Zmarł Papcio Chmiel – twórca komiksów o Tytusie, Romku i A'tomku

  • 22.01.2021, 09:12
  • Wawrzyniec Mocny
Zmarł Papcio Chmiel – twórca komiksów o Tytusie, Romku i A'tomku wiiepdia.pl

Podziel się:

Oceń:

Wczoraj media ogólnopolskie podały smutną wiadomość 21 stycznia br. zmarł twórca kultowego komiksu Tytusie – małpie, która stara się być człowiekiem, na którym wychowały się całe pokolenia – Papcio Chmiel – Henryk Jerzy Chmielewski. Znany grafik, autor książek, ale przede wszystkich znany był jako twórca postaci Tytusa i jego alternatywnego świata.

Słynny twórca komiksowy urodził się 7 czerwca 1923 r. Jest laureatem m.in. Orderu Uśmiechu i wielu innych nagród przyznawanych w dziedzinie promocji kultury.

 

Nagrodą im. Papcia Chmiela jest Doktorat humoris causa – przyznawana przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi - za wybitne zasługi dla polskiego komiksu. Laureat otrzymuje medal zaprojektowany przez Henryka Chmielewskiego, autora „Tytusa, Romka i A’Tomka”.

Był także uczestnikiem powstania warszawskiego i członkiem Armii Krajowej. W 2005 był członkiem Honorowego Komitetu Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W 2006 r. wspierał kampanię Kazimierza Marcinkiewicza w wyborach na prezydenta stolicy. W 2007 r. poparł Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych i zasiadał w Komitecie Honorowego Poparcia PiS.

 

- Komiksy z serii o Tytusie, Romku i A'Tomku ukazały się w 11 milionach egzemplarzy.

- Zapraszamy do naszych filii i zapoznania się (lub przypomnienia) przygód trójki bohaterów autorstwa Papcie Chmiela – napisali tczewscy bibliotekarze na swojej stronie Facebookowej.

 

(tomm)

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe