Pierwszy patrol lodołamaczy w sezonie zimowym. Lodołamacze łamały kry w Tczewie!

  • 03.01.2022, 09:48
  • Wawrzyniec Mocny
Pierwszy patrol lodołamaczy w sezonie zimowym. Lodołamacze łamały kry… RZGW w Gdańsku

Podziel się:

Oceń:

Na pierwszy patrol w sezonie zimowym po Dolnej Wiśle 29 grudnia wyruszyły dwa lodołamacze Wód Polskich: Czołowy Puma i liniowy Manat. Jednostki pokonały trasę od ujścia Wisły do Tczewa.

Lodołamacze cumowały w przystani opodal ul. Wodnej w Tczewie.

 

Lodołamanie i testowanie jednostek

Dyrektor Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Gdańsku, Andrzej Winiarski, podjął decyzję o rozpoczęciu patrolowania Dolnej Wisły przez zespół lodołamaczy. W środę 29 grudnia rano jednostki: lodołamacz czołowy Puma i lodołamacz liniowy Manat puściły przystań w gdańskim Węźle Wodnym Przegalina. Lodołamacze udadzą się najpierw do ujścia Wisły, a następnie nawrócą w górę rzeki do Tczewa. Po dotarciu do Tczewa powrócą do Przegaliny.

 

Patrolowanie nie jest akcją lodołamania, ma służyć ocenie sytuacji w korycie rzeki oraz sprawdzeniu w ruchu lodołamaczy. Tor wodny Wisły często ulega zmianie, dlatego powinien zostać sprawdzony na wypadek ewentualnej akcji lodołamania. Oprócz oceny stanu toru wodnego wykonano próby manewrowe jednostek i testy systemów nawigacyjnych oraz łączności. Sytuacja na Dolnej Wiśle była szczególna z uwagi na konieczność sprawnego i skutecznego odprowadzania kry ze Zbiornika Wodnego Włocławek.

Zimowa osłona przeciwpowodziowa na Dolnej Wiśle rozpoczęła się 16 grudnia 2021 r. Bierze w niej udział siedem lodołamaczy, w tym cztery nowe, zbudowane w latach 2020 – 2021,: czołowy Puma i liniowe Narwal, Nerpa i Manat.

 

Obecnie RZGW w Gdańsku dysponuje dziewięcioma lodołamaczami, czterema nowymi i pięcioma lodołamaczami starszej (trzeciej) generacji: czołowym - Tygrysem (rok budowy 1984) oraz liniowymi: Rekinem (1991 r.), Orką (1991r.), Foką (1988r.) i Żbikiem (1989r). Są to statki już wyeksploatowane wieloletnią służbą, ale utrzymywane w dobrym stanie technicznym dzięki staraniom załogi. W akcji zimowego utrzymania wezmą udział trzy z nich, a dwa, Tygrys i Żbik, pozostaną w rezerwie.

 

Statki w gotowości

Obecna sytuacja hydrologiczna na Dolnej Wiśle nie stwarza podstaw do pogotowia lodowego ani akcji lodołamania. Informacje dot. sytuacji lodowej na Wiśle podawane są na bieżąco na stronie internetowej Wód Polskich.

 

Lodołamacze ruszą do pracy w sytuacji gdy rozpocznie się spływ kry w dół Wisły i pojawi się ryzyko powstawania zatorów lodowych. W momencie gdy pojawi się lód i powstaje ryzyko wystąpienia zatorów ogłaszane jest pogotowie lodowe. Wtedy lodołamacze zostaną rozlokowane na stanowiska wyjściowe w Sobieszewie i Przegalinie. Stąd wyruszą na Wisłę gdy rozpocznie się akcja lodowa. Decyzję o rozpoczęciu akcji lodowej podejmuje dyrektor RZGW.

Zanim to nastąpi jednostki RZGW w Gdańsku pozostają w gotowości do akcji lodowej cumując w porcie przy Węźle Wodnym Przegalina.

Stan zalodzenia rzeki jest stale monitorowany w Centrum Operacyjnym Ochrony Przeciwpowodziowej przez pracowników Wód Polskich, zarówno przez zdalny system monitoringu jak i bezpośrednio w korycie rzeki.

 

Opr. (red.)/wody Polskie, RZGW w Gdańsk

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (10)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe