Prace przy rewitalizacji pomnika przedwojennego wojewody Stefana Łaszewskiego

  • 14.09.2021, 18:05
  • Wawrzyniec Mocny
Prace przy rewitalizacji pomnika przedwojennego wojewody Stefana Łaszewskiego Nadesłane do redakcji

Podziel się:

Oceń:

Trwają prace renowacyjne przy pomniku nagrobnym pierwszego wojewody pomorskiego w odrodzonej po latach niewoli Polsce - Stefana Łaszewskiego, który dobrze przysłużył się Ojczyźnie. Napisy z jego pelplińskiego grobowca zdjęli i zniszczyli Niemcy jesienią 1939 r.

Dosłownie kilka dni temu w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy odnaleziona została przez Bogdan Wiśniewskiego dokumentacja tego grobowca z 1926 r. Znamy więc pierwotny napis, który wróci na swoje miejsce.Osoby angażujące się w prace rewitalizacyjne zwracają się z apelem o pomoc w poszukiwaniach zdjęć pomnika nagrobnego z czasów przedwojennych i wojennych oraz wszelkich informacji na jego temat.

Osoby, które mają jakiekolwiek cenne informacje na ten temat proszone są o kontakt z Bogdanem Badziongiem z Urzędu Miasta i Gminy w Pelplinie e-mail [email protected] lub Bogdanem Wiśniewskim: e-mail [email protected]

Tablica, obecnie znajdująca się na pomniku, została ufundowana w połowie lat 80-tych przez absolwentów Collegium Marianum, którego uczniem był Stefan Łaszewski.

 

Opr. (red.)/Bogdan Wiśniewski

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe