RELIKT PRL-u !! Cała ul. Targowa z targowiskiem do pilnej przebudowy!

  • 19.06.2022, 10:24
  • redakcja
RELIKT PRL-u !! Cała ul. Targowa z targowiskiem do pilnej przebudowy!… Z. Mocny

Podziel się:

Oceń:

Z naszą redakcją w maju skontaktowała się czytelniczka Gazety Tczewskiej i portalu Tczewska.pl i zainteresowała nas problemem parkowania na ul. Targowej. Gdy zainteresowaliśmy się tematem usłyszeliśmy także uwagi od handlowców. Niestety po tym jak przyjrzeliśmy się jak to miejsce obecnie wygląda musimy przyznać im rację. Niezadaszone targowisko, betonowe nierówne płyty chodnikowe i podniszczone stoły i brak wytyczonych miejsc do parkowania – stanowią jako całość relikt komunizmu.

Efekt podniszczonej i zwyczajnie brzydkiej infrastruktury potęguje, leciwa popękana, nierówna i z przerwami trelinka. Co gorsza parę metrów dalej wzdłuż torów w kierunku ogrodów działkowych kolej - Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zadecydowała o położeniu światłowodów. Kłopot w tym, że po wykonaniu zadania niechlujnie ułożono ponownie stare płyty chodnikowe. Efekt nierówności i dyskomfortu podczas chodzenia jest nieznośny, nie mówiąc o estetyce. Co z tego, że chodnik zrekonstruowano, a instalacje działają skoro jeszcze bardziej ucierpiała estetyka miejsca, która i tak pozostawia wiele do życzenia? Dlaczego władze miasta nie porozumiały się z kolejarzami, by przy okazji w miejscu starych, obdrapanych płyt położyć elegancki bruk?

 

- Miejski Zarząd Dróg ze swojej strony interweniował u kierownictwa Centrum Realizacji Inwestycji Region Północny PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o wyegzekwowanie od swojego Zleceniobiorcy prawidłowości odtworzenia nawierzchni chodnika (na terenie będącym we władaniu PKP S.A.) - mówi Marcin Górny, kier. Miejskiego Zarządu Dróg w Zakładzie Usług Komunalnych w Tczewie. - Otrzymaliśmy informację, że prace związane z układaniem dalekosiężnej sieci teleinformatycznej mają znaczny zakres, stąd poprawienie nawierzchni chodnika wzdłuż ulicy Targowej jako element większej całości zostanie wykonane do czasu odbioru końcowego prac przez Inwestora jakim jest PKP PLK.

 

Leciwy relikt PRL-u!

Jak informuje PKP PLK położony światłowód ma usprawnić komunikację pomiędzy pracownikami kolei, a w efekcie poprawić bezpieczeństwo pasażerów i przewożonych towarów.

Gdyby jednak krzywy chodnik po inwestycji kolejowej był jedynym problemem tego rejonu miasta bardzo byśmy się cieszyli. Niestety tak nie jest, bo całe targowisko, które stanowi istoty element ul. Targowej z pawilonami to efekt wieloletnich zaniedbań i zaniechań. W dobie możliwości pozyskiwania znacznych funduszy unijnych i ministerialnych na tego rodzaju infrastrukturę, niezrozumiałe są dziury, leciwe stoły, nierówne nawierzchnie rodem z PRL-u (trelinka, płyty jumo i chodniki). O zmianie oblicza tego miejsca powinno się zadbać już dawno.

W pobliżu stołów do handlu, który kwitnie w każdy wtorek i piątek od dekad, stoją od lat tzw. pawilony czyli pasaże sklepów i punktów usługowych m.in. sklep oferujący klimatyzatory oraz stacja kontroli pojazdów. Jeden z właścicieli takiego punku wydzielił dla swojej firmy i klientów niewielki plac parkingowy. Gdy zauważył, że wykonujemy zdjęcia, wywiązała się rozmowa.

- Widzi pan to moja prywatna posesja dla klientów, za którą płacę niemałe pieniądze... I co? Kierowcy tłoczą się i nie wiedzą nawet którędy mają wyjechać! Przydałoby się na tym targowisku i na terenach wokół przynajmniej wytyczyć białe linie wjazdów i wyjazdów, bo tak panuje tu istny chaos! - denerwuje się.

 

- Sytuacja jest najgorsza pomiędzy godzinami 8- a 9-tą, bo wtedy tam za „pawilonami” parkuje mnóstwo samochodów, że przejść nie można – mówi czytelniczka, zgłaszająca sprawę. - Dość powiedzieć, że to prawdziwa „wolna amerykanka”. A wystarczyłoby namalowanie paru linii i sprawa by się unormowała!

 

Niestety brak porządku i kompletna dezorganizacja ruchu pieszego i samochodowego jest codziennością na targowej.

 

Kubeł zimnej wody od internautów

Niestety, gdy temat ten pojawił się na grupie dyskusyjnej Tczewianie na Facebooku. Gdy dodano post o targowisku „mleko się rozlało” i mieszkańcy nie wytrzymali.

Padły posty o słusznie minionej epoce, relikcie komuny i ogólnie wyrażano apele do władz miasta i zarządców uklic, by zmodernizowano cały ten teren wraz z drogą do Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

 

- Żadnego zadaszenia. Nawierzchnię zmienić tak , stoły też , ale bez dachu. Popsuje klimat. Po zamontowaniu dachu będzie drugi Manhatan. A za kilka lat postawią budynki, boksy i supermarket .Taki rynek ma swój dawny nastrój. W sobotę jest ptasi targ i to jest piękne.

- stwierdziła Izabella D.

- Generalny remont nawierzchni, porządna wiata, mogłyby zostać nawet te stare Budy tylko je odnowić. Ten rynek jest potrzebny, super lokalizacja, samo centrum – oponowała Jagoda K.

W dyskusji pojawiła się też ciekawa koncepcja, by każde osiedle w Tczewie miało swoje targowisko. Trzeba przyznać, że w dobie narastającej inflacji możliwość zakupu taniej, zdrowej żywności byłaby niezwykle cenna.

 

- To Targowo pamięta jeszcze PRL chyba jak nasz prezydent miasta .Ani on ani to miasto nie przyciąga ludzi .Na tym targowisku handlowałem od 1990 do 2002. I tak właśnie wyglądało teraz mamy rok 2022 a tam jest jeszcze gorzej. Pelplin ma super Targowisko i zadaszenie . Tylko Tczew potrafi sprzedać most na złom i nic nie robić – podsumował Jerzy G.

 

- (…) Ogrom starszych ludzi ze starego miasta i okolic nie jest w stanie już chodzić na spacery. Ale rynek to powód, który wyciąga ich z domu – zwróciła uwagę Dorota. - Rynek to nie jest rzecz, którą się wyrzuca do kosza. Jest jak antyk bezcenny bo jest tak długo z Nami. Więc jak antyk powinien być traktowany.

To tylko fragment przytoczonej dyskusji. Opinii było jednak więcej.

 

Inni mają zadaszone, a w Tczewie za mało pieniędzy?

W ościennych miastach nawet, nie powiatowych, ale np. w Pelplinie tuż przy dworcu mamy okazałe kryte targowisko. Na jego placu organizowane są koncerty. Dowodem na są ostatnie Dni Pelplina (4 czerwca) właśnie na placu targowym, którego uzupełnieniem było zadaszone miejsce do gastronomii i spożywania posiłków i napojów. Wygląd tego miejsca jest bez porównania. Skoro zadbano o Manhattan parę lat temu, to czas by reprezentatywnym miejsce stała się ul. Targowa i tamtejszy targ. Miast, w których zadbano o zadaszenie dla handlujących na targu nie trzeba długo szukać na mapie. Malbork ma eleganckie zadaszone wiaty i estetyczny plac targowy wokół. Sztum chociaż ma niewielką przestrzeń, a na nim leciwy budynek, to dysponuje dużą, zadaszoną halą targową, a dalej eleganckim krytym pasażem, podobnym do tego na tczewskim Manhattanie. Wszystkie te nieruchomości mają bieżącą wodę i prąd.

 

Skierowaliśmy pytania do tczewskiego ZUK czy planowana jest modernizację miejsc do parkowania przy ul. Targowej oraz czy przewidywana jest modernizacja całego targowiska i terenu wokół niego. Przede wszystkim interesowało nas czy targowisko, o którym mowa zyska nowy wygląd nawierzchnię i zadaszenie.

 

- W połowie maja br. otrzymaliśmy zgłoszenie mieszkanki dot. problemów z postojem pojazdów samochodowych w dni targowe na terenie targowiska miejskiego – informuje Marcin Górny z ZUK w Tczewie. - Oczywiście przyjrzymy się bliżej tej sprawie, a po ostatecznym zidentyfikowaniu problemu podejmiemy działania zmierzające do wyznaczenia miejsc postojowych. Równocześnie rozważamy wprowadzenie zmian w stałej organizacji ruchu drogowego wzdłuż ulicy Targowej, w ramach których wprowadzone zostaną odcinkowo ograniczenia w możliwości postoju pojazdów samochodowych na jezdni ulicy. Wyjaśniamy, że w dniach funkcjonowania targowiska miejskiego dochodzi do sytuacji, podczas których pojazdy samochodowe zajmują pas ruchu jezdni na całej jej długości istotnie ograniczając możliwość bezpiecznego wyminięcia się pojazdów poruszających się dwukierunkową jezdnią. Chcemy w kilku lokalizacjach wyłącznie w dni targowe, ograniczyć możliwość postoju pojazdów w taki sposób aby umożliwić bezpieczne wymijanie się pojazdów poruszających się w dwóch kierunkach. Ponadto informujemy, że z uwagi na ograniczone możliwości finansowe budżetu miasta, a także znaczną ilość zadań inwestycyjnych zaplanowanych do realizacji w kolejnych latach, brak jest możliwości zabezpieczenia dostatecznej ilości środków finansowych umożliwiających przeprowadzenie wspomnianej modernizacji targowiska miejskiego czy też wykonanie kompleksowej przebudowy ulicy Targowej.

 

Tyle z ZUK. Miejmy jednak nadzieję, że targowisko na ul. Targowej zyska mimo wszystko przynajmniej elegancki bruk i estetyczny dach, jak to ma miejsce już od lat w ościennych miastach...

 

Wawrzyniec Mocny

Fot. Z. Mocny

html_redakcja

Zdjęcia (12)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe