Jesień i zima na drodze bywa zdradliwa. Uważajmy na drogach!

  • 18.11.2020, 16:52
  • redakcja
Jesień i zima na drodze bywa zdradliwa. Uważajmy na drogach! KPP Tczew

Podziel się:

Oceń:

Okres jesienny to niebezpieczny czas dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. O tej porze roku bardzo często szybko zmienia się pogoda, która powoduje, że warunki na drogach są coraz trudniejsze. W tym okresie na wypadki szczególnie narażeni są piesi i rowerzyści, dlatego używajmy elementów odblaskowych. To dopiero początek trudnych warunków jazdy, dlatego policjanci radzą jak bezpiecznie zachowywać się jesienią na drodze.

Jesień to pora roku, która swoją zmiennością może zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych kierowców. Jesienna aura sprawia, że warunki na drodze szybko się zmieniają, co stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Dlatego policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagę.

Zmieniające się szybko warunki pogodowe powodują, że na wypadki narażeni są szczególnie piesi, rowerzyści oraz motorowerzyści. Najważniejsze jest to, aby każdy z pieszych uczestników ruchu drogowego był dobrze widoczny. Dlatego pamiętajmy o używaniu odblasków zawsze, gdy poruszamy się po drogach. Jakikolwiek element odblaskowy, czy nawet zwykła latarka sprawią, że taki pieszy będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

W związku ze zmienną aurą w okresie jesiennym funkcjonariusze przypominają wszystkim użytkownikom ruchu drogowego o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

 

Bezpieczna prędkość i odległość

Kierowca, poruszając się po mokrej nawierzchni, czy jadąc podczas opadów deszczu, musi pamiętać o bezpiecznej prędkości. Niestety wielu kierowców utożsamia ją z prędkością dozwoloną, z jaką mogą poruszać się pojazdy na określonym odcinku drogi. Pamiętajmy o tym, że znak mówiący o ograniczeniu nie przewiduje śliskości nawierzchni, dlatego decyzję, z jaką prędkością mamy jechać musi podjąć indywidualnie kierowca. Karygodne jest utrzymywanie takiej samej prędkości w momencie, gdy nagle z nawierzchni suchej, jezdnia robi się mokra. W takiej sytuacji zdecydowanie zmniejsza się przyczepność opon do nawierzchni drogi, a razem z nią nasze bezpieczeństwo. Niezmiernie istotną rzeczą jest utrzymanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. Uchroni to nas przed najechaniem na inne auto. Pamiętajmy o tym, że utrzymując bezpieczną odległość od jadącego przed nami pojazdu, zwiększamy swoje bezpieczeństwo na drodze.

 

Zadbajmy o widoczność

Pamiętajmy, że szyby pokryte kroplami wody lub zaparowane od wewnątrz, to bardzo duży spadek widoczności. Dlatego wskazane jest sprawdzenie układu ogrzewania i ewentualna wymiana filtrów, które latem mogły zostać zatkane pyłem i kurzem. Podobnie należy sprawdzić, a w razie potrzeby wymienić pióra wycieraczek. Pamiętajmy, że widoczność to kwestia decydująca o bezpieczeństwie naszym oraz innych uczestników ruchu. Dlatego piesi, aby byli widoczni na drodze, powinni pamiętać o odblaskach i odzieży z elementami odbijającymi światło. W odblaski w szczególności powinniśmy wyposażyć nasze dzieci, które nie zawsze pamiętają o swoim bezpieczeństwie.

 

Światła przeciwmgłowe

Używanie świateł przeciwmgłowych niezgodnie z przeznaczeniem może być dużym utrudnieniem dla innych kierowców. Kodeks drogowy nakłada obowiązek używania przednich świateł przeciwmgłowych w przypadku zmniejszonej przejrzystości powietrza. Zezwala też na ich użycie podczas dobrej widoczności od zmierzchu do świtu na drodze krętej, która oznaczona jest odpowiednimi znakami. Należy pamiętać, że używanie świateł przeciwmgłowych podczas dobrej widoczności jest uciążliwe dla innych. Z kolei tylne światło przeciwmgłowe może być włączone wyłącznie, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów.

 

Ograniczone zaufanie

Nawet najbardziej doświadczony kierowca, znający swoje umiejętności i możliwości auta w najmniej oczekiwanym momencie może spotkać się na drodze z niebezpieczną sytuacją. Dlatego niezmiernie ważne jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Dojeżdżając do skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przejeżdżając na zielonym świetle, musimy liczyć się z tym, że ktoś będzie próbował złamać zakaz, przejechać skrzyżowanie na czerwonym świetle, niespodziewanie zmienić pas ruchu, czy jeśli chodzi o pieszych przebiec przez jezdnię.

Stróże prawa apelują o rozwagę na drodze. Pamiętajmy, że jesień to trudny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zachowujmy szczególną ostrożność i pamiętajmy o tym, że nasze bezpieczeństwo w głównej mierze zależy od nas samych. Nie zapominajmy o tym, że zmiana aury wymusza zmianę techniki kierowania pojazdem, a chwila nieuwagi i roztargnienia może być przyczyną tragedii.

 

KPP Tczew

html_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe