100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Mieszkańcy Kociewia pamiętają o Papieżu z Polski

  • 21.05.2020, 09:24
  • Wawrzyniec Mocny
100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Mieszkańcy Kociewia pamiętają o Papieżu z Polski Archiwum rodzinne Urszuli Giełdon

Podziel się:

Oceń:

18 maja 1920 r. w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła. 18 maja br. minęło 100 lat od jego narodzin. W powiecie tczewskim odcisnął trwały ślad swojej obecności. Karol Wojtyła został wybrany na następcę św. Piotra, 16 października 1978 r. Miał wówczas 58 lat. Podczas swojego 27 letniego pontyfikatu odbył 104 podróże apostolskie i był w 132 krajach.

Jak pamiętamy, kilkudziesięcioosobowa grupa z Tczewa w dniach 6-16 września 1997 r. przebywała na pielgrzymce we Włoszech. Podczas wyjazdu Mirosław Ostrowski, przew. Ówczesnej Rady Miejskiej w Tczewie, Zenon Odya prezydent Tczewa oraz wielu radnych m.in. Urszula Giełdon oraz wiele znanych osób z Tczewa, uczestniczyło w prywatnym spotkaniu z Ojcem Św.

Jak odnotowano w „Złotej Księdze Samorządu Tczewa 1990 – 2005” - prezydent i wiceprezydent Tczewa oraz proboszczowie trzech tczewskich parafii: ks. Stanisław Cieniewicz, ks. Piotr Wysga oraz ks. Antonii Dunajski, wręczyli Ojcu Świętemu zaproszenie do odwiedzin Tczewa.

Delegacja z Tczewa miała w sumie trzy spotkania z Papieżem Janem Pawłem II.

 

W niedzielę 6 czerwca 1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Pelplin - stolicę Diecezji Pelplińskiej. Podczas wizyty Ojciec Święty celebrował Mszę św. na górze w pobliżu miasta, w której wzięło udział ponad 300 tys. wiernych. Ponadto Papież zatrzymał się na posiłku w rezydencji biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi oraz modlił się w bazylice katedralnej.

 

W. Mocny

 

Kierujemy się myślą Jana Pawła II

 

O związkach szkoły z Papieżem Św. Janem Pawłem II z Wojciechem Rincem,

dyrektorem Zespołu Placówek Specjalnych.

 

- Jak Pana szkoła upamiętniła w 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II?

Program obchodów 100 urodzin Św. Jana Pawła II, Patrona naszej placówki został zrujnowany przez pandemię. W planie były bliższe i dalsze pielgrzymki (Pelplin, Kraków,, Wadowice), liczne konkursy i uroczystości. W dniu wczorajszym, w dniu urodzin Patrona odbyła się uroczysta msza św. w kościele Św. Józefa w Tczewie, która była transmitowana na FB placówki. Odbywają się zdalne konkursy plastyczne, wiedzy o Patronie, konkurs życzeń dla Patrona, powstają dzieła multimedialne zamieszczane na stronie internetowej i na FB placówki, np Barka w systemie komunikacji pozawerbalnej czy film przygotowany przez rodziców, nauczycieli i uczestników Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego. Niektóre zaplanowane wydarzenia zostały przesunięte na jesień. Zaplanowana była również akcja honorowego oddawania krwi pod hasłem „100 litrów krwi na stulecie urodzin” oraz koncert pieśni papieskich w wykonaniu zaproszonego artysty, które to wydarzenia nie mogły się odbyć z powodu pandemii.

 

- Czy uczniowie szkoły i nauczyciele uczestniczyli w pielgrzmce Papieża w Pelplinie?

W roku 1999 naszych uczniów, w większości jeszcze nie było na świecie. Ja miałem zaszczyt być w Pelplinie jako członek służby porządkowej. Pracownicy indywidualnie uczestniczyli w tych wydarzeniach.

 

- Co dla Pana jest najważniejsze w przesłaniu Papieża Jana Pawła II?

 

Wybierając myśl Jana Pawłą II, która znalazła się na tablicy upamiętniającej nadanie imienia placówce myśleliśmy o naszych wychowankach. Ta myśl jest naszym mottem w wychowaniu i nie trzeba jej tłumaczyć, bo jest pełne i zrozumiałe:

"Tego, co w was się zaczęło, czy potraficie nie popsuć, Czy będziecie zawsze oddzielać dobro i zło?"

 

- Czy miała Pan okazję spotkać się audiencji albo uczestniczył Pan w pielgrzymkach papieskich?

Tak. Byliśmy z pielgrzymką pracowników w Watykanie. Pierwszy raz uczestniczyliśmy w audiencji na Placu Św. Piotra z udziałem naszego Patrona. Drugi raz pracownicy odwiedzili grób Jana Pała II w Watykanie. Również nasi wychowankowie dwukrotnie byli w Watykanie. W ramach programu wychowawczego organizujemy też pielgrzymki i wycieczki do miejsc w Polsce i w Europie związanych z naszym patronem. Spotkali się też z kardynałem S. Dziwiszem w Krakowie. Również, w tym roku w maju planowana była pielgrzymka do Krakowa i Wadowic, niestety pandemia zmieniła cały program obchodów setnych urodzin Patrona.

 

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe