Adopcja – prawne przysposobienie dziecka dla jego dobra. Poznaj najistotniejsze informacje

  • 25.04.2022, 06:26
  • Źródło: Artykuł partnera
Adopcja – prawne przysposobienie dziecka dla jego dobra. Poznaj najistotniejsze…

Podziel się:

Oceń:

Niestety nie każda para może posiadać upragnione dziecko. W takich sytuacjach jedynym wyjściem jest zdecydowanie się na adopcje. Co ciekawe w dzisiejszych czasach decydują się na nią nawet osoby posiadające już swojego biologicznego potomka. Nie ma się czemu dziwić! Czy jest coś piękniejszego nic podarowanie nowego życia odrzuconemu dziecku z sierocińca? Warto jednak przed zdecydowaniem się na adopcję poznać ujęcie prawne przysposobienia! Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w naszym artykule!

Przysposobienie pełne i niepełen. Poznaj znaczące różnice

W ujęciu prawnym przysposobienie oznacza zaadoptowanie dziecka. Co najważniejsze, w wyniku adopcji przestają obowiązywać wszystkie prawa rodzicielskie biologicznych rodziców, jednak tutaj kluczowy jest sposób przysposobienia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wyróżnia się przysposobienie pełne oraz niepełne. W przypadku pełnego między rodzicem, a adoptowanym dzieckiem powstaje więź taka sama jak z biologicznymi potomkami, dochodzi również do zerwania jego więzi z rodzicami biologicznymi. Przysposobione dziecka dostaje również pełnię praw w kwestiach związanych z dziedziczeniem. W związku z przysposobieniem pełnym w akcie urodzenia umieszcza się imiona i nazwiska nowych rodziców. Inaczej wygląda przysposobienie niepełne. W jego wyniku co prawda dziecko również zyskuje nowych rodziców jednak nie powstaje między nimi więź, a tym samym przysposobiony małoletni nie zyskuje nowych krewnych oraz nie zostają zerwane więzi z jego rodziną biologiczną.

 

Zobacz co musisz zrobić, aby zostać rodzicem adoptowanego dziecka

Musisz mieć świadomość, że sam proces adopcyjny to długotrwały proces trwający około dwóch lat. Osoba chcącą zaadaptować dziecko musi przejść określone testy oraz szkolenia przeprowadzane prze Ośrodek Adopcyjny. Dodatkowo sprawdzane są również wszystkie aspekty związane z posiadaniem odpowiednich kwalifikacji, sytuacji materialnej i mieszkaniowej pozwalającej na zapewnienie dziecku jak najlepszych warunków do rozwoju. Podczas całego postępowania sąd może prosić rodziców o uzasadnienie swojej decyzji związanej z adopcją. Musisz wiedzieć, że aby całość zakończyła się sukcesem konieczne jest odpowiednie przygotowanie, w końcu sąd przede wszystkim będzie patrzył na dobro małoletniego. Jeśli chcesz zaczerpnąć więcej informacji związanych z przysposobieniem zajrzyj na stronę www.adwokatleszczynska.pl. Kancelaria Adwokacka Adwokat Paulina Leszczyńska służy kompleksową pomocą z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego. Doświadczony prawnik wskaże Ci na co zwrócić uwagę, a także pomoże we właściwym przygotowaniu się do sprawy adopcyjnej. Pamiętaj, że z uwagi na delikatność całej procedury nie warto działać na własną rękę. Jeśli chcesz przedstawić swoją osobę przed sądem w jak najlepszym świetle to już dziś umów się na poradę prawną!

Źródło: Artykuł partnera

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe