81. rocznica mordu w Lesie Szpęgawskim

  • 26.09.2020, 10:25
  • Jacek Trzosowski
81. rocznica mordu w Lesie Szpęgawskim

Podziel się:

Oceń:

We wrześniu każdego roku do Lasu Szpęgawskiego przybywają setki osób. Mieszkańcy Pomorza chcą w ten sposób oddać hołd zamordowanym w latach 1939-1940 przez niemieckiego okupanta. W tym roku jednak uroczystości będą miały charakter symboliczny.

Pierwsza masowa egzekucja w Lesie Szpęgawskim miała miejsce najprawdopodobniej 18 września 1939 roku. Najwięcej odbyło się ich pomiędzy 10 października a 8 grudnia. Według relacji jednego z więźniów - księdza Ignacego Stryszyka - „prawie trzy razy dziennie wywożono więźniów na rozstrzelanie”. W sumie w taki sposób zabito 1500 osób ze starogardzkiego więzienia. Zginęła prawie połowa kapłanów ówczesnej diecezji pelplińskiej, prawie 200 nauczycieli i pedagogów. Łącznie szacuje się, iż między wrześniem 1939 r. a styczniem 1940 r. zamordowano tam od 5000 do 7000 osób – przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji z Kociewia, Kaszub i innych regionów Pomorza oraz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Obok nich w Lesie Szpęgawskim ginęli również Żydzi oraz niemieccy przeciwnicy nazizmu.


Kociewska Golgota
Po zakończeniu wojny w Lesie Szpęgawskim odkryto 32 zbiorowe mogiły.
Ten szczególny leśny cmentarz zwykliśmy nazywać Kociewską Golgotą. Z inicjatywy lokalnych samorządowców, przy współpracy Piotra Pliszki i Mateusza Kubickiego nazwiska blisko 2500 ofiar tej strasznej zbrodni w 2019 roku przestały być anonimowe. W miejscu kaźni odsłonięty został wyjątkowy monument - betonowy las. Ścięte pnie są symbolem straconego nagle życia. Życia, które tętniło pełnią energii i zapału do działania i pracy na rzecz ojczyzny. To właśnie na nich zamieszczono nazwiska ofiar niemieckich zbrodni.


Wrześniowe uroczystości
Uprzejmie informujemy, że zaplanowane na 27 września uroczystości związane z obchodami 81. Rocznicy zbrodni w Lesie Szpęgawskim, z uwagi na trwającą epidemię, będą miały charakter kameralny.

W obecności wyłącznie zaproszonych gości, władz samorządowych oraz ograniczonej liczby członków organizacji i stowarzyszeń kombatanckich zostanie wygłoszone okolicznościowe wystąpienie, odprawiona będzie krótka modlitwa, a na pomniku głównym zostaną złożone kwiaty.

W trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo, bardzo prosimy i zapraszamy do indywidualnego uczczenia pamięci pomordowanych i odwiedzenia cmentarza w dowolnie wybranym przez Państwa czasie. Zdajemy sobie sprawę, że będzie Państwu brakować  wspólnej modlitwy, która co roku łączy mieszkańców Kociewia w hołdzie składanym ofiarom II wojny światowej. Jednakże ze względu na sytuację, która jest wyjątkowa i niezależna od nas, zmuszeni jesteśmy ograniczyć do minimum ryzyko spowodowane pandemią, zwłaszcza że wielu z uczestników to osoby starsze.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, gdy sytuacja w kraju i na świecie się ustabilizuje, 82. rocznicę zbrodni w lesie Szpęgawskim będziemy znów świętować wspólnie wedle dotychczasowej tradycji.

                                                                                                                                                Gmina Wiejska Starogard Gdański


Transmisja na żywo
W tym roku uroczystości będą miały charakter symboliczny. Podobnie jak w roku ubiegłym, nasi dziennikarze poprowadzą dla Państwa relację na żywo, która będzie dostępna na profilu facebookowym Kociewiak.pl. Nadawanie rozpoczniemy o godzinie 13.10.

Jacek Trzosowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe