wtorek, 4 października 2022 09:33
Reklama
Reklama

Kawa z Gazetą Tczewską

Tczewskie ofiary Katynia i walka o pamięć. Kawa z Gazetą Tczewską z Jerzym Wierzbowskim
Tczewskie ofiary Katynia i walka o pamięć. Kawa z Gazetą Tczewską z Jerzym Wierzbowskim

Pan Jerzy Wierzbowski miał 7 lat, gdy ostatni raz widział ojca. Tuż po wybuchu wojny Józef Wierzbowski został pojmany i jako jeniec z innymi polskimi policjantami był najpierw więziony w obozie w Ostaszkowie, a następnie zamordowany w Twerze. Jednak nie tylko ta tragiczna karta naznaczyła jego życie. Jest nim także z jednej strony bohaterska walka jako żołnierz wojny polsko - bolszewickiej 1920 r. i brawurowa ucieczka z niewoli sowieckiej, a z drugiej walka jego potomków o „pamięć katyńską” o tym wszystkim opowiedział nam i Państwu syn Józefa Wierzbowskiego pan Jerzy w kolejnym odcinku Kawy z Gazetą Tczewską.

21.08.2022 17:17    8
Kawa z Gazetą Tczewską z Mirosławem Augustynem, starostą tczewskim.  Nie ignoruję Rady Powiatu!
Kawa z Gazetą Tczewską z Mirosławem Augustynem, starostą tczewskim. Nie ignoruję Rady Powiatu!

Po sesji absolutoryjnej Rady Powiatu Tczewskiego, w której Zarząd Powiatu nie otrzymał absolutorium ani wotum zaufania, zaprosiliśmy starostę Mirosława Augustyna do udzielenia wywiadu w ramach cyklu Kawa z Gazetą Tczewską. Podczas rozmowy starosta zaprzeczył, by ignorował prace komisji Rady Powiatu. O swojej nieobecności podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim wyraził się krótko: „nie zostałem zaproszony”. Pytany o uzyskanie mandatu starosty spoza rady ocenił: „jeśli jest większość, nie widzę problemu...”

13.07.2022 18:07    3    13
[WYWIAD WIDEO] Kawa z Gazetą Tczewską z Krzysztofem Doślą. Młodzi mogą realizować się w „Solidarności”
[WYWIAD WIDEO] Kawa z Gazetą Tczewską z Krzysztofem Doślą. Młodzi mogą realizować się w „Solidarności”

Rozmowa z Krzysztofem Doślą, przew. NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego o okazywaniu „Solidarności” wśród pracowników w Polsce i poszkodowanym Ukraińcom w wojnie z Rosją. Nasz rozmówca opowiedział nam też o tym, czym jest dzisiaj związek zawodowy i jakie stoją przed nim wyzwania.

08.05.2022 20:02    15
Kawa z Gazetą Tczewską ze... Stefanem Kukowskim. Rozmowa o religii patriotyzmie i sztuce
Kawa z Gazetą Tczewską ze... Stefanem Kukowskim. Rozmowa o religii patriotyzmie i sztuce

Znany nie tylko w powiecie tczewskim i na Kociewiu od wielu lat działacz społeczny, artysta, nauczyciel oraz organizator wielu inicjatyw artystycznych, edukacyjnych i patriotycznych w rozmowie opowiedział nam o trudnościach na jakie napotykał przy organizowaniu różnego rodzaju inicjatyw. O tym, że wciąż w Tczewie nie ma zrozumienia dla kultywowania rocznic związanych z tragicznymi zdarzeniami , których prowodyrem był nasz wschodni sąsiad i w ogóle wydarzeń patriotycznych. Zapytaliśmy też o edukację w dobie pandemii i... sławnego syna.

31.01.2022 00:02    3    24
Nie będę kandydować na prezydenta Tczewa. Kawa z Gazetą Tczewską z... Barbarą Kamińską
Nie będę kandydować na prezydenta Tczewa. Kawa z Gazetą Tczewską z... Barbarą Kamińską

Barbara Kamińska, znana, tczewska działacza społeczna, wieloletnia szefowa Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Tczewie, członkini Rady Sekcji w kadencji 2018 – 2023 na powiat tczewski oraz obecna przew. Rady Powiatu Tczewskiego w dłuższym wywiadzie o polityce oświatowej ministerstwa, władz powiatu tczewskiego. Rozmawiamy też o polityce miejskiej Tczewa (była kilka kadencji radną miasta), kulturze i o tym czy zrobiono wszystko, by obronić realizację kapitalnego remontu najcenniejszego zabytku Tczewa, jakim jest Most Tczewski.

09.01.2022 17:36    8    14
Kawa z Gazetą Tczewska z posłem Konfederacji - Michałem Urbaniakiem. O Tczewie, Pomorzu i wielkiej polityce
Kawa z Gazetą Tczewska z posłem Konfederacji - Michałem Urbaniakiem. O Tczewie, Pomorzu i wielkiej polityce

Z posłem Michałem Urbaniakiem rozmawiamy o problemach Tczewa, powiatu tczewskiego i Pomorza. To rozmowa o Moście Tczewskim i inwestycjach w mieście, przypominających niekiedy osiągnięcia na skalę „misia naszych możliwości”. Poseł mówi o tym skąd wzięła się w jego życiu polityka, o kontrowersyjnych liderach swojej partii oraz dzieli się opinią na temat polityki rządu i stanowiskiem Konfederacji wobec wobec Białorusi i sytuacji na granicy z tym państwem. Ocenia też swoje dotychczasowe starty wyborcze do Sejmu i Parlamentu Europejskiego.

09.12.2021 09:43    2    9
Kawa z Gazetą Tczewską z... Wójtem Gminy Tczew - Krzysztofem Augustyniakiem m.in. o polityce lokalnej, zadłużeniu i Karcie Mieszkańca
Kawa z Gazetą Tczewską z... Wójtem Gminy Tczew - Krzysztofem Augustyniakiem m.in. o polityce lokalnej, zadłużeniu i Karcie Mieszkańca

Na półmetku kadencji rozmawiamy z wójtem Krzysztofem Augustyniakiem o tym co sądzi na temat wprowadzenia przez Tczew Karty Mieszkańca, o tym co myśli o zakusach na część terytorium gminy wiejskiej. Nie daliśmy uciec także od trudnych tematów jak zadłużenie gminy, współpraca z opozycją i kwestiach związanych z odprowadzaniem ścieków gminnych do tczewskiej oczyszczalni.

28.10.2021 09:48    1    23
Kawa z Gazetą Tczewską z Łukaszem Brządkowskim, tczewskim radnym miejskim opozycji
Kawa z Gazetą Tczewską z Łukaszem Brządkowskim, tczewskim radnym miejskim opozycji

Gościem kolejnej rozmowy z cyklu Kawa z Gazetą Tczewską był Łukasz Brządkowski, radny Rady Miejskiej w Tczewie, przewodniczący Stow. Dawny Tczew. Pytaliśmy o most tczewski, poziom debaty publicznej i betonowanie miasta. Zdaniem radnego w tczewskiej radzie mamy wyraźny rozdźwięk pomiędzy starszymi a młodymi radnymi. Czy mamy do czynienia z brakiem wizji rozwoju miasta, rozwoju gospodarczego, kulturalnego?

10.10.2021 22:23    16    24
Kawa z Gazetą Tczewską z... Tomaszem Jagielskim. 40-lecie ZKP OK w Tczewie, czy Kociewiacy lubią Kaszubów oraz o początkach
Kawa z Gazetą Tczewską z... Tomaszem Jagielskim. 40-lecie ZKP OK w Tczewie, czy Kociewiacy lubią Kaszubów oraz o początkach

Rozmawiamy z prezesem Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego Oddziału Kociewskiego w Tczewie.W tym roku mija 40 lat od założenie kociewskiego oddziału ZKP w Tczewie. Zaczęło się w trudnym roku stanu wojennego. Chociaż początki nie były łatwe, dziś zrzeszenie jest jedną z liczących się organizacji regionalnych na Kociewiu. Działacze tczwskiego Zrzeszenia są wciąż młodzi i pełni zapału do pracy społecznej.

26.09.2021 19:28    6
Koncert z Andrea Bocelii był niesamowitym przeżyciem. Kawa z Gazetą Tczewską z Przemkiem Radziszewskim
Koncert z Andrea Bocelii był niesamowitym przeżyciem. Kawa z Gazetą Tczewską z Przemkiem Radziszewskim

Gościem Kawy z Gazetą Tczewską był tenor Przemek Radziszewski, uczestnik telewizyjnych talent show.

12.09.2021 09:05    26