Nadzwyczajne środki ostrożności w kościołach

  • 19.03.2020, 19:06
  • Wawrzyniec Mocny
Nadzwyczajne środki ostrożności w kościołach kociewiak.pl

Podziel się:

Oceń:

DIECEZJA PELPLIŃSKA. W trosce o bezpieczeństwo i dobro wiernych, biskupi diecezjalni wystosowali specjalne postanowienia. List do wiernych skierował również biskup pelpliński Ryszard Kasyna. W jego treści czytamy m.in. o dyspensie od obowiązkowego udziału we Mszy Świętej.

Do biskupów diecezjalnych zaapelował Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski:

 

- W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, proszę biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej Mszy Św. i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób – zaznaczył w komunikacie biskup Gądecki. - Proszę kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Proszę wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami – dodał.


Zarządzenie biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny

Zarządzeniu nr 1/2020 Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca tego roku obowiązują na terenie diecezji pelplińskiej.

- udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. włącznie, zgodnie z p. 1 ww. zarządzenia Rady Stałej KEP;

- wszystkie wizytacje i bierzmowania do dnia 29 marca br. włącznie zostają przeniesione na jesień 2020 r.; szczegółowe terminy zostaną podane zainteresowanym księżom proboszczom w późniejszym czasie;
- przypomina się, iż odwołane obecnie rekolekcje szkolne - zgodnie z prawem oświatowym - można, w miarę możliwości, zorganizować w szkołach w innym terminie, który proboszczowie powinni ustalić z dyrektorami szkół;

- celebracja diecezjalna XXXV Światowego Dnia Młodzieży zostaje przeniesiona z Niedzieli Palmowej, 5 kwietnia br. w Kościerzynie na obchody „Przystani – warsztatów dla duszy” dnia 20 czerwca br. w Pelplinie;

- w czasie Mszy Świętych w modlitwie wiernych należy dodać wezwanie w intencji chorych, ich najbliższych i całej służby zdrowia, a w czasie śpiewania Suplikacji w intencji powołań dołączyć intencję o oddalenie choroby i powstrzymanie epidemii.


+Ryszard Kasyna
Biskup Pelpliński
 

Msze Święte transmitowane w mediach
Przypominamy jednocześnie, że Msze Święte emitowane są z pośrednictwem Internetu, radia, czy telewizji. Nabożeństwa relacjonuje m.in. parafia pod wezwaniem świętego Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.
 


(JT)

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Na bieżąco
Na bieżąco 19.03.2020, 19:49
Droga redakcjo. Minął niemal tydzień od publikacji tego we wszystkich innych dostępnych źródłach. Mogliście sobie odpuścić.
Wszyscy znają już treść tego komunikatu, a Wy się tylko ośmieszyliście.
#fastnews

Pozostałe