FELIETON. Jak jesteśmy postrzegani?

  • 22.01.2021, 18:48
  • Źródło: Gazeta Tczewska
FELIETON. Jak jesteśmy postrzegani?

Podziel się:

Oceń:

Spotkałem się z opinią, że nie zauważam pozytywnych zmian w Tczewie. Zmiany oczywiście są, jednak tych naprawdę pozytywnych należy szukać ze świeczką. Czy budowa kolejnych blokowisk to cecha rozwijającego się miasta? Oczywiście, gdzieś należy mieszkać i zapewne mieszkańcy tych blokowisk niejednokrotnie cieszą się z własnego kąta, co jest naturalne i zrozumiałe. Jednak nie to jest oznaką rozwijającego się miasta.

Czy wyremontowanie malutkiego wiaduktu na ulicy Łąkowej w 60 tysięcznym mieście to powód do świętowania i dumy? Coś, co należy do podstawowych obowiązków włodarzy. Chyba raczej należy od takiego faktu przejść do codziennej rzeczywistości. Czy remont ulicy Gdańskiej, to coś niezwykłego? Tym bardziej, że rozwiązania komunikacyjne raczej pozostawiają bardzo dużo do życzenia, szczególnie w drugiej części, o czym zapewne mieszkańcy niebawem się przekonają. A może budowa parkingu piętrowego przy dworcu kosztem 13 milionów złotych, to ta oznaka dynamicznego rozwoju Tczewa? Moim zdaniem inwestycja nieprzynosząca żadnej wartości dodanej miastu i mieszkańcom. Co śmieszniejsze już przed rozpoczęciem budowy tego czegoś za 13 mln, Pani rzecznik Urzędu Miejskiego stwierdziła, że należy się liczyć z tym, iż parking może nie spełnić swojej roli, bo będzie za mały! Może należy pomyśleć o zbudowaniu parkingu na 10 tysięcy pojazdów? Zakładając, że każdy pojazd może zabrać 4 osoby to codziennie będzie mogło wyjechać z Tczewa 40 tysięcy mieszkańców. To byłoby coś!  Czy dworce w Gdańsku, Sopocie, Gdyni posiadają takie parkingi? Zamiast prowadzić politykę miasta, która zachęci mieszkańców do pozostawiania w Tczewie, to kreuje się politykę sypialni Trójmiasta. Dzisiaj zameldowanych na pobyt stały jest już tylko 55 125 mieszkańców!!! To nie jest rozwój, to dramatyczna stagnacja!

Nie wiele lepiej Tczew odbierają na zewnątrz. Niedawno tankowałem na jednej ze stacji benzynowych w Polsce. Pan z obsługi widząc rejestrację tczewską chcąc być dowcipny, bo nie była to złośliwość, mówi do mnie z uśmiechem na twarzy „ a pan stamtąd gdzie te po...y”. Obróciliśmy oczywiście to w żart, ale taką mamy sławę. To nie jedyny przykład. Gdzie z gośćmi można w Tczewie pójść na spacer? Nad Wisłę. Jedna z takich przygód z moimi gośćmi spoza Tczewa, skończyła się lawiną pytań. Jesteśmy przy ulicy Zamkowej, pytanie z uśmiechem na twarzy - czy to kolorowe brzydactwo pamięta krzyżaków? Kiedy powiedziałem, że kosztował 1 mln złotych, to gości po prostu zamurowało. Jeszcze zdążyli zauważyć plastikowe toalety, które pięknie wpisywały się w zamek. Dzisiaj sprawa już nie aktualna - determinacja jednej z mieszkanek spowodowała, że mamy już prawdzie WC.

Zapewne wielu mieszkańców wie, że w Tczewie za sprawą ratusza ukazuje się cyklicznie wydawnictwo pod tytułem „Panorama Miasta”, które aspiruje do gazety lokalnej z jedną różnicą, nie znajdziemy ani jednej negatywnej informacji dotyczącej funkcjonowania ratusza. Taka to wolna urzędnicza prasa, która z dużym powodzeniem równie dobrze mogłaby ukazywać się w Korei Północnej czy Rosji.  Czytając to propagandowe wydawnictwo można faktycznie odnieść wrażenie, że Tczew, to miasto kwitnące i z dynamicznym rozwojem. Niestety do dnia dzisiejszego nie dowiedziałem się - ile to kosztuje nas mieszkańców. Radni do roboty.  Jeszcze raz zwrócę uwagę, bo to bardzo ważne i dramatyczne, obecnie jest w Tczewie zameldowanych na stałe już tylko 55.125 mieszkańców! Nie jest również tajemnicą, że bardzo wielu młodych, inteligentnych i kreatywnych mieszkańców funkcjonuje poza Tczewem, pomimo zameldowania w Tczewie, co jeszcze bardziej pogarsza sytuację. Mało tego tendencja jest taka, że ludzie ze wsi przenoszą się do miast tylko chyba nie do Tczewa. Te dane to najlepszy papierek lakmusowy jak żyje się w Tczewie. Nie ucieka się z miasta, które się rozwija i kwitnie.                     

Niestety od wielu lat Tczew ma gospodarzy, którzy nie rozumieją potrzeb mieszkańców, ale zapewne doskonale rozumieją własne potrzeby.

 

                                                                                                       [email protected]

https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/

 

 

Źródło: Gazeta Tczewska

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jagoda
Jagoda 23.02.2021, 18:53
Jak jesteśmy postrzegani nie chcę nawet myśleć

Pozostałe