Narodowe czytanie „Znaczy Kapitan” Karola Borchardta

  • 04.09.2020, 10:48 (aktualizacja 04.09.2020, 10:49)
  • Tomasz Dominowski
Narodowe czytanie „Znaczy Kapitan” Karola Borchardta

Podziel się:

Oceń:

Prezydent miasta Tczewa z Miejską Biblioteką Publiczną serdecznie zaprasza na Czytanie Plenerowe książki Karola Borchardta „Znaczy Kapitan” 05.09.2020 (sobota) o godz. 11.00 na skwerze przy fontannie przy ul. Żwirki.

W tym roku przypada 100. rocznica założenia w Tczewie pierwszej w historii Polski Szkoły Morskiej, działającej w latach 1920-1930. Pamięć o szkole, porcie rzeczno-morskim, żegludze na Wiśle jest nadal żywa i pozytywnie postrzegana przez naszych mieszkańców, bo doprowadziła do rozwoju miasta nadała mu wyjątkowe tradycje. Postanowiliśmy uczcić tą rocznicę czytaniem fragmentu opowieści Borchardta.

„Znaczy Kapitan" to książka o morzu i ludziach, którzy pokochali je bezgraniczną miłością. To opowieść o wielkiej przygodzie, która czeka za horyzontem, ale też o ciężkiej i często niebezpiecznej codziennej pracy marynarzy.

Autor miał to szczęście, że rozpoczynał swoją karierę jeszcze na żaglowcu. Opowieść, którą przeczytają uczniowie czterech tczewskich szkół średnich dotyczy rocznego pobytu na szkolnym „Lwowie” - romantyzm, przyjaźń, praca, ale i zabawa, ogromny entuzjazm - to najważniejsza jej charakterystyka. Dużą część załogi statku stanowili uczniowie; trzymały się ich psoty, ale w razie potrzeby potrafili stanąć na wysokości zadania, nieważne, czy chodziło o walkę ze sztormowym wiatrem, czy o wizytę u króla Szwecji.

„Kurs w świat ze Szkołą Morską” to jeden z elementów projektu „Czytelniczy rejs” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Czytanie w plenerze odbędzie się w cieniu pandemii, jednak Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie nie chce zrezygnować z celebrowania tego kulturalnego wydarzenia i na miejscu zagwarantuje środki do dezynfekcji. Wspólne czytanie odbędzie się w dniu Narodowego Czytania, nawiązując do 100-lecia utworzenia Szkoły Morskiej w Tczewie oraz w ramach Czytelniczego Rejsu - akcji bibliotecznej dla czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie

Partnerzy wydarzenia: Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Technicznych oraz II Liceum Ogólnokształcące. 

Tomasz Dominowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe