Kawa z Gazetą Tczewską. Rozmowa z...Mieczysławem Olejniczakiem. II wojna światowa: zajęcie Tczewa, pierwsze egzekucje i krwawa okupacja miasta

  • 15.08.2021, 12:00
  • Wawrzyniec Mocny
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Gościem Kawy z Gazetą Tczewską był Mieczysław Olejniczak, świadek historii II wojny światowej w Tczewie. Jako 13-latek widział niesławną, nazistowską egzekucję 13 tczewian przy ul. Lecha w Tczewie, do której doszło 24 stycznia 1940 r. Usłyszeliśmy także m.in. o obozie dla młodzieży w Knybawie i ekshumacji, w której uczestniczył nasz gość, ofiar zbrodni ludobójstwa niemieckiego w tczewskich koszarach wojskowych. Rozmowa dokumentuje najtragiczniejszy i najmroczniejszy okres w historii miasta.

Zdjęcia archiwalne zostały wykonane podczas II wojny światowej. Przedstawiają stan mostu Tczewskiego i jego porządkowanie tuż po wysadzeniu go przez tczewskich saperów. Pozostałe dokumentują ekshumacje i ceremonię pogrzebowa mieszkańców Tczewa bestialsko pomordowanych w koszarach tczewskich.

Fot. W. Mocny/Archiwum IPN

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA WYWIADU KAWA Z GAZETA TCZEWSKĄ

!! Z 92-LETNIM MIECZYSŁAEM OLEJNICZAKIEM !!

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
weteran ..
weteran .. 17.08.2021, 17:53
tak nie wszystko sztymuje ,szkoda dopiero traz opowiadania szacunek lecz to jest troche ...... cienko.......mek dobrze prowadzi wywiady ....pozdrowienia .....
potomek
potomek 18.08.2021, 17:12
Póki żyją świadkowie tamtych wydarzeń/zbrodni, dopóźnoty nie jest zapóźno by przypominać Niemcom o ich polityce mordów na ludności cywilnej, ich niemieckich obozach koncentracyjnych i w ogóle ich chorej niemieckiej ideologii, kórat tam wyrosła i tam się rozwijała..
Janina S
Janina S 17.08.2021, 06:48
Bardzo interesująca rozmowa. Dziękuję.
były ttczewianin
były ttczewianin 18.08.2021, 17:15
Zniszczyli kraj, pomordowali ludzi i jeszcze wysyłali na roboty niewolnicze do III Rzeszy (Niemiec). Nigdy nie zapłacili odszkodowań za swoje zbrodnie, ani zniszczenia miast i wsi których się dopuścili.
!! POLSKA CAŁKIEM SŁUSZNIE DOMAGA SIĘ REPARACJI !!.
Bogdan Z.
Bogdan Z. 16.08.2021, 06:27
Ciekawy wywiad.

Pozostałe