Awaria systemów komputerowych kolei i znaczne opóźnienia! Odwołane kursy pociągów i komunikacja zastępcza

  • 17.03.2022, 10:51
  • Wawrzyniec Mocny
Awaria systemów komputerowych kolei i znaczne opóźnienia! Odwołane kursy… tczewska.pl

Podziel się:

Oceń:

Dziś w czwartek, 17 marca ok godz.4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Bardzo odczuwalne było to na stacjach w Malborku i Tczewie, gdzie kilkadziesiąt osób nie wiedziało co się dzieje. Awaria odbiła się w dużym stopniu na linii w kierunku Gdyni. Pasażerowie rezygnowali z odbycia podróży do pracy. Słyszeliśmy jak dzwoniono do pracodawców. W Malborka na peronach stało po kilka pociągów, a komunikaty padały lawinowo i dotyczyły w zasadzie wszystkich rodzajów kursów.

AKTUALIZACJA: godz. 11.00

„Wznawiana jest praca lokalnych centrów sterowania (LCS) i przywracany ruch pociągów. Przed godz. 11.00 przywrócono ruch z wykorzystaniem urządzeń m.in. w LCS Działdowo, Ciechanów, Gdynia, Tczew. Zmiany w kursowaniu pociągów, które wystąpiły dziś od godz. 4.00 i są spowodowane usterkami w pracy lokalnych centrów mają charakter ogólnopolski. W koordynacji z Ministerstwem Infrastruktury pracuje sztab z udziałem przedstawicieli zarządcy infrastruktury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz przewoźników, który koordynuje działania na sieci kolejowej. Aby minimalizować utrudnienia wprowadzane jest wzajemne honorowanie biletów. W miarę możliwości na bieżąco są podawane informacje dla podróżnych. Dane o kursowaniu pociągów z uwzględnieniem bieżącej sytuacji zamieszczają na swoich stronach przewoźnicy. Zwroty biletów można realizować wg obowiązujących i podanych przez przewoźników zasad.

Ok. godz. 4.00 zmiany z przyczyn technicznych wystąpiły w 19 lokalizacjach na lokalnych centrach sterowania i objęły kilkaset kilometrów linii kolejowych. Priorytetem było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Służby techniczne analizują sytuację, aby określić przyczyny usterek Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.”

 

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

____________

Dodajmy, że jeden z nich dot. składów Intercity w kierunku Gdyni mówiły o opóźnieniu nawet 200 min. Kierownicy pociągów nad ranem w Malborku nie potrafili powiedzieć pasażerom kiedy dane kursy ruszą, także te regionalne...

Komunikaty na wyświetlaczach podawały nieaktualne informacje, czego jednak łatwo było się domyślić.

 

- Usterki urządzeń sterowania ruchem w naszym regionie dotyczą LCS Tczew i LCS Gdynia – lokalnego centrum sterowania – tłumaczy Przemysław Zieliński z Biura Prasowego PKP PLK. - Największe utrudnienia wystąpiły na linii nr 9 – na odcinku Tczew – Gdynia. Wpływ na usterki w regionie mają też awarie LCS w pozostałych częściach kraju, zwłaszcza mowa tu o pociągach dalekobieżnych. Są też utrudnienia na linii 131 do Bydgoszczy. Pasażerowie od strony Bydgoszczy czekają na wjazd do Tczewa. Między Pelplinem a Tczewem ruch jest ograniczony. Obecnie przyczyny awarii są ustalane. Pracujemy w pierwszej kolejności nad przywróceniem ruchu pociągów, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych klientów i ruchu kolejowego.

 

Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. W całym kraju występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut. Mogą być odwołane pociągi, wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmieniona trasą.

 

- Działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów – zapewnia Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy, PKP Polskie Linie Kolejowe SA. - Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji. Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.

 

W. Mocny

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe