Kwiaty i znicze w 78. rocznicę bitwy pod Monte Cassino (bitwa o Rzym)

  • 19.05.2022, 11:31
  • redakcja
Kwiaty i znicze w 78. rocznicę bitwy pod Monte Cassino (bitwa o Rzym) Starostwo Powiatowe w Tczewie

Podziel się:

Oceń:

Mieszkańcy Tczewa m.in. harcerze, służby i władze miasta i powiatu upamiętniły 78. rocznicę zakończenia bitwy pod Monte Cassino - jednej z najbardziej krwawych batalii II wojny światowej, w której brali udział polscy żołnierze II Korpusu Polskiego, dowodzonego przez generała Władysława Andersa.

W hołdzie pamięci złożono kwiaty pod głazem z tablicą w Parku Kopernika. Przypomniano, że w walkach zginęło ponad 900 polskich żołnierzy, 3 tys. zostało rannych, a ponad 300 zaginęło. Przy Obelisku bitew II wojny światowej w Parku Kopernika zebrali się kombatanci, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, organizacji, stowarzyszeń, mieszkańcy Tczewa.

Przypomnijmy, że obrona niemiecka 18 maja została przerwana dzięki natarciom Francuskiego Korpusu Ekspedycyjnego, 2 Korpusu Polskiego oraz brytyjskiej 78. Dywizji, jak i wyczerpaniu sił i środków 10. Armii niemieckiej, która tego dnia rano zaczęła wycofywać swe frontowe oddziały.

Niestety o tak ważnej rocznicy władze lokalne powiadomiły jedynie w swoich mediach społecznościowych i to dopiero w relacji po wydarzeniu (cieszymy się, że udostępniono chociaż zdjęcia). Na oficjalnych stronach powiatu tczewskiego, które zamieściło relację próżno szukać zapowiedzi tego wydarzenia. Szkoda, bo gdyby zadbano o szersze rozpropagowanie tej ważnej rocznicy w uroczystościach mogłoby uczestniczyć więcej mieszkańców miasta i powiatu, którzy także pragnęliby upamiętnić bohaterów spod Monte Cassino. Dziwi fakt, że podobnie Urząd Miejski w Tczewie nie rozesłał informacji o obchodach do wszystkich mediów lokalnych...

 

Apelujemy w tym miejscu o budowanie wspólnoty wokół istotnych wydarzeń!

 

(red.)

Fot. Starostwo Powiatowe w Tczewie

html_redakcja

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe