Komunikaty urzędów i ośrodków w związku z koronawirusem

  • 20.03.2020, 07:00
  • Wawrzyniec Mocny
Komunikaty urzędów i ośrodków w związku z koronawirusem tczewska.pl

Podziel się:

Oceń:

POW. TCZEWSKI. W ostatnich dniach na skutek rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa i zachorowań na COVID-19 wiele instytucji zarządziło specjalny tryb działania. Dotyczy to większości urzędów odd starostwa począwszy, urzędu miejskiego po lokalną stację sanepidu, placówkę skarbową po Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i placówki pracujących z niepełnosprawnym, banki, biblioteki oraz Centrum Kultury i Sztuki.

Przedstawiamy poniżej część komunikatów ośrodków i placówek powiatu tczewskiego:

 

MOPS

(...) W związku z zagrożeniem epidemią prosimy o ograniczenie przychodzenia do siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie. O ile to możliwe, prosimy sprawy załatwiać telefonicznie, drogą elektroniczną (szczegółowe instrukcje jak złożyć wniosek tą drogą można znaleźć pod adresem https://mops.tczew.pl/ewnioski) lub za pośrednictwem poczty. Klienci, którzy przyjdą do Ośrodka, będą przyjmowani pojedynczo. Dalej w komunikacie widnieją dane teleadresowe: MOPS (58/777-00-20, 58/777-00-30), Działu Świadczeń Rodzinnych (58/532-73-90) Forum Inicjatyw Społecznych - Centrum Aktywności Lokalnej (58/530-22-20) i Zespołu Opiekuńczego MOPS ( 58/531-30-35 wew. 31).

 

Pracownicy MOPS proszą:

„Klientów Ośrodka odbierających świadczenia w formie gotówkowej w kasie Ośrodka prosimy o przychodzenie po odbiór świadczeń wyłącznie w wyznaczonych godzinach (11.30-14.00) i nie przebywanie na terenie Ośrodka poza godzinami otwarcia kasy. Jednocześnie zachęcamy te osoby do zmiany formy realizacji świadczeń i wskazania rachunków bankowych, na które mają być przekazywane świadczenia.

Ponadto w trosce o bezpieczeństwo klientów jak i pracowników Ośrodka apelujemy o:

zachowanie bezpiecznej odległości od rozmówcy (1-1,5 metra), przestrzeganie higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 proc.).”

 

 

Komunikat Prezydenta Miasta Tczewa

W związku z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2, w Tczewie podejmowane są działania profilaktyczne mające zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby:

 

● Decyzją Premiera Rzeczypospolitej Polskiej i  Ministra Edukacji Narodowej, od 16 do 25 marca zawieszone zostały zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach i przedszkolach, a także w żłobkach. Jednocześnie, w dniach 12 i 13 marca, placówki te organizują zajęcia opiekuńcze (bez zajęć dydaktycznych) dla tych dzieci, którym rodzice nie są w stanie zapewnić opieki.

 

● Bezterminowo odwołane zostały wszystkie imprezy publiczne organizowane przez miejskie jednostki (Centrum Kultury i Sztuki, Fabrykę Sztuk, Miejską Bibliotekę Publiczną, Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji).

Jednocześnie apelujemy do innych organizatorów imprez adresowanych do mieszkańców, o ich odwołanie lub przesunięcie na termin późniejszy

 

● W interesie mieszkańców prosimy o ograniczenie przychodzenia do Urzędu Miejskiego w Tczewie. Sprawy pilne prosimy załatwiać telefonicznie, drogą elektroniczną lub za pośrednictwem poczty. Klienci, którzy przyjdą do Urzędu Miejskiego, będą przyjmowani pojedynczo.


● Mieszkańcom, a w szczególności seniorom, zalecamy unikania wszelkich skupisk ludzi, w tym transportu publicznego. Jednocześnie apelujemy do ludzi młodych, zdrowych i samodzielnych o tzw. sąsiedzką pomoc seniorom.

 

● Od piątku, 13 marca, przez okres dwóch tygodni, zamknięte będą Dzienny Dom Pobytu i Klub Senior Plus.

 

● Prosimy o stosowanie się do zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Aktualne informacje i zalecenia publikowane są na stronie: https://gis.gov.pl/

W razie potrzeby należy dzwonić pod telefon alarmowy: 601 448 661.

 

Komunikat starosty tczewskiego (17.03.2020)

„W związku z wprowadzeniem na terenie naszego kraju stanu zagrożenia epidemicznego, w celu zminimalizowania niebezpieczeństwa związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w naszym regionie oraz mając na uwadze bezpieczeństwo Mieszkańców Powiatu Tczewskiego, w tym pracowników Starostwa, Starosta Tczewski podjął decyzję o czasowym wyłączeniu bezpośredniej obsługi klientów w Starostwie Powiatowym w Tczewie od dnia 18 marca do odwołania.

Sprawy urzędowe załatwiać mogą Państwo także: drogą mailową - [email protected], listownie na adres: Starostwo Powiatowe w Tczewie, ul. Piaskowa 2, 83-110 Tczew oraz wykorzystując platformę internetową ePUAP: /777j6hyrlf/SkrytkaESP .

Zaświadczenia będą wydawane wyłącznie drogą pocztową lub przez skrytkę ePUAP. Wgląd do akt postępowań administracyjnych nie będzie w tym okresie możliwy.

Osoby, które chcą przed wydaniem decyzji administracyjnej uzyskać wgląd do akt, proszone są o zgłoszenie takiego zamiaru telefonicznie lub drogą elektroniczną. W takich wypadkach wydanie decyzji zostanie wstrzymane do czasu umożliwienia wglądu do akt.

Osoby które nabyły lub sprzedały pojazd zarejestrowany na terenie Rzeczypospolitej Polskiej proszone są, aby dokonywały zgłoszenia nabycia bądź zbycia pojazdu drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP lub za pośrednictwem operatora pocztowego.

Zapewniamy przy tym, że żaden e-mail i żaden telefon nie pozostanie bez odpowiedzi. WSZYSTKIE SPRAWY BĘDĄ ZAŁATWIANE.

Apeluję o zrozumienie sytuacji. KAŻDE ZASADNE PODEJRZENIE O ZARAŻENIU PRACOWNIKA SPOWODUJE WYŁĄCZENIE Z PRACY CAŁEGO URZĘDU. Proszę o korzystanie z rozwiązań, które nie wymagają osobistej wizyty w urzędzie.

 

*Komunikat z wszystkimi telefonami podajemy na naszej stronie tczewska.pl

 

 

Galeria Kociewska (16.03.2020)

Od decyzji przedsiębiorców zależy czy będą funkcjonować, a jeśli tak to czy w pełnym jak dotychczas, czy ograniczonym trybie pracy. Sytuacja jest dynamiczna, dlatego galeria na bieżąco informuje za pośrednictwem strony internetowej i profilu na Facebook'u o godzinach funkcjonowania i liście otwartych lokali.

Pozostali najemcy, zgodnie z zaleceniami zaprzestali prowadzenia działalności.

W naszej galerii, z blisko siedemdziesięciu najemców obecnie otwarte są: salon firmy telekomunikacyjnej, banki, drogerie, pralnia, kantor, sklep mięsny, sklep dla zwierząt oraz herbaciarnia.

 

- Wprowadzone zostały dodatkowe procedury zapobiegawcze polegające m.in. na zwiększonym wykorzystaniu środków dezynfekujących do mycia klamek, poręczy, mebli czy bankomatów – informuje Katarzyna Czajkowska, pełnomocnik ds. rozwoju/rzecznik Galerii Kociewskiej. - Udostępniamy również najemcom informację o zaleceniach dla pracowników centrów handlowych, które to zostały wydane przez GIS w porozumieniu z Ministerstwem Rozwoju, dotyczące m.in. zachowania bezpiecznej odległości od rozmówcy, mycia rąk, promowania płatności bezgotówkowych, zasad higieny oraz dezynfekowania miejsc szczególnie narażonych, jak kasy, blaty, terminale i innych. W trosce o bezpieczeństwo, prosimy, aby w miarę możliwości przed udaniem się do galerii, nasi klienci zapoznali się z publikowanymi przez nas informacjami dotyczącymi godzin otwarcia funkcjonujących lokali. Skróci to czas przebywania w miejscu publicznym do niezbędnego minimum.

 

 

Targowisko Miejskie w Tczewie (Manhattan. 16.03.2020)

- W związku z zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym wirusem SARS-CoV-2, z dniem 16 marca zamyka się Targowisko Miejskie przy ul. Targowej w Tczewie oraz wyłącza z handlu zewnętrzne stanowiska handlowe (stoły) na placu Targowiska Miejskiego przy ul. Żwirki (tzw. Manhattan) – poinformowała Małgorzata Mykowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Innym widocznym znakiem epidemii jest fakt, że od kilku dni mieszkańcy Tczewa wykupują masowo środki higieny i dezynfekujące. W jednej z tczewskich drogerii trudno nie zauważyć pustych półek z tymi towarami. (co widać na przesłanym do nas zdjęciu).

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna

W związku zarządzeniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotyczącym zapobiegania szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2 wszystkie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie będą nieczynne od 12 do 25 marca.

 

Urząd Skarbowy i Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna

Także w tych placówkach wprowadzono ograniczenia w przyjmowaniu dokumentacji i komunikacji. Obie instytucje udostępniają na swoich stronach najważniejsze telefony i e-maile na swoich stronach internetowych i obsługują interesantów zdalnie.

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe