Maseczki zniesione o 30 maja. Starostwo Powiatowe w Tczewie w gotowości. Luzowanie obostrzeń, ale nadal obowiązują ograniczenia…

  • 31.05.2020, 10:11
  • redakcja
Maseczki zniesione o 30 maja. Starostwo Powiatowe w Tczewie w gotowości. Luzowanie obostrzeń, ale nadal obowiązują ograniczenia… pixabay

Podziel się:

Oceń:

Wydział Administracji i Zarządzania Kryzysowego podejmuje szereg działań w obszarze zapobiegania i walki z epidemią COVID – 19. Zapytaliśmy w Starostwie Powiatowym w Tczewie jakiego typu są to działania.

Jak usłyszeliśmy, wydział Administracji i Zarządzania Kryzysowego realizował i dalej realizuje w zakresie działań kryzysowych nadzór nad miejscami kwarantanny w powiecie oraz nadzór nad DPS. Prowadzi również ciągłą współpracę z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Tczewie.

 

- Przeprowadzamy także stale badanie rynku pod względem dostępności środków ochrony indywidulanej i zbiorowej, poszukiwania źródeł zaopatrzenia – tłumaczy Włodzimierz Mroczkowski, naczelnik WAiZK Starostwa Powiatowego w Tczewie. - Wydział zajmuje się również zaopatrywaniem i wyposażaniem w środki ochrony: maseczki, rękawiczki, fartuchy, kombinezony, czepki, płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni. Obecnie zajmujemy się również dystrybucją środków ochrony dla pracowników Starostwa, jednostek organizacyjnych, DPS oraz dystrybucją pozyskanych z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego środków ochrony, w tym: płynów do przedszkoli, rękawic, fartuchów, maseczek, płynów do DPS, dystrybucją plakatów dot. zachowania podczas epidemii koronawirusa.

Praca wydziału podczas epidemii stanowi również aktywną współpracę z różnego rodzaju służbami: WKU Malbork i Wojskami Obrony Terytorialnej w Malborku w zakresie pomocy osobom w kwarantannie, starszym itp.  a nawet z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Tczewie w zakresie pomocy osobom z przemocy domowej. Dodatkowo wydział zajmuje się zabezpieczeniem organizacji pracy w Starostwie, tak by mieć pewność co do stosowania wymogów  w stanie epidemii. Ponadto prowadzi ścisłą współpracę z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w zakresie realizacji zadań i poleceń Wojewody.

O to jak układa się współpraca z poszczególnymi instytucja oraz ze służbami zapytaliśmy Mirosław Augustyna, starostę tczewskiego.

- Współpraca jest bardzo dobra. Policja dba o nasze bezpieczeństwo przez wzmożone patrole, z kolei straż pożarna w niecałe 40 min. od zgłoszenia zapotrzebowania rozstawiła specjalny namiot przed tczewskim szpitalem – zauważa Mirosław Augustyn. - Nie mogę mieć żadnych uwag. Mniej korzystamy z jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej, ale pozostaje ona w stałej gotowości. Tam gdzie ryzyko zakażeń jest większe np. w domach pomocy społecznej, szpitalu z naszego terenu, personel i podopieczni stosują się do wytycznych. Z tego co obserwuję na co dzień, mogę powiedzieć, że nasze społeczeństwo jest zdyscyplinowane. Na pewno dużo bardziej niż mieszkańcy pasów nadmorskich oraz Krynicy Morskiej, gdzie obecne tam osoby zachowują się dość beztrosko.

Starosta dodał, że w powiecie nie ma  obecnie większych zagrożeń. Pogoda sprawiła, że mieszkańcy Tczew rzadziej wychodzą z domów, chociaż jest groźniej, gdy wiele osób pojawia się na bulwarze nadwiślańskim podczas słonecznej pogody.

- Niestety dziennie mamy przyrost zakażonych COVID-19 o 1-2 przypadków – uzupełnia starosta M. Augustyn. – Od lutego mamy 24 zakażenia, tzn., że sytuacja jest pod kontrolą. W porównaniu z tym co się dzieje teraz na Śląsku, Mazowszu czy bliżej w Gdańsku czy Wejherowie – sytuacja nie jest u nas najgorsza. Pamiętajmy, że wystarczy jedno zachorowanie w miejscu typu DPS, a już liczba zachorowań wzrosłaby lawinowo.

Przypomnijmy, że trwa właśnie luzowanie kolejnych obostrzeń przeciwepidemicznych. W ten weekend zniesiono obowiązek noszenia maseczek na dworze, a od 6 czerwca będziemy mogli w końcu wyjść do kina czy teatru.

Wawrzyniec Mocny

 

html_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe