Cztery rzeczy, o których musisz wiedzieć, jeśli korzystasz ze służbowego samochodu

  • 16.11.2020, 10:38
  • red.
Cztery rzeczy, o których musisz wiedzieć, jeśli korzystasz ze służbowego…

Podziel się:

Oceń:

Samochód służbowy jest przydzielany do wykonywania obowiązków służbowych w wielu firmach. Z udostępnionego nam auta często korzystamy także w życiu prywatnym - w stopniu, jaki umożliwi nam pracodawca. W takiej sytuacji auto służbowe staje się dodatkowo benefitem pracowniczym. Co powinniśmy wiedzieć, jeżeli korzystamy z samochodu firmowego?

Jak wygląda sprawa ubezpieczenia pojazdu firmowego?

Pojazdy służbowe, tak jak wszystkie inne samochody, muszą mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. Najczęściej pracodawcy decydują się także na zakup dodatkowej polisy AC. Opłaty z tym związane leżą po stronie pracodawcy. Warto zauważyć, że wyliczenie wysokości składki dla firmy jest skomplikowane, gdyż nie można tego zrobić w oparciu o historię ubezpieczeniową konkretnego kierowcy – czytamy w serwisie eGospodarka.pl. Bardzo często pojazd służbowy nie jest przypisany konkretnemu pracownikowi, korzysta z niego wiele osób, według potrzeb firmy. Jeżeli pracodawca nie zdecydował się, aby wykupić także ubezpieczenie AC, wtedy, jeżeli doszłoby do udziału pracownika w zdarzeniu drogowym z jego winy, pracodawca mógłby żądać pokrycia szkód od pracownika. W praktyce takie sytuacje nie zdarzają się często, niemal wszyscy pracodawcy decydują się na wykupienie AC.

Prywatny wyjazd służbowym autem

Jak wskazują badania, więcej niż 80 proc. pracodawców pozwala na nieograniczone korzystanie z pojazdu służbowego. Warto podkreślić, że jest to tylko dobra wola pracodawcy, a wszystkie szczegóły ustalane są bezpośrednio z nim. Jeżeli polityka firmy w tym zakresie jest liberalna, najczęściej nie będzie problemem także np. wyjazd służbowym pojazdem na zagraniczne wakacje. Konieczne jest jednak uzyskanie od pracodawcy pisemnego zezwolenia na użytkowanie pojazdu – które w razie kontroli drogowej czy kolizji może okazać się niezbędne poza granicami Polski.

Kierowca pojazdu służbowego

Pracodawca, oddając pracownikowi samochód do użytkowania, powierza go wyłącznie jemu. Kiedy mamy do czynienia z korzystną dla pracownika sytuacją, że ma możliwość korzystania pojazdu służbowego w celach prywatnych, nie oznacza to, że  możliwe jest udostępnianie auta osobie trzeciej. Najczęściej powierzenie samochodu pracownikowi wiąże się z zawarciem dodatkowej umowy, która określa szczegółowe warunki jego użytkowania. Taka umowa najczęściej zawiera kilka zastrzeżeń, przede wszystkim to, kto ma być kierowcą pojazdu. Zdarza się, że pracodawcy pozwalają na użytkowanie pojazdu także przez współmałżonka, jednak w razie zdarzenia drogowego odpowiedzialność ciąży na nich obojgu. Najczęściej jednak wyłącznym i jedynym kierowcą auta służbowego jest pracownik.

Koszt paliwa

To, że pracodawca udostępnia pracownikowi pojazd do celów prywatnych, nie oznacza, że będzie także pokrywał koszty jego paliwa. Większość pracodawców stosuje różne zabiegi, żeby uniknąć kosztów płacenia za prywatne paliwo, mogą to być:

  • ewidencje,
  • limity.

Ewidencja polega na ścisłym rejestrze wyjazdów. Dotyczy to realnych stanów licznika przed i po podróży. Limity oznaczają górną granicę kwoty czy przejechanych kilometrów, za którą płaci pracodawca.

Używanie auta służbowego to bardzo wartościowy przywilej, z którego warto korzystać. Należy jednak dokładnie poznać zasady użytkowania pojazdu narzucone pracodawcę, żeby uniknąć przykrych nieporozumień.

_red.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe