Decyzje konserwatora spowodowały roczne opóźnienie inwestycji. Mieszkańcy zapłacą więcej i później się przeprowadzą!

  • 22.10.2021, 09:21
  • Wawrzyniec Mocny
Decyzje konserwatora spowodowały roczne opóźnienie inwestycji. Mieszkańcy… Materiały promocyjne

Podziel się:

Oceń:

W związku z realizacją inwestycji – zespołu dwóch budynków wielorodzinnych na terenie dawnej cukrowni w Pelplinie, deweloper – Krzysztof Cwajda spotkał się z ogromnymi problemami natury urzędowej. Jeden z bloków mieszkalnych powstał w zasadzie bez problemu, do drugiego Wojewódzki Konserwator Zabytków – Igor Strzok wniósł szereg uwag. Przedsiębiorca zarzuca konserwatorowi przewlekłość postępowań, niedotrzymywanie terminów, błędne decyzje oraz błędy proceduralne.

W związku z realizacją inwestycji – zespołu dwóch budynków wielorodzinnych

na terenie dawnej cukrowni w Pelplinie, deweloper – Krzysztof Cwajda spotkał się z ogromnymi problemami natury urzędowej. Jeden z bloków mieszkalnych powstał w zasadzie bez problemu, do drugiego Wojewódzki Konserwator Zabytków – Igor Strzok wniósł szereg uwag. Przedsiębiorca zarzuca konserwatorowi przewlekłość postępowań, niedotrzymywanie terminów, błędne decyzje oraz błędy proceduralne.

 

Chodzi o budowę II etapu inwestycji pn. „Wierzyca Residence” w Pelplinie przy ul. Mickiewicza, realizowanej przez Zakład Remontowo - budowlany Krzysztofa Cwajdę. Sprawa nie oznacza zaniedbań ze strony inwestora, bo ten zdając sobie sprawę z wpisania terenu byłej cukrowni (a jak się później okazało jedynie jego części) do rejestru zabytków realizował ją przy uwzględnieniu opinii wojewódzkiego konserwatora.

 

Konferencja o zmaganiach inwestora

W tej sprawie deweloper oraz Wojciech Szramowski, przewodniczący Rady Gospodarczej Przedsiębiorców Pelplina i Krzysztof Cwajada, wspomniany lokalny deweloper zorganizowali konferencję prasową przed Starostwem Powiatowym w Tczewie. Zaznaczmy, że spotkanie z dziennikarzami nie dotyczyło tylko uskarżania się na problemy biznesowe, ale także by pochwalić się skutecznym działaniem w obronie swoich interesów i innych przedsiębiorców.

 

- Napotkano trudności mimo wcześniejszych uzgodnień także w zakresie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego – w tym zrealizowanych w porozumieniu z konserwatorem – dokumentów, z których wynikają wszelkie parametry kompleksowej inwestycji (budynek nr 1 - oddany do użytku – mówi Wojciech Szramowski. - Przy budynku nr 2 - wydawało się, że pozostały do wykonania końcowe formalności związane z akceptacją projektu dalszego etapu inwestycji), w tym jej rozmiar i kolorystyka, Pomorski Konserwator Zabytków decyzją nr ZN.5142.43.2021.KZ odmówił pozwolenia konserwatorskiego na prowadzenie robót budowlanych w zakresie budynku nr 2. Skutkuje to odmówieniem możliwości dokończenia budynku, a co z tym się wiąże zrealizowania inwestycji w 100 proc.

 

 

Niezrozumiałe decyzje

Inwestor skarżył się też fakt ponoszenia z tego tytuły wysokich kosztów dodatkowych.

Działania konserwatora (tj. zastrzeżenia, co do bryły budynku, jak i kolorystyki elewacji notabene wcześniej nie sygnalizowane – patrz apla), stoją – zdaniem inwestora w rażącej sprzeczności z wynikającą z Kodeksu postępowania administracyjnego – zasadą zaufania obywatela do działań organów administracji publicznej. Ostatnia decyzja Konserwatora jest sprzeczna z wszystkimi pozostałymi decyzjami. (...)

 

 

Los ok. 130 mieszkań

Jak jednak zaznaczyliśmy na początku, Krzysztof Cwajda w końcu po wielu perturbacjach odebrał pozwolenie na budowę drugiego budynku wielorodzinnego. Jak do tego doszło?

 

- Spotykamy się przed starostwem nieprzypadkowo, bo właśnie ten urząd wydał bardzo ważną dla nas decyzję – pozwolenie na budowę dot. II etapu. - stwierdził inwestor. - To sprawa istotna dla gminnej polityki mieszkaniowej, bo powstanie ponad 130 nowych mieszkań. Udało nam się dopiąć wszystkie wymagane dokumenty, w tym pozwolenie na budowę.

 

(…)

 

Kolejnym bulwersującym faktem jest nie wysłanie przez konserwatora odwołania przedsiębiorcy do ministerstwa, co ma bieg przez konserwatora. Fakt ten potwierdzono w ministerstwie.

Cały spór prawny z WKZ spowodował roczne opóźnienie inwestycji. Niestety ceny materiałów budowlanych wzrosły znacznie przez ten czas, co spowoduje że przyszli mieszkańcy nie kupią swoich lokali w cenie mieszkań z pierwszego bloku. Deweloper ma listę ok. 130 klientów, którzy jednak nie podpisali na szczęście umów. Tysiąc kilkaset złotych więcej za metr 1 kw, co da mniej niż 6 tys. zł za metr kw.

 

Czy inwestor będzie walczył o odszkodowanie?

Z czym nie zgadza się konserwator?

Konserwator na etapie działań formalnych pozytywnie zaakceptował:

- projekt zespołu budynków (budynek 1 i 2) (pkt 2 poniżej),

- rozmiar drugiego budynku, wygląd elewacji i jego kolorystykę (pkt 6 poniżej)

Jednakże w okresie przygotowywania drugiej części inwestycji do realizacji, w decyzji odmawiającej konserwator wskazał zastrzeżenia, co do budynku nr 2 w następującym zakresie:

- bryły – wcześniej niekwestionowane,

- kolorystyki elewacji - identycznej jak stojącego budynku nr 1 oddanego do użytku.

Pozostałe zastrzeżenia mają charakter incydentalny (były zaakceptowane w poprzedniej decyzji i posiadają Ważne prawomocne pozwolenie na budowę ).

 

W. Mocny

 

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe