Niezwykłe zastosowania druku 3D. Interesujący panel poświęcony najnowszym technologiom

  • 04.03.2021, 10:09
  • Wawrzyniec Mocny
Niezwykłe zastosowania druku 3D. Interesujący panel poświęcony najnowszym… W. Mocny

Podziel się:

Oceń:

Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Słupsku zaprosiła zainteresowanych na spotkanie, którego celem było omówienie współpracy z przedsiębiorcami oraz instytucjami otoczenia biznesu, władzami lokalnych samorządów oraz zaprezentowanie najwyższej jakości usług świadczonych przez Słupski Inkubator Technologiczny.

A chodziło o najnowsze technologie z zakresu druku 3D, skanowania 3D, inżynierii odwrotnej, czy odnawialnych źródeł energii. Spotkanie odbyło się 25 lutego w w Domu Przedsiębiorcy w Tczewie przy ulicy Obrońców Westerplatte 3.

 

Niezwykle dokładne pomiary

Ze względu na zachowanie reżimu sanitarnego odbyły się 3 panele dyskusyjne, poruszające tę samą tematykę. W panelu, w którym uczestniczyliśmy obecni byli m.in. przedsiębiorca branży IT oraz przedstawiciel firmy produkującej oświetlenia.

 

- Zajmujemy się typowo technicznymi usługami m.in. pomiarami w sytemie fotogrametrycznym, gdzie przy użyciu aparatu fotograficznego, drona i specjalnego oprogramowania dokonujemy niezwykle dokładnych pomiarów do 50 μ (mikornów) – mówił Marcin Ingielewicz, prowadzący panel. - Nasze pomiary wykorzystywane są m.in. podczas budowy elektrowni wiatrowych na morzu, gdzie mierzone są odległości punktów w przestrzeni, rozmieszczenie śrub, czy wykonywane są pomiary na stalowym, trudno dostępnym maszcie. Pomiary te są także przydatne przy ocenie stanu paneli fotowoltaicznych.

 

Inżynieria odwrotna

Prowadzący panel omawiał też zalety i zastosowanie druku 3 i tzw. inżynierii odwrotnej. Dzięki sporządzanym kopiom trójwymiarowych modeli narzędzi lub produktów przeznaczonych do seryjnej produkcji, można zawczasu sprawdzić jakie dany przedmiot ma właściwości fizyczne. Jako przykład podano pistolet zraszający wodę, którego model 3D wykazał m.in. że źle leży w dłoni. Był zatem czas, by cały produkt przeprojektować zanim trafił on do masowej produkcji. Widać zatem, że tego typu technologie jak druk 3D czy skan, mają najlepsze zastosowanie podczas kontroli jakości. To ogromna oszczędność czasu i pieniędzy.

 

- Innym razem skanowaliśmy i przygotowaliśmy model 3D dla pasjonata lotnictwa, który potrzebował modelu śmigła z minionej epoki – uzupełniał prowadzący. - Oczywiście tego rodzaju przedmiotu fizycznie już nie ma, a był on niezbędny do skonstruowania repliki samolotu. Z kolei inżynieria odwrotna pozwala na doprojektowanie zupełnie nowych elementów. Używa się tu prototypowania 3D czyli technologii FDM, polegającej na warstwowym nakładaniu się materiału termoplastycznego.

 

Tworzenie modelu CAD na podstawie skanu 3D istniejącego elementu ma zastosownie:

- gdy jest konieczność zduplikowania nietypowej lub uszkodzonej części;

- przeprojektowanie istniejącego elementu;

- odtworzenie dokumentacji 2D i 3D;

- do tworzenia elementów dopasowanych do istniejących elementów;

- chcemy uzyskać możliwość szybkiej aktualizacji istniejącego modelu 3D po ręcznym zmodyfikowaniu detalu (np. matryce).

 

- Inżynieria odwrotna (reverse engineering) to proces w którym na podstawie obiektu rzeczywistego otrzymujemy jego dokumentację w formie 3D bądź 2D - wyjaśnia Marcin Ingielewicz. - W tworzeniu modeli CAD detali fizycznych wykorzystywane są dane ze skanowania 3D. Odtwarzanie skomplikowanych kształtów geometrycznych przy użyciu tradycyjnych technik jest trudne, czasochłonne, a często wręcz niemożliwe. Odbudowa geometrii powierzchni w naszej usłudze odbywa się w specjalnym oprogramowaniu, po zaimportowaniu wyników skanowania 3D.

 

Spotkanie było niezwykle interesujące, a do tego pewne zagadnienia np. dotyczące druku 3D całych łańcuszków (elementów ruchomych) lub równoczesny druk wielu kolorowych elementów 3D, wywoływał niemałe zaskoczenie u słuchaczy. Dodajmy, że niektóre z omawianych przestrzennych modeli organizatorzy spotkania wcześnie wydrukowali. Można się było zatem z nimi zapoznać i dotknąć ich. Te przedmioty przedstawiamy na załączonych zdjęciach.

 

Usługi prezentowane podczas panelu

Zaprezentowano różnego rodzaju usługi technologiczne:

  • skanowanie i pomiary 3D,

  • GD&T

  • projektowanie 3D

  • inżynierii odwrotnej

  • Druk 3D – różne technologie

  • efektywność energetyczne

  • badania termowizyjne

 

 

 

Tekst i fot. Wawrzyniec Mocny

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (8)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe