Zobacz dzisiejsze widowisko plenerowe - "To już sto lat - Chwała Hallerczykom” !

  • 30.01.2020, 12:28
  • redakcja
Zobacz dzisiejsze widowisko plenerowe - "To już sto lat - Chwała Hallerczykom”… UM w Tczewie

Podziel się:

Oceń:

TCZEW. Dzisiaj 30 stycznia o godz. 16.00 odbędzie się setna rocznica ważnego wydarzenia – powrotu Tczewa do Polski po wielu latach zaboru pruskiego. Z tej okazji zostanie przedstawiona inscenizacja historyczna, odbędzie się piknik żołnierski oraz uroczysta, sesja miejska w Centrum Kultury i Sztuki.

KOMUNIKAT O ZMIANIE ORGANIZACJI RUCHU
30.01 w godz. 15.50-17.00 – w związku ze świętem miasta czekają nas utrudnienia w komunikacji miejskiej. Tymczasowa zmiana organizacji ruchu: ul. 30 Stycznia (od Fabryki Sztuk)* do placu Marsz. Piłsudskiego*, ul. Obrońców Westerplatte, ul. Kościuszki, ul. Jarosława Dąbrowskiego*, ul. Krótka - całkowicie wyłączona z ruchu. 
cały dzień – plac Hallera (prosimy o nieparkowanie aut)
 

Na mocy Traktatu Wersalskiego, czyli głównego układu pokojowego kończącego pierwszą wojnę światową, Pomorze wróciło do Macierzy. Symbolicznego przyłączenia ziem dokonywali żołnierze Frontu Pomorskiego pod dowództwem gen. Józefa Hallera. Mieszkańcy terenów znajdujących się dotychczas pod zaborem pruskim owacyjnie i entuzjastycznie witali polskich żołnierzy. W Tczewie uroczystości odbyły się 30 stycznia 1920 roku. Z kolei sam generał przebywał w mieście 4 lutego.
Chcąc uczcić ten historyczny fakt, niezwykle ważny dla Tczewa, Pomorza i całej Polski, Samorząd Miasta Tczewa wspólnie z Fabryką Sztuk postanowił zorganizować wydarzenie plenerowe pn. „To już 100 lat – Chwała Hallerczykom”, które odbędzie się 30 stycznia 2020 roku. Początek o godz. 16.00 na placu Marsz. J. Piłsudskiego 1. To prawdziwa lekcja historii, podczas której chcemy pokazać moment przybycia Hallerczyków do Tczewa. Następnie rekonstruktorzy, aktorzy i inni uczestnicy wydarzenia przejdą ulicami Tczewa na plac Hallera, gdzie czeka kolejna atrakcja – piknik żołnierski. W programie m.in.: pokaz musztry, ćwiczenia piechotne dla publiczności, żołnierska strawa. Po pikniku odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej.
W związku z teatrem historycznym należy spodziewać się zmian w organizacji ruchu oraz utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Program obchodów stulecia powrotu Tczewa do Polski obejmuje ponadto organizację wystaw, konkursów i wydarzeń sportowych. Tradycyjnie w tczewskiej Farze zostanie odprawiona msza święta.

 

PROGRAM WYDARZEŃ
• od 20.01 – arkady w Parku Kopernika – wystawa Fabryki Sztuk pt. „Generał Józef Haller i Błękitna Armia”
• do 21.01 – konkurs literacki Miejskiej Biblioteki Publicznej pt. „Tczew 1918-1920 – Droga do Niepodległej” regulamin konkursu
• 24.01-6.02 – ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak) – wystawa IPN pt. „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920”
• 25.01 godz. 9.00, Bulwar Nadwiślański im. Księcia Sambora II – biało-niebieski parkrun „Wszyscy jesteśmy Hallerczykami”
• 26.01 godz. 12.30, Fara św. Krzyża – Msza Święta w intencji Miasta i jego Mieszkańców,
• do 27.01 – zgłoszenia na konkurs Fabryki Sztuk na strój retro. Do wygrania voucher dla 2 osób na weekendowy pobyt w hotelu Zamek Gniew.
• 30.01 – Dzień Tczewa
godz. 16.00, plac Marsz. J. Piłsudskiego – teatr historyczny „To już 100 lat – Chwała Hallerczykom”
ok. godz. 16.45, plac Hallera – piknik żołnierski
godz. 18.00, Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10 – uroczysta Sesja Rady Miejskiej
 

Opr. GT / fabrykasztuk.pl
Fot. fabrykasztuk.pl

html_redakcja

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe