Orzeczenie o winie z powodu zdrady męża

  • 13.01.2022, 11:01
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Orzeczenie o winie z powodu zdrady męża

Podziel się:

Oceń:

Przysięga małżeńska to tekst bardzo podniosły i zwykle wypowiadany świadomie. Małżonkowie ślubują sobie dozgonną miłość, uczciwość oraz… wierność, która wynika z całej deklaracji. Niestety małżonek czasami okazuje się człowiekiem, który nie poradził sobie z dopełnieniem tej przysięgi. Kiedy żona lub mąż dowiadują się o zdradzie, mają dwie drogi – próbę wybaczenia i naprawy relacji (co nie zawsze jest możliwe) oraz rozwód. Ten ostatni w sytuacji ewidentnej zdrady odbywa się zwykle z orzeczeniem o winie małżonka, który zdradził. Jak się do rozwodu przygotować i jakie niesie konsekwencje dla męża i żony?

Kiedy sąd orzeka rozwód?

Wszystkie kwestie związane z rozwodem w polskim prawie reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Sąd zatem, na mocy tej ustawy, może orzec rozwód dopiero wtedy, gdy między małżonkami dochodzi do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. Oznacza to, że musi ustać więc emocjonalna, fizyczna i gospodarcza – w sposób trwały. Dodatkowo na skutek rozwodu nie mogą cierpieć małoletnie dzieci małżonków oraz nie mogą zostać naruszone zasady współżycia społecznego. Dopiero spełnienie tych wszystkich przesłanek – nazywanych pozytywnymi i negatywnymi – otwiera drogę do procesu sądowego.
Oczywiście sąd bierze pod uwagę, czy mąż lub żona są winni rozkładowi związku. Można uniknąć orzekania o winie przez zgodnie złożony w tej materii wniosek. Ostatecznie jednak rozwód jest orzekany – bez kwestii winy, z orzeczeniem o winie jednego małżonka lub obojga albo określeniem, że ani mąż, ani żona nie ponoszą winy. Gdy jednak mąż zdradza żonę, są na to wystarczające dowody (często sam się przyznaje do takiego czynu, gdy wszystko wychodzi na jaw), sąd orzeknie winę męża. Dowodami przy zdradzie mogą być zeznania (stron oraz świadków), ale także zdjęcia, nagrania, wiadomości SMS i inne.

Obowiązek alimentacyjny wobec byłej żony

W sytuacji ewidentnej winny męża – po zdradzie – żona po rozwodzie będzie mogła ubiegać się o alimenty. Rozwód z orzeczeniem o winie niesie bowiem za sobą taki skutek, że jeśli sytuacja materialna drugiego małżonka pogorszy się, może on otrzymywać alimenty od byłego męża czy żony. Jak widać, nie trzeba popaść w niedostatek, stracić pracy, by ubiegać się o to świadczenie.
Obowiązek alimentacyjny zasadniczo wygasa po upływie pięciu lat od orzeczenia rozwodu lub w momencie zawarcia nowego małżeństwa przez małżonka.

Przeczytaj też: Czy będę płacił alimenty na żonę po rozwodzie?

Alimenty na wspólne dzieci

Po rozwodzie rodziców najczęściej dzieci (zwłaszcza małe) pozostają przy matce. Wówczas ojciec ma wobec nich obowiązek alimentacyjny, który musi spełniać. Na mocy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakres tych świadczeń zależy od usprawiedliwionych potrzeb dzieci (które trzeba udowodnić) oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości ojca. A zatem wysokość alimentów może być bardzo różna i w każdej sytuacji ustalana jest inaczej.
Warto wspomnieć, że te usprawiedliwione potrzeby to wyżywienie, ubranie, koszty zajęć dodatkowych, zdrowotne czy związane z wypoczynkiem. Dzieci mają prawo żyć na takim samym poziomie jak ich rodzice – nawet jeśli między nimi doszło do rozwodu z powodu zdrady męża czy z innych powodów.
Rodzice mogą też między sobą ustalić wielkość środków przekazywanych dzieciom od ojca, warto jednak te kwestie uregulować sądownie – zwłaszcza jeśli jest konflikt. Utrzymywanie kontaktów z dzieckiem, zaspokajanie także jego innych potrzeb (np. prezenty związane z pasją, opłacenie letniego obozu, zakup ubrań itd.) może powodować zmniejszenie zasądzonych alimentów. Odwrotnie – pozostawienie dziecka „samemu sobie” może nieść podwyżkę świadczenia.
Jak więc widać, wiele czynników wpływa na ustalenie alimentów po rozwodzie.

https://www.rozwodowy.pl/

Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe