poniedziałek, 28 lipca 2025 21:21
Reklama

PSE i konsultacje w sprawie linii energetycznych. W powiecie gdańskim i tczewskim w drugiej połowie września

Po wakacyjnej przerwie Polskie Sieci Elektroenergetyczne wracają do prowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami gmin województwa Pomorskiego. Konsultacje związane są z budową dwóch stacji i ponad 250 km nowych linii najwyższych napięć, którymi popłynie prąd z morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Inwestycja, której zakończenie przewidziane jest w 2028 r., rozpoczyna się od rozmów z mieszkańcami terenów, na których ma powstać nowoczesna sieć.
PSE i konsultacje w sprawie linii energetycznych. W powiecie gdańskim i tczewskim w drugiej połowie września

Autor: PSE SA

Pierwsze spotkania organizowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne na Pomorzu, odbyły się już w maju. Teraz, po wakacyjnej przerwie, inwestor wznawia proces informacyjno-konsultacyjny, którym zostanie objęty m.in. obszar gmin Kolbudy, Przywidz, Trąbki Wielkie, Pruszcz Gdański, Suchy Dąb, Cedry Wielkie i Tczew. Program spotkań podajemy pod tekstem i w materiale graficznym. To gminy, na terenie których projektowana jest jedna z linii najwyższych napięć 400 kV, przebiegająca między nową stacją elektroenergetyczną w gminie Choczewo (pow. wejherowski) a istniejącą linią relacji Gdańsk Błonia – Grudziądz Węgrowo w gm. Cedry Wielkie (pow. gdański).

Reklama

 

Inwestor zapowiada, że utrzymana będzie dotychczasowa formuła indywidualnych rozmów z mieszkańcami. Każdy zainteresowany będzie mógł spotkać się osobiście z przedstawicielami PSE i zapoznać z proponowanym przebiegiem linii, a także sposobem i harmonogramem budowy. Na miejscu będą zarówno projektanci, jak i osoby nadzorujące proces inwestycyjny.

 

Konsultacje społeczne

 

W powiatach gdańskim i tczewskim spotkania informacyjno-konsultacyjne z przedstawicielami PSE odbędą się w drugiej połowie września. Pierwsze już w poniedziałek 20 września w gminach Suchy Dąb i Trąbki Wielkie. Kolejne w gminie Cedry Wielkie – 21 września, Pruszcz Gdański i Tczew – 22 września. Natomiast 27- i 28. września spotkania zaplanowano w gminach Kolbudy i Przywidz. Właściciele nieruchomości potencjalnie objętych inwestycją otrzymają listowne zaproszenia na te spotkania. Mieszkańcy gmin i miejscowości, przez które przejdzie nowa linia, informacje znajdą w lokalnych mediach m.in. Gazecie Tczewskiej i urzędach gmin, a także na stronie internetowej pomorzedajemoc.pse.pl.

Program możesz także pobrać TUTAJ

- Zależy nam na jak największym udziale społeczności lokalnych w procesie konsultacyjnym. Jesteśmy na początku prac projektowych, a to najlepszy moment, żeby mieszkańcy zapoznali się z planowaną lokalizacją naszych inwestycji, uzyskali odpowiedzi na pytania i przekazali sugestie dotyczące planowanych inwestycji PSE – wyjaśnia dyrektor Joanna Zając z Centralnej Jednostki Inwestycyjnej PSE, która nadzoruje proces konsultacji.

 

Ze względu na utrzymujące się zagrożenie epidemiczne, inwestor zadbał o bezpieczeństwo uczestników. Każdy odwiedzający punkt informacyjny otrzyma środki ochronne, istnieje również możliwość wcześniejszego umówienia się na konkretną godzinę.

 

Miejsce powstania linii

 

- Projektowanie nowych stacji i linii energetycznych to oczywiście duże wyzwanie: społeczne, środowiskowe i inżynierskie. Dla PSE bardzo istotny jest dialog z mieszkańcami i poznanie lokalnych uwarunkowań – wyjaśnia Józef Strojny, ekspert PSE. - Projektanci starają się wytyczyć trasy przede wszystkim z dala od zwartej zabudowy mieszkaniowej. Linie prowadzi się często przez tereny leśne oraz działki rolne.

 

- Im linia znajduje się bliżej aglomeracji i silnie zurbanizowanych przedmieść dużych miast, tym większym wyzwaniem jest jej projektowanie – dodaje Józef Strojny.

 

Podczas konsultacji mieszkańcy zapoznają się z wcześniej przygotowanymi przez projektantów propozycjami przebiegów linii. Wszystkie uwagi zgłaszane przez władze samorządowe oraz mieszkańców zostaną szczegółowo przeanalizowane pod kątem możliwości ich uwzględnienia. Efektem będzie wytyczenie ostatecznych przebiegów linii, dla których inwestor będzie się ubiegał o tzw. decyzję środowiskową. W kolejnym etapie wystąpi do wojewody o decyzję lokalizacyjną i pozwolenie na budowę.

 

Energetyczne Pomorze

 

Zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, morskie farmy wiatrowe na Bałtyku dostarczą aż 11 GW mocy. Inwestycja jest ważnym elementem transformacji energetycznej kraju. Ma zapewnić Polsce coraz większy udział odnawialnych źródeł energii. Potencjał morza Bałtyckiego jest w tym zakresie ogromny. Dla porównania, największa
w Polsce elektrownia na węgiel brunatny jest w stanie wyprodukować zaledwie połowę tej mocy. Żeby jednak energia trafiła do obiorców na terenie centralnych i południowych województw, konieczne jest wybudowanie nowych stacji elektroenergetycznych i linii najwyższych napięć, dzięki którym możliwy będzie przesył zielonej energii w głąb kraju.

 

***

Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Odpowiada za bilansowanie i bezpieczną pracę krajowego systemu elektroenergetycznego oraz niezawodne działanie sieci przesyłowej. Spółka zarządza liniami najwyższych napięć 400 kV oraz 220 kV o łącznej długości ponad 15 tys. km oraz 109 stacjami elektroenergetycznymi, służącymi do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej.

PSE S.A. aktywnie uczestniczą w transformacji rynku energii i wdrażają nowoczesne rozwiązania odpowiadające na wyzwania przyszłości. Spółka należy do największych operatorów sieci przesyłowej w Europie i uczestniczy w zarządzaniu wspólnym, synchronicznym systemem elektroenergetycznym.

 

 

KONSULTACJE Z MIESZKAŃCAMI

Przedstawiciele PSE SA zapraszają na spotkania informacyjne dot. budowy stacji elektroenergetycznych i linii najwyższych napięć umożliwiających odbiór energii z morskich farm wiatrowych. Odbędą się one w miejscowościach:

 

• Gm. Cedry Wielkie - 21 września (wtorek) 2021 r. w godz. od 15:00 do 19:00

Rewalidacyjno-Wychowawczym ,,Żuławski Słonecznik" (była szkoła podstawowa)

w miejscowości Giemlice

 

• Gm. Kolbudy - 27 września (poniedziałek) 2021 r. w godz. od 16:00 do 19:00

w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Buszkowach, ul. Leśna Góra 7

 

• Gm. Pruszcz Gdański - 22 września (środa) 2021 r. w godz. od 15:00 do 19:00

w świetlicy wiejskiej w Jagatowie

 

• Gm. Przywidz - 28 września (wtorek) 2021 r. w godz. od 9:00 do 13:00 w OSP Jodłowno, ul. Kasztanowa 21, 83-047 Jodłowno

 

• Gm. Suchy Dąb - 20 września (poniedziałek) 2021 r. w godz. od 15:00 do 19:00 w świetlicy wiejskiej w miejscowości Krzywe Koło oraz 21 września (wtorek) 2021 r. w godz. od 9:00 do 13:00 w świetlicy wiejskiej w miejscowości Steblewo (w budynku byłej szkoły)

 

• Gm. Tczew - 22 września (środa) 2021 r. w godz. od 15:30 do 19:00 w świetlicy wiejskiej w Miłobądzu, ul. Pamięci Narodowej 9

 

• Gm. Trąbki Wielkie - 20 września (poniedziałek) 2021 r. w godz. od 15:00 do 19:00

w świetlicy wiejskiej w Kleszczewie, ul. Szkolna 1 (w pobliżu skrzyżowania - ul. Skarszewskej i ul. Szkolnej przy sklepie), 21 września (wtorek) 2021 r. w godz. od 9:00 do 13:00 w świetlicy wiejskiej w miejscowości Klępiny (w centrum wsi) oraz 21 września (wtorek) 2021 r. w godz. od 15:00 do 19:00 w świetlicy wiejskiej w miejscowości Trąbki Małe. Umówienie spotkania pod numerem infolinii: 887 778 992 lub adresem e-mail: pomorzedajemoc@pse.pl

Więcej na : https://pomorzedajemoc.pse.pl

 

opr. (tomm)/PSE Centralna Jednostka Inwestycyjna



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wakacje pełne odkryć  – centrum nauki Hevelianum zaprasza na Górę Gradową i do Domu Zdrojowego w Brzeźnie! Wakacje pełne odkryć – centrum nauki Hevelianum zaprasza na Górę Gradową i do Domu Zdrojowego w Brzeźnie! Dzieci, młodzież i całe rodziny zapraszamy do Hevelianum na letnią przygodę z nauką w roli głównej! Wakacyjna oferta jest pełna atrakcji i dostępna aż w dwóch lokalizacjach – na Górze Gradowej i w Domu Zdrojowym w Brzeźnie. Dodatkowo na skwerze Heweliusza w Gdańsku można obejrzeć czasową plenerową wystawę. Nauka to My!Eksperymenty, wystawy, spacery, warsztaty, seanse w planetarium mobilnym, escape room’y i naukowe niespodzianki – wszystko to Hevelianum przygotowało z myślą o tych, którzy w wakacje chcą nie tylko odpoczywai dobrze się bawi , ale też doświadczai odkrywa !Oferta wakacyjna 2025 jest adresowana do odkrywców i wszystkich spragnionych naukowych przygód. Przez całe lato w Hevelianum czekabędą atrakcje, które łączą edukację z zabawą. Niech to będą wakacje pełne naukowej magii! Cała przyjemność w odkrywaniu! PROGRAM28.06. – 31.08.2025Plenerowa wystawa czasowa pt.: Nauka to MY!termin: do 24 lipca | lokalizacja: skwer Heweliusza (koło Muzeum Bursztynu) | wstęp: wolnyZorganizowana przez Hevelianum wystawa plenerowa ukazuje sylwetki naukowczyń i naukowców, którzy na co dzień pracują na Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Gdańskim, Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Akademii Muzycznej w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku.Wystawa jest elementem cyklu projektów promujących naukę gdańską.Więcej informacji na: https://hevelianum.pl/plenerowa-wystawa-czasowa-nauka-to-my/ WAKACJE NA GÓRZE GRADOWEJ | Gradowa 6, GdańskDOOKOŁA ŚWIATA, ŁAMIGŁÓWKA, Z ENERGIĄ! | pakiet wystaw interaktywnychtermin: 28.06. – 31.08 | godzina: 10:00–18:00 | wiek: dzieci w wieku szkolnym i dorośli | wstęp: płatny | bilety: bilety.hevelianum.plNA TROPIE DINOZAURÓW | warsztaty dla dziecilokalizacja: kreatywny plac zabaw | wiek: 3–6 lat | max. grupa uczestników: 30 osób (dzieci wraz z opiekunami)| godzina: 10:30, 12:00, 13:30 | czas trwania: 60 min | cena: 25 zł, każdy opiekun: 5 złPodczas kreatywnych warsztatów wspólnie odkryjemy wszystko, co najciekawszeo dinozaurach. Chociaż wymarły 66 milionów lat temu, te potężne zwierzęta wciąż wzbudzają duże zainteresowanie. BEZ CIŚNIENIA, A GDYBY TAK W KOSMOSIE... | pokaz naukowygodzina: 12:00,14:00 | czas trwania: 45 min | lokalizacja: Sala 29 | wiek: 8+ | cena: 20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)A gdyby tak… astronauta wybrał się na spacer kosmiczny w samej piżamie?A gdyby tak chciał krzyknąć i próbował iść z powrotem, choć jego ciało stało się jakieś inne, lekkie? No właśnie, jakie? Zapraszamy na naukową opowieść o kosmicznych przygodach w próżni i w powietrzu, podczas której dowiecie się, ile z tego „gdybania” zdarzyło się na prawdę. KOSMICZNA STACJA. Wejdź do gry! | quest roomgodzina: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00 wtorek-czwartek i sobota-niedziela| czas trwania: 90 min | lokalizacja: Galeria Strzelecka | wiek: 12+ | max. liczba uczestników: 10 osób | cena: 180 zł (bilet dla 2 osób), 210 zł (bilet dla 3 osób), 240 zł (bilet dla 4 osób), 270 zł (bilet dla 5 osób), 270 zł + 20 zł/os. (powyżej 5 os.) | bilety:www.bilety.hevelianum.plTo atrakcja towarzysząca pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wcielicie się w rolę członków załogi tej przełomowej wyprawy. Ta interaktywna przestrzeń to unikalna okazja, by zanurzyć się w świat najnowszych odkryć i technologii kosmicznych. Partnerzy: POLSA Polska Agencja Kosmiczna, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, TEMPUR, LYOFOODPatroni medialni: gdansk.pl, trojmiasto.pl W PRACOWNI HEWELIUSZA | escape roomgodzina: 11:00, 12:30, 14:00, 15:30 | czas trwania: do 90 min | lokalizacja: sala 36 | wiek: 8+ | max. liczba uczestników: | cena: 120 zł (3 os.); każda kolejna osoba: dodatkowo 15 złDuch Heweliusza błądzi po Górze Gradowej, próbując odzyskać utracone wspomnienia. Jedyną szansą na pokonanie amnezji jest rozwiązanie zagadek ukrytych w warsztacie genialnego astronoma. W escape room czeka na Was 14 łamigłówek do rozwiązania. Dzięki nim nie tylko rozruszacie wszystkie szare komórki, ale poznacie różne role oraz funkcje, które pełnił Jan Heweliusz. SEANSE W PLANETARIUM MOBILNYMDINOZAURY – HISTORIA PRZETRWANIA | seans w planetariumgodzina: 10:30, 13:30 | czas trwania: 45 min | lokalizacja: planetarium mobilne | wiek: 5–12 lat | max. liczba uczestników: 25 osób | cena: 20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)Jak prawie wszystkie dzieci, Celeste jest zafascynowana dinozaurami. Podczas gdy przygotowuje pogadankę dla swojej klasy o tym, jak wyginęły, mądra i magiczna postać zadaje jej kuszące pytanie: co jeśli powiem ci, że dinozaury wciąż są wśród nas? Udajmy się razem z Celeste w podróż w czasie, aby zobaczyć Ziemię taką, jaka była w bardzo, bardzo odległej przeszłości. MAGICZNY GLOBUS | seans w planetariumgodzina: 12:00 | czas trwania: 45 min | lokalizacja: planetarium mobilne | wiek: 5–12 lat | max. liczba uczestników: 25 osób | cena: 20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)Magiczny globus to bardzo angażujący film prezentujący układ pór roku, związany z astronomicznymi cechami naszej planety. EXPLORE | seans w planetariumgodzina: 15:00 | czas trwania: 45min | lokalizacja: planetarium mobilne | wiek: 12+ | max. liczba uczestników: 25 osób | cena: 20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)Explore, opowiadając historię ambicji skolonizowania Marsa przez ludzi, w nowoczesny i przystępny sposób prezentuje szeroki zakres tematów naukowych. FORT NOCĄ | spacer historycznytermin: czwartek i piątek, lipiec: 3, 4, 10, 11, 17, 18, 24, 25, 31, sierpień: 1, 7, 8, 14, 15, 21, 22, 28, 29 | godzina: 21:00 (lipiec), 20:00 (sierpień) | lokalizacja: Góra Gradowa | wiek: młodzież i dorośli | max. liczba uczestników: 30 osób | cena: 60 zł (normalny), 50 zł (ulgowy)Nocny spacer przez labirynty podziemnych korytarzy i tajemnicze fortyfikacje. Przewodnik w historycznym mundurze oprowadzi Cię po niedostępnych na co dzień zakamarkach dawnego fortu. Być może kryją się tam nie tylko nietoperze?  Z GÓRY WIDAĆ WIĘCEJ. SPACER PRZEZ DZIEJE FORTU | spacer historycznytermin: 5.07, 2.08 | godzina: 12:00 | czas trwania: 1,5 h | lokalizacja: Góra Gradowa | wiek: 12+ | max. liczba uczestników: 30 osób | cena: bezpłatnieSpacer historyczny po Górze Gradowej – miejscu, które przez wieki było punktem obserwacji, obrony i strategii. Podczas wspólnej wędrówki przez fortyfikacje, bastiony i ścieżki parku, przyglądamy się, jak topografia tego wzgórza kształtowała dzieje Gdańska. OKO NA SŁOŃCE | obserwacje Słońcatermin, godzina: obserwacje weekendowe uzależnione od warunków pogodowych | lokalizacja: przed planetarium mobilnym Hevelianum | wiek: bez ograniczeń | wstęp: bezpłatnyW pogodne noce często spoglądamy na gwiazdy i kontemplujemy światy leżące wiele lat świetlnych od nas. Nie musimy jednak błądzić jedynie w głębinach Kosmosu. Jeden z najciekawszych obiektów na niebie leży na wyciągnięcie ręki. To Słońce oferujące fascynujące możliwości obserwacyjne, jedyna gwiazda, na powierzchni której możemy bezpośrednio obserwować szczegóły. Pod tym względem Słońcu nie dorównuje żaden inny obiekt nocnego nieba. PIKNIKOWANIE NA POLANIE | strefa piknikowaW tym roku jedną z atrakcji Hevelianum będzie piknikowanie na polanie. Od 28 czerwca przez całe wakacje na wszystkich chętnych będą czekały leżaki z pięknymi widokami na Gdańsk. Każdy może na nich spocząć i z Góry Gradowej spojrzeć w dal, na miasto. Jeśli chcecie, zabierajcie koce, żeby znaleźć spokój i ukojenie na zielonych terenach Hevelianum. MUSZTRA I POKAZ ARTYLERYJSKI | pokazy, rekonstrukcjetermin: każda niedziela | godzina: 12:00 | lokalizacja: Niskie Czoło Kurkowe | wiek: 12+ | cena: bezpłatnieLufa o wadze 130 kg, koła średnicy 110 cm, laweta długości 230 cm – to wymiary mieszkanki Hevelianum! Replika armaty o imieniu Elżbieta, na cześć drugiej żony Jana Heweliusza, da o sobie usłyszeć w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, w samo południe. Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, w pełnym rynsztunku, zaprezentuje jej możliwości. NOCNE PODGLĄDANIE WSZECHŚWIATA | wydarzenie plenerowetermin: 9.08 | godzina: 19:00–1:30 | lokalizacja: Góra Gradowa | dla kogo: bez ograniczeń wiekowych | wstęp: bezpłatnyNocne Podglądanie Wszechświata to jedno z flagowych wydarzeń plenerowych odbywających się od ponad 10 lat w niepowtarzalnej scenerii Góry Gradowej, na terenie centrum nauki Hevelianum. Na chętnych liczenia spadających gwiazd będą czekać nie tylko obserwacje nieba, ale też liczne, bezpłatne atrakcje astronomiczne. WAKACJE W DOMU ZDROJOWYM W BRZEŹNIE | Zdrojowa 2, Gdańsk-BrzeźnoWERANDOWANIE | strefa odpoczynkutermin: 16.07 i 20.08 | godzina: 17:00–19:00 | czas trwania: 2 h | wiek: bez ograniczeń | wstęp: bezpłatnyNawiązując do „Czarodziejskiej Góry” Tomasza Manna, oddajemy przestrzeń Domu Zdrojowego kuracjuszom. Na ten czas to miejsce stanie się cichą otwartą przestrzenią relaksu i odpoczynku. Uczestnicy mogą odpocząć od zgiełku miasta, relaksując się na leżaku czy kocu rozłożonym trawie, czytając, rozwiązując krzyżówki czy grając w planszówki. Na miejscu czeka wypożyczalnia książek o podróżowaniu, morzu, Gdańsku, odpoczynku... Werandujcie. LĘK KLIMATYCZNY | warsztaty dla dorosłychtermin: 3.08. | godzina: 11:30 | czas trwania: 3 h | wiek: 16 + | max. liczba uczestników: 15 osób | wstęp: bezpłatny | prowadzące: Justyna Golonka, Alicja GołataWarsztaty, które dostarczą informacji o tym, czym są stres i lęk klimatyczny, poszerzą wiedzę z zakresu działań profilaktycznych, postępowania w taki sposób, żeby zapobiegać oddziaływaniu kryzysu klimatycznego na nas samych. JAK ROBIĆ NIC? | warsztaty dla dorosłychTerminy: 10.07., 7.08. | godzina: 18:00 | czas trwania: 2 h. | wiek: 16+ | max. liczba uczestników: 15 osób | cena: bezpłatne, obowiązują zapisy - więcej informacji na: https://hevelianum.pl/wakacje-2025/ | prowadząca: Agata PyzowskaCo się stanie jeśli zrobimy mniej? Czy zawsze musimy maksymalnie wykorzystać czas? A może jesteśmy w stanie pozwolić mu po prostu płynąć?Tematy spotkań: „Nic pożytecznego”, „Mamy czas”. NASŁUCHIWANIE BRZEŹNA | spacery dźwiękowetermin: 26.07., 23.08. | godzina: 13:00 | czas trwania: 2 h | wiek: 16+ | max. liczba uczestników: 15 osób | cena: bezpłatne, obowiązują zapisy – więcej informacji na: https://hevelianum.pl/wakacje-2025/ | prowadzący: Antoni MichnikLetni cykl spacerów dźwiękowych po Brzeźnie. Uważne nasłuchiwanie współczesnej audiosfery oraz różne ćwiczenia słuchania pogłębionego i wyobraźni dźwiękowej wyznaczą punkty wyjścia do namysłu nad różnymi przemianami audiosfery – zarówno sezonowo-cyklicznymi, jak i historycznymi.28.06. | Poza sezonem? Uważne słuchanie i sezonowość pejzażu dźwiękowego26.07. | Brzmienia kuracyjne, brzmienia kurortu. Ekologia akustyczna, hałas oraz dyskursy hałasu23.08. | Keynotes & soundmarks. Performatywność słuchania i tożsamość audialna SPACER FOTOGRAFICZNY | spacer/warsztaty dla dorosłychterminy: 22.07., 12.08. | godzina: 18:00 | czas trwania: 2 h | wiek: 16+ | max. liczba uczestników: 10 osób | cena: bezpłatne | prowadzący: Olo KostkoPodczas warsztatowych spacerów fotograficznych skupimy się na street fotografii i portretowaniu osób w sercu dzielnicy Brzeźno.Tematy spotkań: portret, street fotografia FILMY Z KLIMATEM DLA DZIECI I DOROSŁYCH | festiwal filmówtermin: 31.07. – 2.08. | godziny: 11:00, 18:00, 20:30 | lokalizacja: Dom Zdrojowy (11:00, 18:00), plener (20:30) | max. liczba uczestników: 30 osób (11.00) 50 osób (17:00), 100 osób (20:30) | wiek: dzieci 5+ i dorośli | wstęp: bezpłatny, rejestracja na każdy film przez eveneaKolejna edycja projektu Filmy z klimatem, tym razem w formule festiwalowej, nadal silent cinema. W programie fabuły, dokumenty i poranki dla najmłodszych. W tym roku oprócz pokazów filmowych, warsztaty dla dorosłych z radzenia sobie z lękiem klimatycznym. W repertuarze kina m.in. takie tytuły, jak: „Zła nie ma”, czy „Przynoszę Wam dzikość”. Więcej informacji na: https://hevelianum.pl/wakacje-2025/Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.07.2025 09:00 – Data zakończenia wydarzenia: 23.08.2025 18:00
Reklama