[FOTO] Sadzimy Lasy! W akcję włączył się prezydent Andrzej Duda

  • 18.09.2020, 11:58
  • Jacek Trzosowski
[FOTO] Sadzimy Lasy! W akcję włączył się prezydent Andrzej Duda

Podziel się:

Oceń:

Dziś w całym kraju trwa akcja „SadziMy Lasy”. W siedzibie 430 nadleśnictw rozdawane są darmowe sadzonki, które mieszkańcy będą mogli posadzić w dowolnym miejscu. Akcję poparł prezydent Andrzej Duda, który przybędzie dziś z wizytą do Leśnictwa Lipusz, gdzie w 2017 roku trąba powietrzna zrównała z ziemią 70 tys. ha drzew.

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju.
 

Krajobraz jak po wojnie
Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnica połamała i wywróciła miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej.

Lasy Państwowe uprzątnęły już niemal cały teren zniszczony przez wiatr. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych.

Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.

– Obecnie posadziliśmy już sadzonki na obszarze około hektara. Akcja idzie bardzo sprawnie. Niewykluczone, że uda nam się zasadzić teren o powierzchni 20 hektarów – mówi jeden z leśników w Lipuszu.  

Prezydent przybędzie do Lipusza
Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, na powierzchni blisko 6,5 ha posadzi 64 tys. nowych drzew. Głowa państwa ma przybyć do Lipusza w godzinach popołudniowych.

Jacek Trzosowski

Zdjęcia (11)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zielony
zielony 19.09.2020, 06:58
cenna inicjatywa oby więcej.

Pozostałe