82. rocznica mordu tczewian na świńskim rynku. Zaproszenie na spotkanie pod tablicę rozstrzelanych

  • 18.01.2022, 10:13
  • Wawrzyniec Mocny
82. rocznica mordu tczewian na świńskim rynku. Zaproszenie na spotkanie… Archiwum

Podziel się:

Oceń:

W poniedziałek, 24 stycznia będziemy obchodzili 82. rocznicę rozstrzelania 13 Polaków przez niemieckiego okupanta, które miało miejsce w 1940 roku na tzw. "świńskim rynku" przy dzisiejszej ul. Lecha.

Dawny Tczew zaprasza do upamiętnienia wspomnianych ofiar na godz. 18.00 przed tablicę poświęconą zamordowanym przy ul. Lecha (na prawo od wejście do komendy straży pożarnej), gdzie zapalimy symboliczne 13 zniczy.

 

Pretekstem do dokonania morderstw był dla niemieckich okupantów przypadkowy pożar samochodów pocztowych w fabryce Arkona w Tczewie. Niemcy, którzy okupowali ledwo co zdobyte miasto postanowili wykorzystać okazję do zastosowania terroru wobec mieszkańców.

 

Opis tamtego dnia przedstawił w wywiadzie Kawa z Gazetą Tczewską na portalu Tczewska.pl, świadek tamtych wydarzeń – Mieczysław Olejniczak.

 

https://www.tczewska.pl/wiadomosci/20767,kawa-z-gazeta-tczewska-rozmowa-zmieczyslawem-olejniczakiem-ii-wojna-swiatowa-zajecie-tczewa-pierwsze-egzekucje-i-krwawa-okupacja-miasta

 

(tomm)

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (1)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
+robot
+robot 24.01.2022, 05:09
niestety czas prawdy o czynach ,,DAWNY TCZEW I POCHODNE"to odszczepieniec ,przechta ,kolaboracjonista na rzecz machiny rzeszy -spaleni nie godni stawiania zniczy na ziemi tczewskiej- polskiej! trutnie wiary dziedzictwa POLSKI

Pozostałe