Zbiórka Żywności już w ten weekend w Tczewie

  • 29.11.2019, 15:49 (aktualizacja 29.11.2019, 17:12)
  • Marika Wohlert
 Zbiórka Żywności już w ten weekend w Tczewie mw

Podziel się:

Oceń:

POWIAT. Wielkimi krokami zbliża się kolejna, 23. już edycja Świątecznej Zbiórki Żywności! Przez 2 dni, od piątku 29.11. br. do soboty 30.11.br. w kilkuset sklepach w całej Polsce będzie można wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu.

 
Świąteczna Zbiórka Żywności już w ten weekend w 71 sklepach
Wspomóż akcję i daj ubogim szansę na piękne święte  
 

W akcji jak zawsze bierze udział także Bank Żywności w Tczewie, który wraz z wolontariuszami będzie czekał na darczyńców przy kasach sklepowych w Tczewie, Malborku, Sztumie, Dzierzgoniu, Cieplewie, Pruszczu Gdańskim, Rotmance, Straszynie, Kwidzyniu, Pelplinie, Prabutach, Starogardzie Gdańskim, Gdańsku i Gdyni. 

W Polsce według aktualnych danych około 2 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie. To właśnie dla nich organizowana jest co roku Świąteczna Zbiórka Żywności. Te inicjatywa to dopełnienie codziennej pracy Banków Żywności, które każdego dnia ratują jedzenie przed zmarnowaniem – odbierają ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo artykuły i przekazują je potrzebującym. Ratowane w ten sposób produkty to głównie owoce i warzywa, napoje, mleko, sery, pieczywo, czasem mięso. Banki zbierają brakujące produkty podczas zbiórek, aby zapewnić osobom potrzebującym pełnowartościowe posiłki. W zeszłym roku w okresie Bożego Narodzenia w ten sposób udało się zgromadzić aż 740 ton żywności.
–  To naprawdę wyjątkowe 2 dni, kiedy zachęcamy do zrobienia większych zakupów – z myślą o innych. Wystarczy sięgnąć po choćby jeden dodatkowy produkt, żeby sprawić, by w tym wyjątkowym, świątecznym czasie, nikt nie był głodny. – mówi Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności.
Aby dołączyć do charytatywnej zbiórki wystarczy przy okazji wizyty w sklepie zakupić dodatkowe artykuły spożywcze i po odejściu od kasy przekazać je wolontariuszom w specjalnie oznakowanych punktach. Rekomendowane produkty to te z długim terminem przydatności. Najbardziej wartościowymi będą: mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze, które szczególnie ucieszą najmłodszych.
To nie koniec świątecznych działań Banków Żywności. W dniu zbiórki rusza także kampania „Stoliczku, nakryj się! Głód to nie bajka”, której celem jest zebranie środków na transport żywności do organizacji charytatywnych. 
– Rosnące ubóstwo rodzi coraz większe potrzeby żywnościowe, a te z kolei – wyższe koszty transportu, który są coraz droższy również ze względu na rosnące ceny paliwa. Dodatkowo szacujemy, że liczba transportów zdecydowanie zwiększy się w przyszłym roku, wraz z wejściem w życie Ustawy o przeciwdziałaniu marnowania żywności. – dodaje Dorota Jezierska. 
W akcję zaangażowała się już m.in. internetowa grupa Tuba Smaku – Pascal Brodnicki, Agnieszka Mielczarek, Sugarlady, UMAMI i Posmakuj Polski na swoich kanałach na youtubie promują ideę Banków Żywności i zachęcają do finansowego wsparcia akcji. Wpłat można dokonywać na https://bankizywnosci.pl/przekaz-darowizne/ lub bezpośrednio do puszek w wybranych sklepach podczas świątecznej zbiórki.
Tegoroczna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności odbędzie się w dniach 29-30 listopada 2019 r. i weźmie w niej udział ponad 53 tysiące wolontariuszy – w tym blisko 2 000 wolontariuszy z ramienia Banku Żywności w Tczewie. Akcją objęte jest ponad 3,3 tys. sklepów w niemal 550 miejscowościach. 

W akcji koordynowanej przez Bank Żywności w Tczewie udział biorą następujące sklepy:

TCZEW
Biedronka, ul. Czerwonego Kapturka 7
Biedronka, ul. Kwiatowa 1
Biedronka, ul. Żwirki i Wigury 48
Biedronka, ul. Wojska Polskiego 22
Carrefour, ul. Braci Grimm 4
Intermarche, ul. Jagiellońska 51
Kaufland, ul. Kwiatowa 17
Lidl, ul. Bałdowska 18
Netto, ul. Gdańska 35a
Sklep „Vega”, ul. Czyżykowska 68

MALBORK
Biedronka, ul. Koszalińska 3
Biedronka, ul. Sienkiewicza 20a
Biedronka, ul. Sucharskiego 2
Biedronka, ul. Wojska Polskiego 54
Biedronka, ul. Główna 2
E.Leclerc, ul. Sikorskiego 2
Intermarche, ul. Kotarbińskiego 14
Kaufland, ul. Żeromskiego 32 
Lidl, ul. de Gaullea 89
Netto, ul. Sikorskiego 50

SZTUM
Biedronka, ul. Baczyńskiego 1
Netto, ul. Mickiewicza 15

DZIERZGOŃ
Biedronka, ul. Limanowskiego 15
Tesco, ul. Zawadzkiego 12

CIEPLEWO
Biedronka, ul. Sosnowa 1

PRUSZCZ GDAŃSKI
Lidl, ul. Azaliowa 2
Biedronka, ul. Dobrowolskiego 2
Biedronka, ul. Skalskiego 1
Biedronka, ul. Kasprowicza 40
Biedronka, ul. Waląga 1
Sklep „Plus”, ul. Gałczyńskiego 15
Tesco, ul. Domejki 1

KWIDZYN
Biedronka, ul. Kopernika 7a
Biedronka, ul. Korczaka 3
Biedronka, ul. Słowackiego 4
Biedronka, ul. Warszawska 71
Carrefour, ul. 3 Maja 26
Intermarche, ul. Szeroka 26
Kaufland, ul. Krótka 4
Lidl, ul. Grunwaldzka 3
MILA, ul. Jana Brzechwy 5
Netto, ul. Słowackiego 14
Stokrotka, ul. Kamienna 13
PSS „Społem”, ul. Kopernika 25 a

Marika Wohlert

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe