Przypomnieli o nieistniejących już cmentarzach

  • 07.11.2019, 08:35
  • (tomm)
Przypomnieli o nieistniejących już cmentarzach Fot. Jacek Cherek Miłośnicy historii miasta każdego roku spotykają się i wspominają dawne, zapomniane miejsca i postaci.

Podziel się:

Oceń:

TCZEW Dawny Tczew w ostatni czwartek 31 października zorganizował spacer po nieistniejących cmentarzach pn. „Tczewskie Zaduszki IX”. „Osoby, które chciały w ten sposób upamiętnić zapomnianych zmarłych spotkały się tradycyjnie 31 października o godzinie 18.00, by stamtąd wyruszyć na spacer śladami nieistniejących staromiejskich cmentarzy.

- Przy każdym z nich zapaliliśmy symboliczny znicz, a także opowiedzieliśmy historię cmentarza. - Spotykamy się przy głównym wejściu do Fary.

Skąd pomysł na tego typu upamiętnienie miejsc i osób? W ramach tczewskich zaduszek grupa miłośników historii postanowiła każdego roku spotykać się i przypominać o tych nieistniejących już nekropoliach.

- Tczew był miastem wielokulturowym, a w granicach miasta na terenie za Parkiem Kopernika znajdował się cmentarz żydowski, kolejny usytuowany był za dzisiejszym os. Czyżykowo pod miastem – przypomina Łukasz Brządkowski, z Dawnego Tczewa, radny miejski. - Na tzw. cmentarzu starym przy ul. 30-go Stycznia latem zorganizowaliśmy akcję w ramach, której wykonywaliśmy zdjęcia zabytkowych tczewskich grobów, które są doskonałym świadectwami historii miasta. Wszystko po to, by nie można było 100-letniego grobu ot tak usunąć i postawić nowego. Oba cmentarze na Starym Mieście mają mnóstwo zapomnianych kilkudziesięcioletnich, stuletnich grobów. Myślę, że miasto mogłoby zdecydować się i zostawić te kilkanaście najstarszych, najładniejszych na świadectwo historii. Warto to zrobić, bo cmentarze o których mowa założono w 1871 i 1891 r.

Podobne spotkania Dawny Tczew zorganizował także 2 listopada. W południe zorganizowano przejazd rowerowy szlakiem zapomnianych tczewskich cmentarzy.

Dzięki temu uczestnicy dowiedzieli się o lokalizacji i historii takich nekropolii jak cmentarz austriacki, szwedzki, skazańców i baptystów. Przy każdym z tych miejsc grupa zatrzymała się na krótką opowieść. Miejscem zbiórki był parking przy Intermarche.

Spotkanie "Piwne Zaduszki. Historia tczewskiego piwowarstwa".

(tomm)

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe