Tajemnice tczewskich organów. Na ratunek zabytkowi, z pomocą cegiełki

  • 11.02.2021, 15:00
  • redakcja
Tajemnice tczewskich organów. Na ratunek zabytkowi, z pomocą cegiełki W. Mocny

Podziel się:

Oceń:

Kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża jest najstarszym zabytkiem miasta. Historyczną wartość mają też tajemnicze, zabytkowe organy. Mają one niezwykle interesującą historię. Nic zatem dziwnego, że parafia św. Krzyża postanowiła zebrać kwotę potrzebną na renowację. A kwota jest niemała, bo ok. 300 – 400 tys. zł..

Na ratunek organom

Niestety wartość renowacji instrumentu to koszt w wysokości 300-400 tys. zł, który aktualnie trudno udźwignąć parafii. Zaznaczmy że kierownictwo parafii nie załamuje rąk. 31 stycznia odbyło się nabożeństwo w formie uroczystego koncertu - „Świąteczne Uwielbienie, podczas którego w sposób symboliczny żegnaliśmy się z radosnym czasem kolęd i pastorałek. Postanowiono wówczas o zorganizowaniu zbiórki w formie cegiełek pokoncertowych.

Mowa o nagranej wersji wideo z koncertu „Świąteczne uwielbienie”. Jeżeli ktoś nie mógł pojawić się, albo zwyczajnie obawiał się uczestnictwa z powodu pandemii koronawirusa, dzięki „wideocegiełce” będzie mógł wziąć udział w koncercie przed ekranem własnego komputera, laptopa, lub smartphona.

 

Zanim podamy szczegóły dotyczące tego tajemniczego instrumentu muzycznego, warto dodać, że odpowiedzialnymi za wspomniany film – cegiełkę, są panowie z firmy „Wojtek z Technika Szkodziński oraz Karol Chołaszczyński Studio”. Ktoś pomyśli: „nie warto naprawiać starych organów” i... nie będzie miał racji! Tego rodzaju instrumenty kościelne wydają niezwykle interesujące dźwięki. Warunek jest jednak taki, że muszą one działać! A w Farze od dawna funkcjonują cyfrowe organy, co jest zrozumiałe.

Przy okazji mieszkańcy Tczewa, uczestniczący w ostatnim koncercie, uczcili urodziny miasta – dzień wkroczenia do Tczewa polskich wojsk frontu pomorskiego - 30 Stycznia. Z powodu pandemii zdecydowano, by sporządzić wideo z koncertu. Oczywiście wysokość wpłaty jest dobrowolna.

Dodajmy, że warto się zaopatrzyć w nagranie, by posłuchać ciekawych aranżacji w wykonaniu chórzystów z NO SAINTS z Gdańska. (Galerię zdjęć z koncertu zobaczysz na naszym portalu: tczewska.pl).

Mateusz Kotwica, tczewski organista opowiedział nam o nietypowej zbiórce.

 

(...)

Tekst i fot. W. Mocny

html_redakcja

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe