20 rocznica śmierci ks. Henryka Mrossa. Władze gminy upamiętniły zasłużonego naukowca

  • 03.05.2020, 14:00
  • Wawrzyniec Mocny
20 rocznica śmierci ks. Henryka Mrossa. Władze gminy upamiętniły zasłużonego naukowca UMiG Pelplin

Podziel się:

Oceń:

GNIEW/PLEPLIN. 27 kwietnia br. Przypadła 20 rocznica śmierci ks. Henryka Mrossa – historyka, profesora Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie oraz dyrektora Biblioteki Seminaryjnej w Pelplinie. Ks. H. Mross urodził się 24 maja 1928 w Gniewie a zmarł 27 kwietnia 2000 w Gdyni.

Niewątpliwie był zasłużoną postacią dla Gniewa, Pelplina i całego Kociewia. Zmarł w Gdyni, ale został pochowany na Cmentarzu w Pelplinie.

Ks. Henryk Mross to autor kilku książek i bardzo wielu rozpraw oraz spisów bibliograficznych. Jego dzieło życia to „Słownik biograficzny kapłanów diecezji chełmińskiej wyświęconych w latach 1820-1920”. Pełnił też kościelną funkcję kanonika kapituły katedralnej w Chełmnie (kanonik honorowy) i w Pelplinie (kanonik gremialny).

Za wikipedia.pl: „Od 1991 był członkiem Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Od 1 lipca 1992 wykładał historię diecezjalną w Seminarium Duchownym w Pelplinie, był jednocześnie dyrektorem biblioteki seminaryjnej. Jako historyk specjalizował się w dziejach regionalnych, a zwłaszcza w biografistyce księży diecezji chełmińskiej. Był autorem ponad 300 publikacji, wiele artykułów umieścił w Polskim Słowniku Biograficznym, a także w innych zbiorowych opracowaniach (Słownik biograficzny Pomorza Nadwiślańskiego, Słownik polskich teologów, Słownik biograficzny konspiracji pomorskiej, Encyklopedia katolicka).”

 

Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła oraz Sekretarz Gminy Pelplin Bogdan Badziong, w rocznicę śmierci ks. Henryka Mrossa zapalali symboliczny znicz na jego mogile.

 

Opr.(tomm)/UMiG Pelplin

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (1)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
BW
BW 04.05.2020, 23:56
Ta informacja jest niepełna. Po pierwsze - w bazylice katedralnej sprawowano mszę św. w intencji Ks. Mrossa, po drugie przy Jego grobie spotkali przedstawiciele Oddziału Kociewskiego ZK-P w Pelplinie (inicjatorzy uroczystości!), przedstawiciele Biblioteki Diecezjalnej z ks. dyrektorem K. Kochem oraz delegacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie z dyrektor W. Połomską. Warto informować rzetelnie.

Pozostałe