Kontrowersyjna interwencja i różne relacje. Świadek potwierdza, że mężczyzna uratował poszkodowanego

  • 29.06.2022, 11:27
  • redakcja
Kontrowersyjna interwencja i różne relacje. Świadek potwierdza, że mężczyzna… Nadesłane do redakcji

Podziel się:

Oceń:

26 czerwca, w niedzielę ok. godz. 17-tej grupa okolicznych mieszkańców spędzała czas nad jeziorem w Lubiszewie (gm. Tczew). Sielankę tę zakłócił wypadek. Jeden z będących tam Ukraińców podczas kąpieli zaczął tonąć. Został wyciągnięty na brzeg. Wezwano policję i ratowników medycznych. Jeden z mężczyzn, który przebywał tam z żoną i dziećmi miał uratować nieprzytomnego mężczyznę, dokonując sztucznego oddychania. Jak relacjonuje jego żona, wzburzony faktem, że policjanci nie udzielają pomocy poszkodowanemu zwyzywał ich i został zatrzymany. Pojawiły się różnice w relacjach świadków zdarzenia i policji.

Kontrowersje wzbudza fakt, że relacja policji w materiale prasowym dość mocno różni się od wersji przedstawianej przez żonę mężczyzny i świadka zdarzenia, który także opisał nam sytuację.

- Ukraińcy, którzy tam byli wyciągnęli mężczyznę z wody – relacjonuje żona zatrzymanego. - Poszkodowany jednak nie oddychał, a jego koledzy nie potrafili wykonać sztucznego oddychania. Wtedy mąż prawidłowo ułożył poszkodowanego i wykonał resuscytację metodą usta usta. Funkcje życiowe topiącego udało się w ten sposób przywrócić. Następnie ułożyliśmy go w pozycji bocznej ustalonej. Pojawiła się wezwana wcześniej policja, potem karetka pogotowia. Oni tylko pytali czy mężczyzna żyje. Mąż podejrzewał, że poszkodowanemu może coś jeszcze dolegać, tymczasem policjanci nie podejmowali żadnych działań. W końcu mąż wyzwał policjantów mówiąc: „wy... się nadajecie”. Wówczas policjant zaczął najpierw mnie pchać, a potem wraz z policjantką przewrócili męża na ziemię, skuli i zabrali na komendę. Mam nagranie tej interwencji. Martwiliśmy się, bo mężczyzna chociaż oddychał, nie reagował. Gdy służby się pojawiły poszkodowany odzyskał siły. Był pod wpływem alkoholu.

Kobieta nie rozumie, dlaczego zatrzymano męża skoro był tylko wzburzony, w emocjach po udzieleniu pierwszej pomocy. Kobiecie nie podano powodu zatrzymania męża. Przedstawiono nam nagranie, na którym widać, że podczas interwencji mąż stawia opór w trakcie zatrzymania.

Biuro prasowe policji w materiale „Policjanci pojechali ratować życie – zostali znieważeni” opisuje zdarzenie zupełnie inaczej:

„Wczoraj 26 czerwca br. policjanci z tczewskiej komendy zostali skierowani przez dyżurnego do miejscowości Lubiszewo Tczewskie do topiącego się w miejscowym jeziorze mężczyzny. Policjanci, pracując na miejscu tego zdarzenia, zostali znieważeni przez jednego z gapiów, którego po chwili zatrzymali. 30-letni mężczyzna usłyszy w najbliższym czasie zarzut znieważenia mundurowych. Za to przestępstwo grozi kara do roku pozbawienia wolności.(...)" (fragment policyjnej noty).

 

Dotarliśmy do relacji jednego ze świadków (prócz żony), który przedstawia inną wersję niż policja.

(red.)

*Więcej w opis zdarzenia okiem świadka w artykule Gazety Tczewskiej nr 26 (bieżący nr).

html_redakcja

Zdjęcia (2)


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
czy to jest zdrada ?
czy to jest zdrada ? 18.07.2022, 10:22
– Wartość wsparcia przekazanego przez Polskę Ukrainie to 1,7 mld dol. – powiedział w Kijowie szef MON. Istotną część tej pomocy stanowi sprzęt wojskowy. Powszechnie znane armatohaubice Krab czy czołgi T-72 to tylko część polskiego wsparcia. Jaką broń przekazujemy Ukrainie? ...resztę proszę doczytać w sieci ...w razie agresji na POLSKĘ , JESTEŚMY BEZBRONNI JAK DZIECKO W KOŁYSCE !!! ...a może Ukraina zapłaciła nam za dostarczony sprzęt wojskowy ?:))))
pis WON !!!
pis WON !!! 04.07.2022, 09:14
(...) "Szczerość z jaką rządząca partia PiS przedstawia swoje ukraińskie priorytety robi naprawdę wielkie wrażenie i przynajmniej wiemy na czym stoimy albo raczej w co wdepnęliśmy. Jedno z najcięższych obciążeń psychicznych to stan niepewności, Polacy przez lata w tym stanie tkwili i usiłowali odgadnąć czyje interesy reprezentuje Mateusz Morawiecki, teraz przynajmniej ten ciężar spadł z serca i mam nadzieję, że z rozumu. Koniec złudzeń i niepewności, wchodzimy w nowy etap, który niesie za sobą nowe zadania. Każdy uczciwie pracujący Polak będzie mógł się cieszyć rozwojem Ukrainy i pomyślnością ukraińskich obywateli. Dobrze zarabiające pielęgniarki i funkcjonariusze, będą gwarantem, że rozciągnięta na 60 km kolumna ruskich czołgów i wozów pancernych zbliżająca się do Kijowa, zatonie na „Wyspie węży” albo zostanie wysadzona przez kozę bojową.

Polacy nie muszą dobrze zarabiać i nieważne po ile jest węgiel, którego nie ma, czy prąd, którego za chwilę zabraknie, bo choćby paliwo było po 10 zł, to my tę ukraińską wojnę wygramy! Wiele bym dał, żeby się z tego snu obudzić, ale to nie jest sen, tylko brutalna rzeczywistość na jawie. W polskim ładzie mamy piątkę, szóstkę, siódemkę i pewnie do dwudziestki dla Ukrainy dojdziemy. Trudno, przeżyliśmy zabory, komunizm, Balcerowicza i Tuska, to przeżyjemy przyjaźń z Ukrainą."(...)
most tczewski :)))
most tczewski :))) 04.07.2022, 00:09
"Zatwierdziliśmy także dalszą pomoc dla Ukrainy. Ukraina jest w stanie wojny i nie ma z czego płacić pensji pracownikom, funkcjonariuszom. Przecież ci ludzie muszą też z czegoś żyć. Dlatego zatwierdziliśmy 9 miliardów euro pomocy dla Ukrainy."
mateusz "pinokio "morawiecki
to  ci jest wojna !:)))
to ci jest wojna !:))) 04.07.2022, 00:06
Ukraińcy nie płacili opłat celnych i podatku VAT

Od 5 kwietnia do 30 czerwca na Ukraińcy nie musieli wnosić opłat celnych i płacić podatku VAT przy imporcie samochodów. W tym czasie wwieziono na Ukrainę 236 792 auta, co pozwoliło obywatelom zaoszczędzić 26,1 mld hrywien (ok. 4 mld złotych). O tyle samo zmniejszyły się zatem dochody państwa.


Czytaj więcej na https://motoryzacja.interia.pl…
pisWON
pisWON 09.07.2022, 13:26
PIERWSZA TO "WOJNA " W HISTORII LUDZKOŚCI, gdzie ludność najechanego kraju reaguje wzmożonymi zakupami samochodów -są pewni że będzie do nich paliwo !!:)))
...gdyby przyjąć , że średnio sztuka niemieckiego szrotu kosztuje 2 tysiące euro, razem wychodzą setki milionów !!!! Można by kupić sporo obronnego uzbrojenia, ale po ch/j ?Skoro Lachy oddają swoją broń za darmo !!! za JEDEN MILIARD OSIEMSET MILIONÓW EURO !!! to NA DZIEŃ DZISIEJSZY !!!
KOMU POMAGAMY ??!!
KOMU POMAGAMY ??!! 03.07.2022, 14:46
Ambasador Melnyk mówił m.in. o prześladowaniu Ukraińców w II RP "w sposób, który trudno sobie wyobrazić". Jego zdaniem Polska była dla Ukraińców w tamtym czasie "takim samym wrogiem jak nazistowskie Niemcy i ZSRR". Przyznał, że na Wołyniu dochodziło do ukraińskich zbrodni na Polakach Melnyk, ale stwierdził, że "takich masakr dokonywali również Polacy". – To była wojna – stwierdził polityk....WOBEC TEGO PRZEPROŚMY UKRAIŃCÓW ZA WOŁYŃ i skierujmy tam nasze , pożal się Boże, wojsko, aby odkupiło winy przodków... a ukry niech się relaksują po wyczerpującej "walce" z kolejnymi flaszkami gorzały...
Dekownicy na wczasach
Dekownicy na wczasach 03.07.2022, 13:49
Skąd w ogóle wzięli się ukraińcy na kąpielisku w Borównie ?!!!
Przecież niemal od początku wojny domowej na Dzikich Polach, żełeński ogłosił POWSZECHNĄ MOBILIZACJĘ i wezwał do powrotu i walki z Rosją wszystkich mężczyzn w wieku 18-60 lat !!! Za uchylanie i niedostosowanie do powyższego dekretyu, grożą surowe kary !
..a ci zamiast walczyć w obronie gwałconych niemowląt, jaja sobie opalają...mam nadzieję , że ci ukraińscy "wczasowicze" są już w areszcie deportacyjnym i zostaną wydani państwu ukraińskiemu celem osądzenia i odpokutowania win na polu walki z agresorem...chyba, że mają swój kraj w 4 literach ...co zauważa coraz więcej ludzi...
korekta
korekta 04.07.2022, 00:11
wystąpiła omyłka w nazwie miejscowości - po zatem wszystko się zgadza
policjant
policjant 01.07.2022, 13:31
nie każdy "cywil" musi być przeszkolony z pierwszej pomocy, natomiast policja taak i powinni sie bardziej wykazać a nie pytać tylko czy żyje!
dwa browary wystarczą ?
dwa browary wystarczą ? 04.07.2022, 09:21
OCZYWISTA , OCZYWISTOŚĆ !!:)) standardowa PIERWSZA POMOC - KAŻDY POLICJANT POWINIEN MIEĆ FLACHĘ , ABY DOPOIĆ SPRAGNIONEGO ...DZIWNE I OBURZAJĄCE, ŻE DO TEJ PORY O TYM NIE POMYŚLANO !!! ...to wina ministrakamińskiego (nie miśka )
Amber
Amber 29.06.2022, 17:54
Normalnie prezydent lub starosta dajs nagrode i chwala za ratunek. A tu polcialy tez wyzwiska. Obie stronybniecwykazaly zrozumienie sytuacji.
A rzucanie się do policji? Tylko pogratulowac, chociaż rozumiembwzburzenie. Tylko co niby policjsnci mieliby zrobic jdkbfacetvoddychsl? W koncu to nie lekarze ani ratownicy!
Tczewianka
Tczewianka 29.06.2022, 12:07
I za takie stwierdzenie zaraz go skuli? serio? Masakra pewnie młodzi chcący się wykazać a wyszło całkiem odwrotnie. I jeszcze jak go określili jeden z gapiów tym określeniem można określić policjantów w końcu to oni stali i tylko patrzyli.

Pozostałe