Terapia zajęciowa, usamodzielnianie, zapobieganie wykluczeniu społecznemu. Nowy Środowiskowy Dom Samopomocy na Zatorzu

  • 12.01.2021, 12:08
  • Wawrzyniec Mocny
Terapia zajęciowa, usamodzielnianie, zapobieganie wykluczeniu społecznemu. Nowy Środowiskowy Dom Samopomocy na Zatorzu UM w Tczewie

Podziel się:

Oceń:

Dobiega końca gruntowna przebudowa budynku przy ul. Elżbiety 19A. Obiekt przeznaczony jest dla Środowiskowego Domu Samopomocy. Budynek znajduje się na os. Zatorze, w sąsiedztwie otwartego w 2020 r. Klubu Rodzinnego Zatorze (ul. Elżbiety 19B).

Powierzchnia użytkowa parterowego budynku z poddaszem to 206 m2. Wcześniej znajdowały się tam mieszkania socjalne, ale lokatorzy zostali przeniesieni do innych lokali.

Wartość zadania to 750 tys. zł. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta, natomiast inwestycję prowadzi Tczewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TTBS).

 

Trwają ostatnie prace wykończeniowe wewnątrz obiektu, jeszcze w styczniu ma się rozpocząć wyposażanie obiektu, w lutym planowane jest rozpoczęcie użytkowania budynku przez ŚDS.

 

W budynku znajdować się będą m.in.:

 

na parterze:

- dwie pracownie terapii zajęciowej,

- pracownia kulinarna,

- pracownia rękodzieła artystycznego,

- łazienka przystosowana dla osób niepełnosprawnych;

 

na poddaszu:

- pokój indywidualnego poradnictwa psychologicznego,

- pokój biurowy,

- pomieszczenie gospodarcze.

Poziom parteru z poddaszem został skomunikowany za pomocą nowej, żelbetowej klatki schodowej.

Budynek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych.

 

ŚDS przy ul. Elżbiety będzie placówką pobytu dziennego przeznaczoną dla 25 osób przewlekle chorych i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ośrodek prowadzić będzie kompleksową i długofalową terapię, dotyczącą wszystkich płaszczyzn funkcjonowania człowieka: fizycznej, psychicznej, intelektualnej oraz społecznej.

 

- Dla każdego uczestnika opracowany zostanie indywidualny plan wspierająco-aktywizujący, zgodny z jego potrzebami i możliwościami psychofizycznymi – mówi Małgorzata Mykowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie. - Realizacja przyjętych założeń odbywać się będzie poprzez prowadzenie treningów umiejętności niezbędnych w życiu codziennym i terapii zajęciowej odbywającej się w pracowniach: kulinarnej, multimedialnej, ceramicznej, rękodzielniczej. Uczestnicy będą mogli także korzystać z poradnictwa psychologicznego, zajęć poprawiających sprawność ruchową. Do dyspozycji będzie także przydomowy ogród. Celem Środowiskowego Domu Samopomocy jest przygotowanie osób z niepełnosprawnościami do samodzielnego życia w społeczeństwie oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu.

 

Opr. (tomm)

 

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe