FELIETON. Most wstydu

  • 19.02.2021, 20:38
  • Źródło: Gazeta Tczewska
FELIETON. Most wstydu

Podziel się:

Oceń:

Sprawa mostu powraca cyklicznie jak bumerang. Trudno uciec od tego tematu, ponieważ upływający czas pokazuje ogrom niekompetencji. Narracja, jaką w ostatnim czasie przyjęli tak zwani obrońcy mostu w swoich cyklicznych wypowiedziach, coraz bardziej mnie zdumiewa.

Jakiekolwiek wypowiedzi na temat mostu, które nie pokrywają się z ich wizją często spotyka agresja. Przykładem może być bezpardonowy atak przedstawiciela Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu na dziennikarza i Gazetę Tczewską tylko za to, że mieli zwrócić uwagę, iż mogą być rozkradane zgromadzone wykończeniowe materiały budowlane. Nieistotne jest to, że materiały były źle zabezpieczone, że kupiono materiały wykończeniowe na most, które będą montowane w bliżej nieokreślonym czasie, być może będą to lata. Mam wrażenie, że to, co dzieje się wokół mostu to jeden wielki chaos oraz przypadkowe zdarzenia podyktowane chwilą i to od samego początku. Most budowano 7 lat, a jego remont czy odbudowa trwa już około 9 lat. To pokazuje dobitnie, iż starostwo nie radzi sobie z tym problemem.  Społeczników zaangażowanych w odbudowę mostu, którzy często robią wokół siebie bardzo dużo szumu, obnaża brak skuteczności i chyba kompetencji. Myślę, że między innymi dlatego, iż zaczęli uzurpować sobie prawo do wszystkiego, co jest związane z mostem. Niestety podobny syndrom zauważyłem podczas budowy tzw. stadionu lekkoatletycznego. Dlatego dzisiaj mamy „stadion” najniższej możliwej klasy lekkoatletycznej i z tego mamy być dumni?

Wróćmy jednak do naszego mostu. Myślę, że forma w jakiej ma być odbudowany most nie została dostatecznie przemyślana. Oryginalne przęsła ESTB miały również już wartość historyczną i inżynierską, a całość mówiła o dramatycznej historii mostu. Czy miasto i starostwo razem stworzyli jakąkolwiek strategię rozwoju tego miejsca i okolic? Patrząc na to, co dzieje się na bulwarze nadwiślańskim śmiem twierdzić, że nie ma żadnej strategii, a wszystko jest dziełem przypadku. Panorama miasta od strony mostu została nieodwracalnie zniszczona, Starówka nie ma charakteru, a przystań, która prawdziwą przystanią nigdy nie była, może już nigdy nią nie zostanie. Strategia powinna polegać na tym, szczególnie wydając tak ogromne pieniądze na odbudowę mostu, że należy tworzyć całościowy obraz tej części miasta. Nic takiego się nie dzieje. Nie wiadomo, jaka jest strategia rozwoju miasta? Logicznym byłoby wydając tak ogromne środki, żeby Tczew stał się miastem turystycznym. Niestety obawiam się, że nic takiego nie nastąpi przy tych włodarzach. Przy okazji pytania o strategię, zadaje sobie pytanie czy istnieje jakikolwiek biznesplan tego przedsięwzięcia? Myślę, że coś takiego nie istnieje, ponieważ żaden poważny biznesplan nie przewidziałby rozpoczęcia inwestycji o wartości około 250 milionów złotych nie mając zabezpieczonych środków. Uważam, że wszystko jest chciejstwem, dziełem przypadku i potrzeby chwili, nie ma w tym żadnego profesjonalizmu.

Jednak narracja, jaką przyjęto w ostatnim czasie zdumiewa, bo wszystkiemu jest winien Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków i rząd, który nie daje pieniędzy. Odpowiedzialni nie są za taki stan rzeczy włodarze oraz włączający się w to społecznicy, którzy zapewne za nic nie odpowiadają, tylko próbują nieudolnie żądać.  Potwierdzeniem na to jest ostatnia inicjatywa posłanki Agnieszki Pomaski i senatora Ryszarda Świlskiego, którzy wprost obarczają winą za obecny stan rzeczy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zwracając się do ministra kultury Piotra Glińskiego o wyciągnięcie konsekwencji. A może jest tak, że należy znaleźć winnego, ponieważ spływająca kra Wisłą może uszkodzić prowizoryczną podporę resztek mostu i doprowadzić do katastrofy budowlanej. Byłby to niewyobrażalny skandal, który zapewne odnotowałby agencje mediów w Europie i nie tylko.

 

    [email protected]            

              https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/          

 

Źródło: Gazeta Tczewska

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Krzysztof S.
Krzysztof S. 12.03.2021, 06:51
A może razem z przystanią sprzedać most?
Sławek EU07
Sławek EU07 14.03.2021, 14:55
A kto go kupi?
:):):)
:):):) 02.03.2021, 17:47
Jaki most ?
obserwator
obserwator 25.02.2021, 17:30
Bezradność i niekompetencja Tczewskich włodarzy jest upokarzająca.
Tczewiak
Tczewiak 25.02.2021, 06:32
Most wstydu do bardzo delikatne określenie.

Pozostałe