Skarby szkutnicze, nowe wystawy, intrygujący goście

  • 24.01.2020, 14:07
  • Wawrzyniec Mocny
Skarby szkutnicze, nowe wystawy, intrygujący goście Zbigniew Mocny

Podziel się:

Oceń:

TCZEW. W piątek 15 stycznia odbyła się w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie konferencja prasowa, na której przedstawiono nowe zabytki, jakie będą prezentowane na kwietniowej wystawie. Kluczowe było także ogłoszenie otwarcia hali magazynowej i laboratoriów.

Poznaliśmy plany muzealników na najbliższe miesiące oraz zobaczyliśmy zabytkowe szkutnicze skarby, które obrazują jak mogło wyglądać dawniej wykorzystywanie Wisły. Zabytki te są związane także z dawnymi działaniami poprzedniego dyrektora Jerzego Litwina, który chciał sprowadzić historyczne łodzie z likwidowanego, prywatnego muzeum łodzi w Essex (Anglia). Jedna z nich przedstawia łódź, którą uciekali uchodźcy z Wietnamu oraz łódź portugalską.

W Tczewie dziennikarze mieli dostęp do hali, w której konserwacji poddawane są cztery nowe, zabytkowe łodzie. Obecnie przygotowywane są szczegółowe opisy wraz z modelowaniem 3D i digitalizowaniem zbiorów. Ta wystawa będzie udostępniana od połowy kwietnia br. Nie jest jeszcze znana dokładna data wernisażu.

 

Co w miejsce wystawy o L. Telidze?

Usłyszeliśmy o najciekawszych planowanych wystawach i spotkaniach dla mieszkańców. Do dyspozycji dziennikarzy byli muzealnicy, konserwatorzy, edukatorzy i dyrekcja.

 

- W połowie kwietnia planujemy wernisaż promujący wystawę poświęconą nowym zabytkowym łodziom – zapowiada Aleksandra Pielechaty, kierownik Biura Promocji Muzeum Morskiego w Gdańsku. - W czerwcu natomiast zorganizujemy finisaż, podsumowujący wystawę czasową poświęconą rejsowi dookoła świata żeglarza Leonida Teligi - „Płynę na opty” (SY Opty – rodzaj drewnianego jachtu – dop. red.), którą można było oglądać w Muzeum Wisły. Planujemy przy tej okazji połączyć Dzień Dziecka z zakończeniem roku szkolnego. W lipcu zaprezentujemy nową ekspozycję w miejsce wystawy o Telidze pn. „Moja Wisła”. Będzie to wystawa Mirosława Bruckiego, który od 42 lat pracuje w muzeum i niedługo przechodzi na emeryturę.

 

Dodajmy, że Mirosław Brucki jest konserwatorem, ale też malarzem, który odbył cztery lata temu rejs Wisłą, małą łodzią typu kadet. Wyprawa była samotna, etapowa o źródeł Wisły. Efektem są ok. 30 prac - pięknych pejzaży i szkiców w najbardziej urokliwych miejscach.

 

 

Warsztaty i inne atrakcje

Z-ca dyrektora ds. merytorycznych Marcim Wespal zaprosił także mieszkańców z dziećmi do korzystania z licznych organizowanych w przyszłości warsztatach.

 

- Oferta warsztatów skierowana jest zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Każdy znajdzie coś dla siebie – mówił Marcin Wespal. - Planujemy warsztaty plastyczne, programowania oraz okolicznościowe związane z aktualnymi rocznicami. Warto skorzystać, bo będzie to niezapomniane spotkanie z nauką. Nie muszą to być przy tym grupy zorganizowane.

 

A wszystko to w tczewskim oddziale muzeum morskiego CKWS.

 

 

Wawrzyniec Mocny,

Fot. Z. Mocny

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe