Kodeks pracy a zasady BHP. O czym musi pamiętać każdy przedsiębiorca?

  • 24.11.2021, 09:00
  • Źródło: Artykuł partnera
Kodeks pracy a zasady BHP. O czym musi pamiętać każdy przedsiębiorca?

Podziel się:

Oceń:

Bezpieczeństwo pracy wymaga od pracodawców coraz nowszych i bardziej rygorystycznych praktyk. Nie jest to nic dziwnego, w końcu bezpieczeństwo w miejscu wykonywania pracy to nie coś, co można traktować z niskim priorytetem. Nikt przecież nie powinien obawiać się o swoje zdrowie, wykonując wymaganą czynność. W tym celu ustala się zasady BHP, których przestrzeganie sprawia, że nie wydarzają się tragiczne w skutkach wypadki. Minimalizacja niebezpieczeństw to w końcu podstawa. Warto, a nawet trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni sprzęt BHP, jaki w zależności od miejsca pracy należy dostarczyć na koszt firmy. Czym skutkuje zaniedbanie obowiązków? Gdzie szukać artykułów o odpowiedniej licencji? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając ten tekst.

Najwyższe standardy bezpieczeństwa w teorii i praktyce, czyli BHP

Art. 207. Kodeksu pracy poucza nas wszystkich, że to pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto to on jest zobligowany do tego, aby chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych warunków, przy wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. To definitywnie narzuca dbałość o najwyższe standardy bezpieczeństwa z wykluczeniem półśrodków. Niedbałe podejście do zasad BHP skutkuje szeregiem kar. W celu ochrony przeprowadza się między innymi szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. To ważne, aby na samym początku prawidłowo ocenić, jakie ewentualne ryzyko czyha na zdrowie osób pracujących. Wymienia się trzy kategorie zagrożeń, które wymagają różnych podejść. 1. kategoria obejmuje zagrożenia minimalne, 2. uśrednione (a więc takie, nie mieszące się w niższej i wyższej), oraz 3., obejmująca zagrożenia, mogące nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Zgodnie z tymi klasyfikacjami, zapewnia się pracownikom odpowiedni sprzęt BHP, czyli środki ochrony indywidualnej.

Środki ochrony indywidualnej. Gdzie je znaleźć i dlaczego są istotne?

To jeden z podstawowych sposobów minimalizacji niebezpieczeństw i wypadków przy pracy. Są one nieodpłatnie dostarczane pracownikom, jeżeli są niezbędnym środkiem zabezpieczeń w zakładzie. Jeśli jednak poprzez odpowiednią organizację pracy można uniknąć danych zagrożeń, ich stosowanie nie jest konieczne. I o ile stosowania wielu artykułów można uniknąć, to kilka jest wręcz elementarnych dla danego typu zakładu. To niezwykle istotne, aby środki ochrony indywidualnej spełniały określone wymagania; w szczególności posiadać muszą certyfikat CE. To podstawowa informacja, która sygnalizuje, że dany artykuł pozytywnie przeszedł specjalistyczne badania i spełnia normy jakości i bezpieczeństwa. Szeroki wybór takiego sprzętu zapewnia firma Alfa i Omega pod linkiem https://aio.com.pl/. To bardzo ważne, aby wyposażenie BHP gwarantowało najwyższy poziom protekcji. Mając to na uwadze, dobrze jest kupować od sprawdzonych i uznanych na rynku dystrybutorów. Zadbaj o bezpieczeństwo w Twojej firmie!

Źródło: Artykuł partnera

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe