piątek, 26 kwietnia 2024 19:06
Reklama

W pierwszej konferencji kardiologicznej wzięło udział ok. 50 lekarzy

KNYBAWA W związku z tym, że American Heart of Poland od blisko 20 lat specjalizuje się w kardiologii, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej, to właśnie problemy związane z sercem były przedmiotem zorganizowanej po raz pierwszy i na pewno nie ostatni, konferencji „Powiślańskie Warsztaty Kardiologiczne „Niewydolność serca”. Wydarzenie odbyło się 25.10.2019 r. w Knybawie (powiat tczewski) w Hotelu „Gościniec na Wisłą” i było skierowane do lekarzy POZ oraz lekarzy oddziałów chorób wewnętrznych. Współorganizatorem piątkowej sesji szkoleniowej był Szpital Polski w Sztumie.
W pierwszej konferencji kardiologicznej wzięło udział ok. 50 lekarzy
Lekarze specjalizujący się w chorobach serca, uczestniczący w konferencji w Knybawie.

Autor: fot. Krzysztof Pawłot

Głównym celem zorganizowania warsztatów było przybliżenie aktualnych możliwości terapii wybranych chorych.

- Konferencja była także okazją do zintegrowania współpracy lekarzy z regionu w zakresie całościowej opieki nad chorymi z niewydolnością serca – mówi Anna Michalczyk, rzecznik prasowy Szpitali Polskich. - Każdy lekarz zainteresowany tematyką sercowo-naczyniową mógł nieodpłatnie wziąć udział w „Powiślańskich Warsztatach Kardiologicznych”, wysłuchać prelekcji i uczestniczyć w dyskusji. W zorganizowanej po raz pierwszy konferencji wzięło udział ponad 50 lekarzy.

Stworzyć spójny system

Swoje wykłady zaprezentowali specjaliści z dziedziny kardiologii, wśród których są profesorowie z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz lekarze z Centrum Kardiologiczno-Angiologicznego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Sztumie.

- Dostęp do leczenia kardiochirurgicznego i kardiologicznego łączy się z pewnym paradoksem – przyznał dr. n. med. Przemysław Wilczewski, jeden z pomysłodawców spotkania. - Udaje się uratować bardzo wielu chorych w bardzo ciężkim stanie. I ci chorzy dzięki temu wracają do aktywności, chociaż z pewnym uszczerbkiem, który charakteryzuje się niewydolnością serca. Przez te 7 lat w tym regionie obserwujemy zmiany społeczne, widzimy też narastający problem przybywania pacjentów z niewydolnością serca. Jest to problem, który w wielu państwach świata zaczyna już znajdować rozwiązanie.

doktora Wilczewskiego, zorganizowana konferencja powinna stać się przyczynkiem do szerszych spotkań środowiska medycznego, także pielęgniarskiego i ratowników medycznych. A wszystko, by podnosić jakość tego rodzaju opieki i tworzyć spójny, skuteczny system ratowania życia i zdrowia pacjentów z terenu Kociewia, Powiśla i Żuław.

Tematyka spotkania

Uznani w środowisku lekarze specjaliści od chorób zaburzeń krążenia, niewydolności serca, wygłosili następujące prelekcje i wykłady:

- Farmakoterapia niewydolności serca cz. I /prof. dr hab. Marek Koziński;

- Farmakoterapia niewydolności serca cz. II /dr n. med. Nader Elmasri;

- Kardiomiopatia takotsubo a niewydolność serca pochodzenia niedokrwiennego – w poszukiwaniu wspólnego mianownika /prof. dr hab. Miłosz Jaguszewski;

- Zaburzenia rytmu serca a niewydolność serca /dr Łukasz Drelich;

- Rola kardiochirurgii w schyłkowej niewydolności serca /dr hab. n. med. Piotr Siondalski;

- System optymalnej opieki nad chorym z niewydolnością serca /dr n. med. Przemysław Wilczewski;

- Przypadki kliniczne – pacjent z grupy najwyższego ryzyka /dr n. med. Radosław Targoński;


Podziel się
Oceń

Reklama