Nabór uczniów do szkół ponadpodstawowych powiatu tczewskiego

 • 25.04.2021, 19:06
Nabór uczniów do szkół ponadpodstawowych powiatu tczewskiego

Podziel się:

Oceń:

Powiat Tczewski jest głównym organizatorem szkolnictwa ponadpodstawowego na swoim obszarze. Sieć szkół prowadzonych przez Powiat Tczewski obejmuje wszystkie typy placówek: branżowe szkoły I stopnia, technika i licea ogólnokształcące.

Na rok szkolny 2021/2022 Powiat Tczewski przygotował 909 miejsc w 8 szkołach ponadpodstawowych. Oznacza to 260 miejsc w liceach ogólnokształcących, 411 miejsc w technikach, 238 miejsc w branżowych szkołach I stopnia.

Technikum

jest typem szkoły, w której nauka obejmuje przedmioty zawodowe, przedmioty ogólnokształcące oraz praktyki zawodowe. Nasze technika oferują naukę kilkunastu ciekawych zawodów z różnych branż gospodarki pozwalających na podjęcie pracy w najbliższym regionie. Technika są przeznaczone dla osób zainteresowanych uzyskaniem zawodu oraz wykształcenia średniego. Niezależnie od profilu zawodowego, w każdym oddziale dwa przedmioty ogólnokształcące nauczane są w zakresie rozszerzonym. O tym jakie są to dziedziny wiedzy decyduje profil zawodowy oddziału.

Podstawowe informacje:

 • Nauka trwa 5 lat,
 • Uczeń odbywa dwie czterotygodniowe praktyki zawodowe,
 • W trakcie nauki należy zdać dwa egzaminy zawodowe,
 • Uczeń uczy się dwóch przedmiotów ogólnokształcących w zakresie rozszerzonym,
 • Po ukończeniu szkoły i zdaniu dwóch egzaminów zawodowych absolwent uzyskuje wykształcenie średnie i tytuł zawodowy technika,
 • Po zdaniu egzaminu maturalnego uzyskuje się świadectwo dojrzałości, które daje prawo do ubiegania się o przyjęcie na wyższą uczelnię,
 • Absolwent technikum ma kwalifikacje do podjęcia pracy w danym zawodzie oraz dalszego kształcenia się na uczelniach wyższych.

Branżowa Szkoła I Stopnia

jest najlepszym wyborem dla uczniów chcących szybko zdobyć atrakcyjny zawód i rozpocząć pracę. Nasze branżówki oferują naukę kilkudziesięciu ciekawych zawodów, z różnych działów gospodarki pozwalających na podjęcie pracy w najbliższym regionie. Uczeń w trakcie nauki otrzymuje wynagrodzenie. Wybrana przez Ciebie szkoła może pomóc Ci w podpisaniu umowy z pracodawcą, dotyczącą kształcenia praktycznego w wybranym zawodzie.

Podstawowe informacje:

 • Nauka trwa 3 lata,
 • Praktyczna nauka zawodu odbywa się: u pracodawcy lub centrum kształcenia zawodowego,
 • W trakcie nauki należy zdać jeden egzamin zawodowy,
 • Po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu zawodowego absolwent uzyskuje wykształcenie zasadnicze branżowe i dyplom potwierdzający kwalifikacje w danym zawodzie.
 • Absolwent branżowej szkoły I stopnia ma kwalifikacje do podjęcia pracy w danym zawodzie oraz dalszego kształcenia się w Branżowej Szkole II Stopnia lub Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych.

Liceum Ogólnokształcące

to typ szkoły, w której proces nauczania jest całkowicie podporządkowany przygotowaniu absolwenta do dalszej nauki - studiowania na wyższej uczelni. Ten rodzaj szkoły oferujemy uczniom, którzy mają zamiar uzyskać kwalifikacje zawodowe na poziomie wyższym. Nasze licea proponują oddziały o zróżnicowanych profilach, w których trzy przedmioty nauczane są w zakresie rozszerzonym. Pamiętaj, zanim zdecydujesz się na wybór profilu sprawdź, które przedmioty są wymagane przez uczelnię wyższą na kierunku, którym jesteś zainteresowany.

Podstawowe informacje:

 • Nauka trwa 4 lata,
 • Uczeń uczy się w zakresie rozszerzonym trzech przedmiotów,
 • Po ukończeniu szkoły absolwent uzyskuje wykształcenie średnie,
 • Po zdaniu egzaminu maturalnego uzyskuje się świadectwo dojrzałości, które daje prawo ubiegania się o przyjęcie na wyższą uczelnię,
 • Absolwent liceum ogólnokształcącego nie posiada kwalifikacji do wykonywania konkretnego zawodu.

 

Zapraszamy również do korzystania ze strony internetowej

 

http://8klasa.codalej.powiat.tczew.pl

która jest internetowym informatorem edukacyjnym Powiatu Tczewskiego. Można znaleźć tam kompletną informację o profilach kształcenia i zawodach nauczanych w naszych szkołach ponadpodstawowych. Można także, w zakładce Rekrutacja dowiedzieć się jak zostać uczniem wybranej szkoły.

 

Kliknij na reklamę i przejdź na stronę szkoły:

 

 

 

 

 

 

 


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe