Spiętrzony lód na moście może doprowadzić do katastrofy!

  • 04.11.2019, 07:20
  • red.
Spiętrzony lód na moście może doprowadzić do katastrofy! Fot. W. Mocny Na tymczasowych podporach może spiętrzyć się lód, a stąd już niedaleko do katastrofy budowlanej...

Podziel się:

Oceń:

TCZEW. Wojewódzki Konserwator Zabytków wstrzymał prace rozbiórkowe na Moście Tczewskim. Tymczasem Regionalny Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku jest zaniepokojony wstrzymaniem prac na Moście Tczewskim i ostrzega, że to działanie może stanowić zagrożenie w wypadku spiętrzenia kry na Wiśle. Pozostawione w nurcie tymczasowe podpory mogą spowodować katastrofę budowlaną.

Jak tłumaczą urzędnicy RZGW w Gdańsku, te elementy mogą spowodować dodatkowe spiętrzenie lodu, a co za tym idzie, może dojść do katastrofy budowlanej w nurcie Wisły, a nawet powodzi na skutek spiętrzenia kry lodowej.

Katastrofa budowlana i powódź

Wojewódzki konserwator zdaje się dolewać oliwy do ognia, ponieważ niedawno zasugerował również, zgłoszenie do prokuratury rejonowej w Tczewie przestępstwa dotyczącego niszczenia zabytkowych przęseł ESTB.

- Spotkałem się z panem konserwatorem w obecności posła Kazimierza Smolińskiego – informował Mirosław Augustyn, starosta tczewski. - Był obecny radny gdański, rzecznik prasowy konserwatora... Zapytałem jaka będzie decyzja konserwatorska, bo jeśli zostanie ona podtrzymana, to musimy zabezpieczyć budowę. Decyzją konserwatora wszystkie elementy przęseł ESTB: te znajdujące się na barkach oraz te jeszcze nie zdemontowane mają zostać zabezpieczone. Druga propozycja dotyczy faktu, że w związku z nadejściem zimy może dojść do katastrofy budowlanej, powodowanej krą. Takie zdarzenie miało już miejsce w 1947 r. Otrzymaliśmy też pismo z firmy Banimex, z którego wynika, że codzienne straty tej firmy to 111 tys. zł...

poniesie te koszty? Zgodnie z procedurą strony będą się odwoływać firma do starostwa, a starostwo do konserwatora i niewykluczone, że ostatecznie odszkodowanie będzie musiał wypłacić konserwator.

Starosta Augustyn stwierdził, że starostwo tczewskie nie jest przygotowane na to, by składować tak duże elementy. Do końca listopada część z elementów, o których mowa może być składowanych, jednak od 1 grudnia wszelkie prace a Wiśle nie będą mogły być kontynuowane. Wszystkie umowy z firmą starostwo ma podpisane do końca listopada.

Wojewódzki Konserwator Zabytków otrzymał już stosowne pismo starosty. Pytanie jaka będzie odpowiedź?

(...)

red.

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Józef
Józef 04.11.2019, 11:26
I DOBRZE H....J Z TYM MOSTEM!!!
Mieszkaniec_Tczewa
Mieszkaniec_Tczewa 04.11.2019, 17:29
Ch..j z tobą baranie. Nie jest dla ciebie istotny ? To nie znaczy że dla wszystkich, pozdrawiam wszystkich kretynów którzy mają podobne podejście do tego wyżej
Romcio
Romcio 04.11.2019, 13:20
Brawo :-)

Pozostałe