Konieczne wdrażanie „lokalnej tarczy antykryzysowej”. Rząd przyjął specustawę w ramach pomocy dla małych przedsiębiorców

  • 27.03.2020, 09:21
  • redakcja
Konieczne wdrażanie „lokalnej tarczy antykryzysowej”. Rząd przyjął specustawę w ramach pomocy dla małych przedsiębiorców tczewska.pl

Podziel się:

Oceń:

Rozprzestrzenianie się koronawirusa i związane z tym ograniczenia w działalności gospodarczej powodują wymierne straty dla lokalnych podmiotów. Już widać, że w Tczewie niektóre sklepy albo są zamknięte z przyczyn braku klientów, albo wręcz dochodzi do ich likwidacji. (We wtorek rano zauważyliśmy np. szyld „likwidacja sklepu warzywnego”.) Choroba COVID – 19 powoduje bankructwo wielu małych, najbardziej wrażliwych na kryzysy firm. Czy rządowe pakiety antykryzysowe wystarczą? Naszym zdaniem potrzebne jest także skuteczne wspieranie przedsiębiorców na poziomie lokalnym. Zapytaliśmy o to włodarzy powiatu i miasta.

 

Urząd Miejski w Tczewie postanowił wyjść naprzeciw przedsiębiorcom.

Przygotowano pakiet wsparcia dla tczewskich przedsiębiorców wprowadzono ulgi w płatnościach czynszu w lokalach miejskich oraz w podatku od nieruchomości.

 

Proponowane ulgi to:

- umorzenie czynszu w lokalach dzierżawionych od miasta; umorzenie dotyczy okresu trzech miesięcy – od marca do maja br.

- odroczenie, rozłożenie na raty  lub umorzenie podatku od  nieruchomości na okres trzech miesięcy – od marca do maja br.

 

- Prezydent informuje również o możliwości rozłożenia na raty oraz przesunięcia terminu płatności należności na rzecz Gminy Miejskiej Tczew o charakterze cywilno-prawnym – dodaje M. Mykowska. - Dotyczy to m.in. opłaty rocznej za 2020 r. z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości, opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Wnioski należy składać przed upływem terminu płatności, będą one rozpatrywane w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Jeśli zobowiązany do opłaty jest przedsiębiorcą, powinno to nastąpić  z poszanowaniem przepisów dotyczących pomocy publicznej (pomoc de minimis).

 

Starostwo: liczą się rządowe regulacje

Z kolei zdaniem starosty tczewskiego Mirosława Augustyna, pomoc małym- i mikroprzedsiębiorcom leży gównie w gestii rządu, a powiat tczewski nie ma możliwości prawnych, by skutecznie wspomagać ten sektor gospodarki. Powiat jednak pobiera opłaty z tytułu wynajmu budynków, pomieszczeń czy dzierżawy nieruchomości. Do tego dochodzą jeszcze pobierane opłaty np. z tytułu zajmowania pasa drogowego. Czy można skorzystać z tych narzędzi, by wspomóc sektor MSP?

- Powiat nie partycypuje w podatkach od nieruchomości, to raczej domen gmin – stwierdził starosta Mirosław Augustyn. - Mamy bazę wynajętą przy ul. Armii Krajowej, znajduje się tam firma organizując komunikację miejską oraz własności Skarbu Państwa, o nich jednak decyduje wojewoda. Jeżeli firma ta zgłosi się do nas z prośbą o umorzenie lub bonifikatę, wówczas będziemy taki przypadek rozpatrywać indywidualnie.

Zwróciliśmy uwagę, że nie można czekać aż sami przedsiębiorcy zwrócą się do Zarządu Powiatu, bo może być za późno. Usłyszeliśmy, że powiat ma ograniczone możliwości działania, a stosując pewne mechanizmy mogłoby dojść do łamania prawa.

 

Wszystkie te działania są wprowadzane w życie dopiero wtedy, gdy rząd publicznie ogłosił zamiar wprowadzenia tarczy antykryzysowej. Do tego lokalne władze przyznają, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Zapewne oznacza to konieczność składania odpowiednich wniosków na podstawie, których będzie przyznawana ulga, być może obwarowana różnymi warunkami. Póki co są to deklaracje. Nie ma tu raczej mowy o wychodzeniu naprzeciw przedsiębiorcom – oni sami muszą stwierdzić, że mają kłopot i z tego tytułu należy im się pomoc państwa i samorządu.

 

Rząd przyjął 26 marca projekt specustawy. Jej głównym narzędziem ma być zawieszenie, odroczenie opłat na rzecz ZUS. 

 

Mikroprzedsiębiorcy nie będą musieli płacić składek ZUS za marzec, kwiecień i maj, o ile w lutym 2020 roku osiągnęli przychód poniżej 15 681 zł. Usłyszeliśmy podczas konferencji także ważną rządową deklarację, że umorzenie będzie niemal bezwarunkowe. Oczywiście firma musi w tym wypadku działać przed 1 lutego br.  Dodajmy, że przedsiębiorcy zwolnieni są także m.in. z płacenia składki na Fundusz Pracy.Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r.

 

Cały artykuł na ten temat znajdziesz w najnowszym nr Gazety Tczewskiej.

 

Wawrzyniec Mocny

html_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe