„Koncert pasyjny” pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Muzyka klasyczna i nastrój Wielkopostny

  • 15.04.2022, 14:59
  • redakcja
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Z okazji 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz Niedzieli Palmowej w kościele pw. Św. Józefa odbył się „Koncert Pasyjny” w wykonaniu „Bałtyckiej Filharmonii Młodych” (12 osób) pod Dyrekcją Dziekan wydział Dyrygentury Kompozycji oraz Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku Sylwii Janiak.

Wystąpili soliści śpiewający w najlepszych operach w Polsce i na Świecie Magdalena Molendowska – sopran, Szymon Kobyliński –bas, koncertujący na najlepszych scenach operowych w Polsce i na świecie.

Koncert muzyki klasycznej był wyjątkowy. Usłyszeliśmy piękne smyczkowe aranżacje Jana Sebastiana Bacha, którego zagrano m.in. najsłynniejszy utwór: arię basową Mache Dich mein Herze rein

 

- Wybraliśmy utwory, które wpisały się w nadchodzącą Wielkanoc, a przede wszystkim obchodzoną Niedzielę Palmową – mówił Szymon Kobyliński. - Utwory te są smutne. Opisują boleść matki po stracie syna oraz obrazują muzycznie mękę Pańską i nastrój zbliżającego się Triduum Paschalnego.

 

Jeden z utworów J.S. Bach zagrano na dwoje skrzypiec w transkrypcji na dwa akordeony co jest, jak podkreślano ewenementem na skalę światową. Koncert d-moll na akordeonach wykonali Albert Welke i Paweł Ratajek.

- Dziś 12 rocznica tragedii smoleńskiej i rocznica tragedii katyńskiej. Stąd pomysł by inaczej uczcić pamięć tego wydarzenia – także koncertem w wykonaniu młodych muzyków – podsumował Marian Sarnowski.

Uroczystości zorganizowała Fundacja im. Roberta Peplińskiego w Tczewie pod patronatem Wojewody Pomorskiego - Dariusza Drelicha i Posła RP - Kazimierza Smolińskiego. W trakcie koncertu miała miejsce zbiórka na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Po koncercie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą na fasadzie Centrum Kultury i Sztuki, upamiętniającą wizytę św. pamięci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Tczewie.

- Ten sobotni poranek 10 kwietnia 2010 r. dla wszystkich nas był szokiem – mówił poseł Kazimierz Smoliński. - Nikt nie mógł uwierzyć, że spadł i uległ katastrofie samolot z parą prezydencką, posłami, licznymi działaczami... Miejmy nadzieję, że prawda w końcu zwycięży. To co chciał powiedzieć ś.p. Prezydent Lech Kaczyński – zawiera się w słowach - „prawda zwycięży”. My także wciąż wierzymy, że tak będzie, chociaż ciągle jest problem ze stroną rosyjską. Jednak gdy przyglądamy się temu co robią Rosjanie na Ukrainie, możemy przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że to był zamach. Zwłaszcza gdy przypomnimy sobie kto wyjaśniał przyczyny katastrofy naszemu ówczesnemu premierowi D. Tuskowi: Władimir Putin i gen. Siergiej Szojgu...

Poseł podkreślił, że obecny kryzys humanitarny, z którym mierzy się Polska i kraje Europy Środkowo – Wschodniej jest największym od kilkudziesięciu lat.

Partnerem koncertu był Totalizator Sportowy - właściciel marki Lotto.

 

Młodzi adepci Akademii Muzycznej w Gdańsku zagrali następujące utwory:

T. Albinoni – Adagio na smyczki (9 min.) G.B. Pergolesi – Stabat Mater, Cuius animam gementem na sopran (2 min.)

G.B. Pergolesi – Stabat Mater, Stabat Mater Dolorosa na sopran i bas (4 min.)

J. Haydn – Stabat Mater, aria sopranowa IX Fac me vere tecum flere Lagrimoso (6 min.)

G. Faure – Requiem, aria basowa Libera me na smyczki i organy (5 min.)

G. Faure – Requiem, aria sopranowa Pie Jesu (5 min.)

J.S.Bach – aria basowa Mache Dich mein Herze rein z Pasji wg Św. Mateusza BWV 244 (8 min.)

J.S.Bach – aria na strunie G (4 min.)

J.S.Bach – Koncert d-moll na dwoje skrzypiec BWV 1043 (18 min.)

W.A.Mozart – Lacrimosa z Requiem d-moll KV 626 (4 min.) na orkiestrę smyczkową

html_redakcja

Zdjęcia (28)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe