[GALERIA ZDJĘĆ] Czesława Kościańska – Honorową Obywatelską Miasta Tczewa! Wręczono miejskie nagrody i wyróżnienia

  • 28.05.2022, 10:46
  • redakcja
[GALERIA ZDJĘĆ] Czesława Kościańska – Honorową Obywatelską Miasta Tczewa!… W. Mocny Nagrodzona tytułem Honorowego Obywatela Miasta Tczewa z wioślarzami KKS Unia Tczew.

Podziel się:

Oceń:

„Nasza Bohaterka i wychowanka klubu Olimpijka Czesława Kościańska otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa. Dodatkowo zostaliśmy wyróżnieni podczas Uroczystej sesji Rady Miejskiej – za zasługi dla Tczewa” - napisali podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Tczewie młodzi wioślarze KKS Unia Tczew.

Z uwagi na pandemię uroczystą sesję przełożono z 30 stycznia na 27 maja.

Czesława Kościańska wielokrotnie była mistrzynią Polski w różnych osadach. Największe sukcesy odnosiła w parze z Małgorzatą Dłużewską. Razem zdobyły srebro w Moskwie oraz dwa medale mistrzostw świata: brąz w 1979 r. i srebro w 1982 r.. Brała udział w Igrzyskach Olimpijskich w roku 1988 (w czwórce). Jest 15-krotną mistrzynią Polski (1978-1989) w dwójce bez sternika, czwórce ze sternikiem i ósemce. Karierę zakończyła w 1989 r.

– Z Tczewem jestem związana od zawsze, to jest moje miejsce na ziemi – powiedziała honorowa obywatelka. – Tu się urodziłam, chodziłam do szkoły, tutaj mam znajomych i przyjaciół. Tu jest mój macierzysty klub – Unia Tczew.

Dodatkowo prezesowi klubu Jackowi Prętkiemu przyznano wyróżnienie „Pro Domo Trsoviensi” za wieloletnią działalność w dziedzinie sportu na terenie Tczewa, powiatu tczewskiego, kraju, a także za granicą.

Pięknymi słowami podsumował wyróżnienia Pan Jacek, który podkreślił, że nie przyjmuje wyróżnienia osobiście, imiennie, lecz jako Klub, a wyróżnienie kładzie na nas wszystkich, na klub KKS Unia Tczew

Zawodnicy klubu wręczyli kwiaty i gratulacje oraz zaprosili zaprosili Panią Czesławę na Regaty z okazji 100-lecia klubu które odbędą się już za tydzień w Gdańsku na przystani Gdańsk Klub Wioślarski „Drakkar”.

Jacek Prętki otrzymał nagordę na wniosek Powiatowego Centrum Sportu, Alicja Gajewska – Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej oraz mieszkańcy, Gertruda Pierzynowska – Stowarzyszenie Porozumienie na Plus.

 

Alicja Gajewska od 2010 roku zasiada w Radzie Powiatu Tczewskiego jako wiceprzewodnicząca IV, V i VI kadencji. Należy do Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Fabryki Sztuk. Wcześniej wiele lat pełniła funkcję naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM w Tczewie .

Gertruda Pierzynowska -otrzymała Medal Pro Domo przede wszystkim za działalność społeczną i „za zaangażowanie społeczne podnoszące jakość życia tczewskiej społeczności oraz za promocję miasta i Kociewia.” Wydała m.in. album o kociewskich kapliczkach. W samorządzie tczewskim zasiada od 1998 roku. Poza obowiązkami radnej angażowała się w pracę Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Społecznej Komisji Mieszkaniowej. Współpracuje ze Spółdzielczym Domem Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Tczewie i wieloma organizacjami pozarządowymi przy organizacji różnych imprez integracyjnych, edukacyjnych i okolicznościowych dla dzieci, młodzieży i seniorów.

Wręczono także wyróżnienia: Pierścień Mechtyldy - przyznawane przez Radę Programową Kociewskiego Kantoru Edytorskiego Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Skulteta w Tczewie.,

Wręczono je Monice Jabłońskiej, kierownikowi Sekcji Historii Miasta Miejskiej Biblioteki Publicznej, która wyróżniła się przygotowując publikacje Kociewskiego Kantoru Edytorskiego i biblioteczne m.in, obszernej bibliografii Kociewskiego Magazynu Regionalnego.

Pierścieniem uhonorowano także Tomasza Jagielskiego, który jest historykiem, regionalistą nauczycielem, prezesem Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie; autorem publikacji poświęconych dziejom Kociewia oraz historii pobliskich miejscowości, autor artykułów publikowanych m.in. na łamach „Pomeranii”, „Tek Kociewskich”, „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”.

Zbigniewowi Lorkowskiemu – pracownikowi samorządowemu, zastępcy burmistrza Miasta i Gminy Nowe, organizatorowi eventów, przedstawień historycznych oraz wydarzeń o charakterze regionalnym, działacz lokalny promujący Kociewie, a w szczególności powiat świecki poprzez publikacje, prelekcje, udział w programach telewizyjnych oraz współpracę z organizacjami pozarządowymi.

Pierścień Macytyldy otrzymała także:

Małgorzata Mykowska – redaktor naczelna Panoramy Miasta – Biuletynu Informacyjnego Samorządu Miasta Tczewa, autorka artykułów publikowanych na łamach Pomeranii oraz Kociewskiego Magazynu Regionalnego, rzecznik prasowa samorządu miejskiego oraz prezydenta miasta Tczewa. Była redaktor naczelna Gazety Tczewskiej oraz oddziału tczewskiego Dziennika Bałtyckiego.

Lech J. Zdrojewski – plastyk, fotograf, antropolog kultury, wydawca katalogów, albumów oraz książek, autor wystaw regionalnych i fotograficznych, badacz i popularyzator historii i dziedzictwa kulturowego Kociewia oraz Pomorza, prezes Fundacji OKO-LICE KULTURY, lider VI Kongresu Kociewskiego. Dał się też poznać jako organizator spotkań poświęconych etnografii, regionalizmowi i historii.

Przyznano także Nagrodę Tczewski Pro Obywatel 2021. Do konkursu Tczewski PRO OBYWATEL 2021 można było zgłaszać osoby zaangażowane w pomoc sąsiedzką, wsparcie społeczności lokalnych, działalność kulturalną i inne aktywności przynoszące mieszkańcom i miastu wyraźne korzyści oraz stanowiące wzór postawy obywatelskiej dla innych osób. Konkurs jest pomysłem na uhonorowanie osób dzielących się swoim czasem działając bezinteresownie na rzecz innych ludzi.

Przyznano je Mateuszowi Kotwicy, wszechstronnie utalentowanemu muzykowi - wokaliście, saksofoniście, organiście oraz dyrygentowi, a także społecznikowi. W ostatnich latach dał się poznać, gdy 1 listopada 2021 r. został organistą w kościele pw. Podwyższenie Świętego Krzyża, w którym zaangażował się na rzecz ratowania zabytkowych organów kościelnych przez organizowanie zbiórek w ramach Sambor Festiwali – koncertów muzyki klasycznej w murach kościoła.

Wyróżnionym i nagrodzonym gratulujmy.


Tekst i fot.

Wawrzyniec Mocny

html_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe