[ZOBACZ WIDEO + GALERIA] Widowiskowe walki karateków i adrenalina. Za nami 8. Edycja Turniej Energa Grand Prix Tczewa

  • 29.03.2021, 10:43
  • Wawrzyniec Mocny
[ZOBACZ WIDEO + GALERIA] Widowiskowe walki karateków i adrenalina. Za… W. Mocny

Podziel się:

Oceń:

W dniach 20-21.03.2021 w Hali Powiatowego Centrum Sportu II LO, odbyła się 8. Edycja Energa Grand Prix Tczew Karate WKF 2021 (Światowej Federacji Karate). Zawody Rankingowe były zorganizowane przez Polską Unię Karate i gospodarza turnieju - Sportowy Klub Karate Senshi Tczew. Był to sprawdzian umiejętności zawodników do startu w międzynarodowych zawodach.

W szranki w tczewskim turnieju stanęło blisko 800 sportowców z 64 klubów z Polski, Ukrainy, Słowacji, Niemiec, Francji i Norwegii. Klasyfikację medalową turnieju wygrał Klub Sen-Bin z Ukrainy wyprzedzając klub Budokan Wrocław i Olimp Łódź.

Bardzo dobrze w tym zestawieniu wypadli reprezentanci tczewskiego Sportowego Klubu Karate „Senshi” (patrz apla) plasując się na 6. miejscu w klasyfikacji medalowej zawodów.

 

Tytułem wstępu dodajmy, że zawody WKF odbywają się jako konkurencje typowo sportowe, lecz są one międzystylowe. Zmierzyć się mogą zarówno zawodnicy wywodzący się ze stylu shoto-khan jak i jego odmian. W ramach tej największej na świecie i najbardziej prestiżowej organizacji zrzeszającej 100 milionów trenujących, rozgrywane są zawody krajowe, kontynentalne i światowe (za wikipedia.pl). Tczew dzięki karate jest rozpoznawalny w Polsce i na świecie.

 

Jeden z zawodników Marek Gontarski (Santei Gdańsk), który zmierzył się z Januszem Bartoszem opowiedział nam o punktacji. Okazuje się, że punkty wyznaczane są za uderzenia w polu ręką i nogą. Odpowiednio 1 punkt tułów, głowa, 2 punkty noga przód i plecy oraz na nogę (3 pkt.). Co ciekawe 3 punkty można uzyskać za cios (markowany) na głowę i co się jednak zdarza najlepszym – podcięcie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Anna Urbańska z Inowrocławskiego Klubu Karate IKSK, trenuje już osiem lat. Mimo zgiełku na sali, okrzyków i dopingowania trenerów, udało nam się uzyskać całkiem poważną i wyważoną wypowiedź.

- Przygotowania trwały od ostatnich zawodów w Bydgoszczy 2 tygodnie temu – mówi Ania. - Miałam już trzy walki i teraz jeszcze jedna konkurencja. Miałam 4 maty po 8 osób. Wydaje mi się, że dobrze mi poszło, ale parę rzeczy mogłam zrobić lepiej. Lubię karatę za adrenalinę. Kultura Japonii jest ciekawa, ale najbardziej pociąga mnie... adrenalina.

 

Młody waleczny zawodnik Janek, ze Stowarzyszenia Yamamushi z Bydgoszczy, walczył zacięcie 4:0, ale przegrał,bo wystąpił, jako młodzik, walcząc ze starszym przeciwnikiem. Mimo to radził sobie bardzo dobrze i utrudniał, swojemu przeciwnikowi pokonanie go. Zaznaczmy jednak, że takich pojedynków odbyło się wiele tego dnia.

- W młodszej kategorii zdobyłem złoty medal, a że... jestem młodszy to jest ciężej.., ale się nie poddaje. Jest dobrze. Mam 14 lat, a przeciwnik 16-17 lat. Pierwszą walkę wygrałem 2:0, drugą też i finał 1:0. Trenuje od 8 lat...

Sport wychowuje, uczy dyscypliny, daje odporność i wpływa korzystnie na ogólny stan zdrowia. Nawet w obliczu szalejącej pandemii, gdy codziennie media donoszą o nowych zachorowaniach i nowych lock downach.

Jednak trener tczewskich sportowców studzi nasze emocje, bo nie da się ich ukryć, widząc tyle młodych, zdyscyplinowanych osób i co ważniejsze chętnych do sportowej walki fair – play.

 

- Tu nie ma żartów, to sport niebezpieczny – mówi Arkadiusz Stubba, trener tczewskich sportowców. - Jesteśmy na turnieju rankingowym Polskiej Unii Karate. Wciągu dwóch dni turnieju zmierzy się blisko 800 zawodników z 60 klubów polskich, w tym zagranicznych. Tłumaczył w dniu zawodów. Turniej rozgrywany jest w blokach. W tym roku ograniczają nas przepisy covidowe, dlatego występują dziś w reżimie sanitarnym 150 zawodników. Zapewniam jednak, że są to zawody bezpieczne.

 

W dniu zawodów zawodnicy występowali bez maseczek, natomiast publiczność bliżej linii pól walki, w większości mieli nałożone maski. Turniej karate olimpijskiego, jak nam wytłumaczył pan Arkadiusz, jest jedynym dopuszczonym na igrzyskach olimpijskich. To odmiana czysto sportowa, międzystylowa. Jak sobie radzą zawodnicy z Tczewa? Okazuje się, że bardzo dobrze. Gdy rozmawialiśmy panował klimat oczekiwania.

 

 

- Co trzeba podkreślić, Tczew nie miał od dawna żadnego mistrza sportów sztuk walki na takim poziomie – tłumaczy pan Arkadiusz Stubba. - Sukcesów jest dużo, ale o ten największy trzeba powalczyć. Trochę miejsc przejechałem, wiele zwiedziłem... Były sukcesy, ale teraz poświęcam je całkowicie moim podopiecznym. Tczew dzięki karate jest rozpoznawalny na świecie.

 

Podkreślmy jeszcze raz zawody WKF karate w Tczewie odbyły się w warunkach obostrzeń epidemicznych, związanych z COVID-19. Wszystko było bezpieczne i zgodne z kontrolowanymi procedurami.

VIII Edycja Energa Grand Prix Tczew Karate WKF 2021 zakończyła się zatem sukcesem sportowym i organizacyjnym gospodarzy. Turniej miał sprawny przebieg, jednak z uwagi na pandemię COVID-19 odbył się w reżimie sanitarnym bez udziału publiczności.

 

Patronat nad turniejem objęli Poseł Kazimierz Smoliński, Ministerstwo Sportu, Dariusz Drelich Wojewoda Pomorski oraz Krzysztof Dośla Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ SOLIDARNOŚĆ. Patronat medialny nad imprezą objęła Gazeta Tczewska oraz portal tczewska.pl
Partnerem wydarzenia był Totalizator Sportowy właściciel marki Lotto. Sponsorem tytularnym turnieju była Energa z Grupy ORLEN.

 

Szczegółowe informacje oraz galerię oraz wideo zamieścimy wkrótce w Gazecie Tczewskiej nr 13.

 

 

(tomm)

 

Klasyfikacja ogólna 8 zawodów WKF 2021

W klasyfikacji indywidualnej zwyciężyła 1. Aleksandra Tolchenova (Klub Sen – Bin) (złoto)

2. Oliwia Krause z Klubu Sportowego Senshi, 3. Sereda Yevgenu (Klub Sen – Bin), 4. miejsce w zestawieniu Miłosz Sabiecki (Tczew).

- Zawody zakończyły się bilansem: 4 złota, 8 srebrnych i 17 brązowych medali

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (72)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe