Egzamin dojrzałości z obostrzeniami. Lalka i ambicje na języku polskim, a dziś matematyka

  • 05.05.2021, 14:22
  • Wawrzyniec Mocny
Egzamin dojrzałości z obostrzeniami. Lalka i ambicje na języku polskim,… W. Mocny

Podziel się:

Oceń:

Jak co roku maturzyści w całej Polsce przystąpili do egzaminów dojrzałości. We wtorek 4 maja w pierwszy dzień matur, tradycyjnie wszyscy podchodzili do języka polskiego. Dziś pora na matematykę, której większość maturzystów się obawia. I rzeczywiście wielu ocenia ją jako trudną. Ci, z którymi rozmawialiśmy spodziewali się łatwiejszych zadań. Łącznie egzamin zdawać będzie 884 maturzystów, z czego 738 w szkołach w Tczewie.

Na szczęście wszystko odbywa się bez opóźnień, jednak abiturienci zdają w specjalnym rygorze. W wielu szkołach zorganizowano kilka osobnych wejść oraz, oczywiście zarządzono obowiązkowe dezynfekcje, maseczki i mierzenie temperatury. Np. uczniowie II LO w Tczewie byli także proszeni o okazywanie zaświadczenia o stanie zdrowia, a oprócz maseczek, powinni być także zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki.

Jak się dowiedzieliśmy, na stoliku egzaminacyjnym zdający może mieć jedynie wodę. Wiele szkół zamiast balów studniówkowych planuje... bale pomaturalne.

 

271 tys. maturzystów

Na szczęście wśród uczniów, których spotkaliśmy przed Zespołem Szkół Ekonomicznych, humory dopisywały mimo stresu, koronawirusa i fatalnej majowej pogody. Niektóre maturzystki wręcz były zdania, że samodzielna nauka wyszła im na plus, bo było więcej czasu na czytanie podręczników, lektur i ogólnie na samodzielną naukę.

 

W powiecie tczewskim do matur przystępuje:

- w szkołach prowadzonych przez powiat tczewski do matury przystąpi 651 osób,

- z Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie – 87,

- z Collegium Marianum w Pelplinie - 16,

- z Centrum Kształcenia Zawodowego „NAUKA” w Tczewie – 130.

 

W sumie w całej Polsce do ławek egzaminacyjnych zasiądzie 271 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Jak co roku do egzaminu dojrzałości podejdą też chętni ze wcześniejszych roczników, a wśród nich osoby, którym nie udało się zdać w poprzednim roku.

Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 20 maja. Egzaminy ustne odbędą się od 19 do 21 maja. Egzamin w terminie dodatkowym wyznaczono od 1 do 16 czerwca 2021 r, a egzamin w terminie poprawkowym na 24 sierpnia 2021 r.

Wyniki egzaminu maturalnego ogłoszone zostaną 5 lipca 2021 r., a dla osób poprawiających w sierpniu - 10 września 2021 r.

 

- Matury odbywają się na terenie naszej szkoły w 11 salach – mówi ks. dyr. Krzysztof Niemczyk z Zespołu Szkół Katolickich w Tczewie. - Dziś do matur przystąpiło 84 naszych uczniów. Warunki, w których musieliśmy przygotować uczniów były trudne. Może to co powiem jest oczywiste, ale nauka zdalna nigdy nie zastąpi stacjonarnej, tym bardziej, że nauczyciele już ponad rok radzą sobie ze zdalnym nauczaniem. (...)

 

 

- Dzisiaj (4 maja) do języka polskiego przystąpiło 76 osób – podsumowuje Dorota Kościjańczuk dyrektor II LO w Tczewie - Na matematykę zapisało się 110 osób. Wyniki zależą od indywidualnego przygotowania każdego z uczniów. Organizacyjnie oraz pod względem zabezpieczeń sanitarnych – wszystko zostało w sposób należyty przygotowane.

(...)

 

Lalka na 80 proc, a może Dziady?

Przed Zespołem Szkół Ekonomicznych spotkaliśmy uczennice, które oczekiwały na wejście na salę egzaminacyjną. Dziś pogoda trochę lepiej nastrajała, może dlatego nie wyczuliśmy tego „słynnego stresu maturalnego”.

 

- W 80 proc. będzie „Lalka”, a w 20 proc. coś z pana Tadeusza. Wesela raczej nie będzie, bo było w zeszłym roku. Na próbnej był „Pan Tadeusz”, więc na pewno będzie „Lalka” - kalkuluje pewnie Kamila.

- Ja tak samo jak koleżanka! Myślę, że będzie „Lalka” - dodaje inna maturzystka. - Reszta stwierdziła, że będą „Dziady” cz. III. I tego się trochę obawiały.

 

(...)

 

(tomm)

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (5)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe