10. urodziny Wirtualnego Muzeum Miasta Dawny Tczew

  • 13.02.2021, 12:18
  • Wawrzyniec Mocny
10. urodziny Wirtualnego Muzeum Miasta Dawny Tczew Fot. Dawny Tczew

Podziel się:

Oceń:

30 stycznia 2011 roku powstało Wirtualne Muzeum Miasta Dawny Tczew. 10. urodziny minęły z końcem stycznia. Wirtualne muzeum integruje miłośników historii grodu Sambora i jest dobrą okazją do podsumowania działalności oraz wyznaczenia planów na kolejne lata.

Dawny Tczew - Wirtualne Muzeum Miasta, to przede wszystkim portal internetowy www.dawnytczew.pl, który ma już prawie 240 tys. unikalnych odsłon. Umieszczono na nim 30 map i kronik, 123 artykuły o historii miasta oraz ponad 600 zdjęć i archiwalnych dokumentów.

Forum, będące aktywną częścią portalu, liczy 1175 użytkowników, którzy napisali ponad 43 tys. postów w ponad 2600 tematach. Jest też miejscem powstania wielu naszych inicjatyw.

Profil organizacji l na Facebooku lubi 8645 osób z Polski i zagranicy, a najpopularniejsze zdjęcie polubiły 642 osoby.

 

Poszukiwania historycznych pamiątek

 

Dzięki Dawnemu Tczewowi powstało 200 artykułów prezentujących ciekawostki z dziejów Tczewa, które były publikowane w lokalnej i regionalnej prasie. O Dawnym Tczewie ukazało się ponad 1000 informacji w mediach, od ogólnopolskich telewizji zaczynając, na tych lokalnych kończąc.

 

- Naszym głównym zadaniem jest promowanie historii miasta i ocalenie jej dla przyszłych pokoleń - wyjaśnia Łukasz Brządkowski, pierwszy koordynator Dawnego Tczewa. - W tym celu skanujemy zdjęcia i pocztówki oraz archiwalne dokumenty pochodzące przede wszystkim z rodzinnych zbiorów. Umieszczamy je na naszym portalu, a oryginały zwracamy. Otrzymane w ramach darowizny lub zakupione archiwalia skanujemy, a następnie przekazujemy odpowiednim instytucjom.

 

Sami również aktywnie poszukujemy historycznych pamiątek i informacji związanych z Tczewem. Przeglądamy zasoby bibliotek cyfrowych oraz instytucji, dzięki czemu dokonaliśmy zaskakujących odkryć, jak chociażby znalezienie w ubiegłym roku przez naszą forumowiczkę, Jagodę Koc, zdjęcia z budowy Mostu Tczewskiego w 1853 roku. Okazało się, że jest to najstarsza fotografia z widokiem w naszym kraju!

 

Promocji historii miasta służą publikacje Dawnego Tczewa. Dawny Tczew do tej pory wydał trzy książki: „Dawny Tczew. Ludzie. Miejsca. Wydarzenia”, album „Mosty Tczewskie” oraz najnowszą „Śladami masonów z Kociewia i okolic”. Wydaje też inne materiały, jak kalendarz Dawnego Tczewa, pocztówki tradycyjne i pocztówki trójwymiarowe. Historię miasta przedstawiana jst za pomocą filmów dostępnych w serwisie YouTube, podobnie jak grę „Zbudujmy Tczew”, której pomysłodawcą był Bartosz Listewnik.

 

- Od początku funkcjonowania Dawnego Tczewa szczególną troską obejmujemy zabytki, będące najważniejszym świadectwem ponad 760-letniej historii naszego miasta - mówi Wojciech Giełdon, koordynator projektu w latach 2015-2021. - Współpracując z konserwatorami obejmowaliśmy je opieką i wspieraliśmy ich remonty, dostarczając zainteresowanym archiwalne zdjęcia pomagające w odtworzeniu detali architektonicznych.

 

Promocja lokalnej historii

 

Dawny Tczew organizuje także spotkania, wykłady i konkursy wiedzy z historii lokalnej. Historię miasta promujemy także w bardziej aktywny sposób, podczas spacerów oraz wycieczek rowerowych. Powstały foldery z nich, które można za darmo pobrać na stronie organizacji.

Członkowie Dawnego Tczewa uczestniczą w miejskich wydarzeniach patriotycznych, ale także sami organizują obchody ważnych, lokalnych rocznic: uczczenie ofiar mordu na tzw. Świńskim Rynku w 1940 r., upamiętnienie powstania Szkoły Morskiej w Tczewie, katastrofy lotniczej na Czyżykowie, czy Powstania Warszawskiego, w którym udział brali tczewscy harcerze.

 

- Sprzątamy zapomniane groby i cmentarze, przypominając o ich historii w trakcie corocznych Tczewskich Zaduszek – uzupełnia Ł. Brządkowski. - Dzięki hojności darczyńców mogliśmy sfinansować wymianę tablicy nagrobnej żołnierza Michała Różanowskiego i tablicy przy ul. Lecha, poświęconej mieszkańcom miasta rozstrzelanym przez Niemców w 1940 r. Przygotowaliśmy także wirtualny spacer po Farze, teksty na tablicach szlaków spacerowych powstałych w ramach rewitalizacji Starego Miasta i wystawę „Tczew w polskiej kinematografii”.

 

Osobną kategorię stanowi promocja Mostu Tczewskiego, w tym przygotowanie wystawy przedstawiającej historię obu mostów, która była prezentowana także m. in. w Gdańsku i Nowym Stawie, tekstu do folderu znaczka pocztowego z mostem i całostki pocztowej wydanej w 160. rocznicę oddania Mostu Tczewskiego do użytku, czy wsparcie w realizacji filmu „Historia Mostów Tczewskich”.

 

Dziękujemy za wsparcie!

 

Raz do roku osoby szczególnie zasłużone dla portalu otrzymują wyróżnienie Honorowego Członka Dawnego Tczewa. Do tej pory byli to Andrzej Kopyłowicz, Wacław Pobłocki, Stanisław Zaczyński, Mirosław Zawadzki, Leszek Bodio, Łukasz Brządkowski, Mirosław Diller, Waldemar Wons oraz Zbigniew Gniewkowski. W tym roku naszą odznakę otrzyma Karol Plata-Nalborski, autor książki „Śladami masonów z Kociewia i okolic”.

 

Realizacja tych inicjatyw nie byłaby możliwa bez wsparcia wielu firm, instytucji i mediów, za co serdecznie dziękujemy: Archiwum Państwowemu w Gdańsku, MBP w Tczewie, Multibox'owi, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Ochotnicza Straż Pożarna w Tczewie, Spółdzielni Pracy Usług Kominiarskich w Gdańsku, Starostwu Powiatowemu w Tczewie, Tcz.pl, UM w Tczewie, Urzędowi Marszałkowskieu Województwa Pomorskiego w Gdańsku, Wydawnictwu Koleje Małe i Duże, Bankowi Spółdzielczemu w Tczewie, Fabryce Sztuk w Tczewie, Fundacji EATON, Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie, Zakładowi Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie, Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, Gazecie Tczewskiej, Działaj Lokalnie, Fundacji Pokolenia, Akumulatorowi Społecznemu, Radiu Gdańsk, Tczewskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego, Radiu Tczew, Telewizji Tetka oraz Dziennikowi Bałtyckiemu.

 

Nie brakuje nam pomysłów na kolejne lata działalności.

 

- Mamy nadzieję, że uda się doprowadzić do budowy Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy – dodaje Przemysław Zieliński, koordynator portalu od 2021 roku. - Wspieramy ideę Muzeum Kolejnictwa, na którego siedzibę Tczew, w końcu „miasto kolejarzy”, pasuje idealnie. Planujemy też wydać drugą część książki „Dawny Tczew. Ludzie - Miejsca - Wydarzenia” oraz drugie wydanie albumu „Mosty Tczewskie”. Realizujemy projekt pn. „Wspomnienia znad ujścia Dryboka do Wisły - dzieje Czyżykowa, Bałdowa i Knybawy od czasów średniowiecznych do połowy XX w.”, którego efektem będzie publikacja książkowa. Tłumaczy historię miasta, przygotowując polskie wydania książek, wraz z historycznym komentarzem, o rządach burmistrzów Tczewa: Emila Wagnera oraz Ludwiga Dembskiego-Eichharta. Nadal będziemy wspierać odbudowę Mostu Tczewskiego, rewitalizację Starego Miasta oraz ochronę zabytków.

 

Opr. (tomm)/info i fot. Dawny Tczew

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe