Nowy mural w Starogardzie - DAJ DZIECKU SIŁĘ! Po sąsiedzku cenna inicjatywa na rzecz pokrzywdzonych dzieci

  • 13.08.2021, 08:54
  • Wawrzyniec Mocny
Nowy mural w Starogardzie - DAJ DZIECKU SIŁĘ! Po sąsiedzku cenna inicjatywa… Gazeta Kociewska

Podziel się:

Oceń:

W środę, 11 sierpnia, odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu, wykonanego przez lokalnych artystów na ścianie bloku nr 36, na os. Mikołaja Kopernika w Starogardzie Gdańskim. Ten symboliczny znak ma być malowniczym słowem wsparcia dla pokrzywdzonych przez los dzieci i młodzieży oraz słowami uznania w stronę wszystkich tych, którzy troszczą się o dzieło, jakim jest Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”.

Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę” obchodzi w tym roku swoje 30-lecie. To bez wątpienia powód do dumy i świętowania, ponieważ dzięki podjętym działaniom, Fundacja kompleksowo zajmuje się problematyką przemocy i wykorzystywania seksualnego dzieci w Polsce. W odpowiedzi na to święto, powstał pomysł na stworzenie muralu, nawiązującego do charakterystyki i działania Fundacji.

Co warto dodać to fakt, że to właśnie w naszym mieście powstał pierwszy oddział Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”.

 

Odpowiedzieli na potrzeby

Twórcy przez trzy tygodnie, w różnych warunkach pogodowych, tworzyli projekt malarski, by dzisiaj uroczyście móc podzielić się z mieszkańcami efektem swoich prac.

W uroczystości wzięli udział m.in. Aurelia Jankowska, koordynator Centrum Pomocy Dzieciom; Janusz Stankowiak, Prezydent Miasta Starogard Gdański; Mieczysław Serocki, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Kociewie” oraz twórcy muralu: Magdalena Haras oraz Józef Olszynka.

 

Przemówienie wygłosił Prezydent Janusz Stankowiak, który zachwycił się świeżo namalowanym muralem. Pogratulował serdecznie wszystkim twórcom projektu.

 

- Dzięki temu muralowi mamy możliwość zobaczenia czegoś więcej, gdyż Fundacja to nie tylko wsparcie psychologiczne czy prawne. Jak widzimy, to także inspiracja artystyczna, którą wszyscy mieszkańcy naszego miasta będą mogli zobaczyć i podziwiać. Jestem ogromnie wdzięczny, że starogardzka społeczność jest otwarta na potrzeby dzieci i nastolatków, które doświadczają w swoim życiu wiele złego. Mam nadzieję, że ten mural będzie tutaj widniał już zawsze – podkreślił Janusz Stankowiak, Prezydent Miasta Starogard Gdański.

 

Symbol zamiany świata na lepsze

Słowo do wszystkich przybyłych gości wygłosiła także autorka muralu, Magdalena Haras. Jak zaznaczyła, szczególne podziękowania należą się przede wszystkim tym, którzy Fundacją opiekują się na co dzień oraz temu, w jaki sposób ona pomaga i troszczy się o los młodzieży.

 

- Zagłębiając się w działalność Fundacji, natrafiłam na zdjęcie, które nazwałam „małym myślicielem”. Było to zdjęcie wykorzystane często, jako znak rozpoznawczy działalności Fundacji. Właśnie to zainspirowało mnie do stworzenia tego muralu. Mamy tutaj motyw skrzydeł, który symbolizuje siłę i moc, jaką Fundacja przekazuje innym. Dalej widnieją tu kolorowe skrzydła, oznaka determinacji i chęci zmiany na lepsze. Charakterystyczna kolorowa łąka, która oznacza wachlarz możliwości życiowych, stojących przed Nami. Z kolei szara ściana mówi o traumie oraz trudnych doświadczeniach, których nie jesteśmy w stanie się pozbyć – opowiedziała współwykonawczyni projektu, Magdalena Haras.

 

- Ogromnie się cieszę, że spółdzielnia mieszkaniowa dołożyła swoją cegiełkę, udostępniając ścianę budynku na os. Kopernika - mówił Mieczysław Serocki, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Kociewie”. - Poza przekazem artystycznym, widnieje tu przede wszystkim silny przekaz społeczny, mówiący o tym, że jest taka Fundacja w Starogardzie, która pomaga pokrzywdzonym przez los dzieciom i młodzieży.

 

Po przemówieniach nadszedł czas na uroczyste przecięcie wstęgi, jako symbolicznego aktu oddania do użytku ukończonego muralu. Od teraz dzieło to może cieszyć oko wszystkich mieszkańców Starogardu, jak i przejeżdżających turystów.

Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia lokalnego biznesu tj. życzliwych osób, którzy nie są obojętni na krzywdę innych. Swoją cegiełkę do tego muralu dołożyła Gmina Miejska Starogard Gdański oraz firmy: Polpharma, Eurobud Chajewscy Sp. j., Broker, Biuro Rachunkowe RK Roma Kamrowska oraz Vibo Rusztowania.

 

Marcelina Gendzierska

 

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (6)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe