169 lat temu w Tczewie rozpoczęto budowę najdłuższego mostu świata

  • 27.07.2020, 09:36
  • Źródło: Społeczny Komitet Odbudowy Mostu w Tczewie
169 lat temu w Tczewie rozpoczęto budowę najdłuższego mostu świata

Podziel się:

Oceń:

Dokładnie 169 lat temu w Tczewie oficjalnie rozpoczęto budowę najdłuższego wówczas mostu na świecie, który 1 września 1939 r. był miejscem wybuchu II wojny światowej. Mowa o wiślanym Moście Tczewskim, który dziś wciąż czeka na dokończenie odbudowy wynikającej ze zniszczeń wojennych. Mieszkańcy Tczewa czekają obecnie na decyzję rządu w sprawie sfinansowania kolejnych prac.

Choć prace przygotowawcze i ziemne trwały już w 1850 r., to za symboliczny początek budowy kolejowo-drogowego Mostu Tczewskiego przyjmowany jest dzień 27 lipca 1851 r., kiedy to dokonano wmurowania kamienia węgielnego. W obecności ówczesnego króla Prus Fryderyka Wilhelma IV w fundamencie zachodniego przyczółka ukryto wówczas kapsułę czasu. W 2019 r. podczas odbudowy Mostu Tczewskiego udało się ją odnaleźć i otworzyć. W środku kapsuły odnaleziono 10 pruskich monet z połowy XIX wieku oraz dwa pergaminy z treścią w języku niemieckim. Obecnie trwają prace nad odczytaniem i przetłumaczeniem tej treści.

Budowa Mostu Tczewskiego została ostatecznie zakończona w 1858 r., choć za symboliczny dzień jego otwarcia przyjmuje się 12 października 1857 r. Co roku w powiecie tczewskim 12 października obchodzone jest Święto Mostu Tczewskiego związane z uczczeniem otwarcia najsłynniejszego zabytku Tczewa. W XIX wieku długość Mostu Tczewskiego wynosiła 837 metry - w momencie otwarcia był to nie tylko najdłuższy most w Europie, ale i na świecie. Po dwóch latach, w 1859 r., Most Tczewski został prześcignięty przez most Wiktorii w Kanadzie. W 1912 r. Most Tczewski został wydłużony do ok. 1030 metrów z uwagi na przesunięcie wałów wiślanych.

Most Tczewski na kartach historii najbardziej zasłynął jednak nie przez jego rekordową niegdyś długość, ale przez to, że jest miejscem wybuchu II wojny światowej – pierwsze bomby spadły w pobliżu mostu wcześniej niż na Westerplatte czy Wieluń, bo 1 września 1939 r. o godzinie 4:34. Właśnie z tego powodu na prośbę Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu oraz inicjatorów petycji www.MostTczewskiJakWesterplatte.pl Muzeum II Wojny Światowej planuje stworzyć w Tczewie filię swojej placówki o nazwie Muzeum Mostów Tczewskich. Zwiedzający poznają nie tylko burzliwą historię dwóch Mostów Tczewskich, ale historię mostownictwa w ogóle. Dodatkową atrakcją będzie 169-letni kamień węgielny, w którym ukryta była kapsuła czasu – kamień ten znajduje się na najniższej kondygnacji zachodniego przyczółka, w którym będzie się mieściła główna siedziba Muzeum Mostów Tczewskich.

Ostateczna odbudowa Mostu Tczewskiego została zainicjowana w 2012 r., czyli 67 lat po zakończeniu II wojny światowej. Do dziś na odbudowę wydano ok. 70 mln zł, a na jej dokończenie potrzeba jeszcze ok. 200 mln zł. W maju 2020 r. zakończono drugi etap odbudowy – był to etap niekompletny, przez co obecnie w Tczewie zamiast mostu znajduje się kilometrowe molo z wielką wyrwą nad nurtem rzeki. Mieszkańcy Tczewa czekają na obiecane dokończenie tej odbudowy ze środków rządowych, które zagwarantują przywrócenie na nim ruchu kołowego i pieszego (most od 1891 r. nie pełni już funkcji kolejowej, ponieważ tuż obok niego zbudowano osobny most kolejowy), a także budowę Muzeum Mostów Tczewskich. Według jednej z deklaracji odbudowa miałaby zostać wznowiona w przyszłym roku i zostać zakończona w 2023.

Źródło: Społeczny Komitet Odbudowy Mostu w Tczewie

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
hihi
hihi 27.07.2020, 17:56
W 45 wyglądał prawie jak teraz

Pozostałe