730 lat Śliwin - przyjedź i poznaj wieś ze średniowiecznym rodowodem

  • 04.10.2019, 08:41
  • Opr. MW/źródło: Paweł Tobolski
730 lat Śliwin - przyjedź i poznaj wieś ze średniowiecznym rodowodem

Podziel się:

Oceń:

ŚLIWINY.W tym roku mija 730 lat od pojawienia pierwszej pisemnej wzmianki o Śliwinach.Z tej okazji sołtys wraz z radą sołecką oraz kółkiemrolniczym – Koło Gospodyń Wiejskich zapraszają na obchody 730-lecia Śliwin w sobotę 5 października br. o godz. 19.00 na placu rekreacyjnym w pobliżu głównego skrzyżowania we wsi.

O Śliwinach

Nazwa Śliwiny pojawia się po raz pierwszy w dokumencie Joannitów z 1289 roku. Położona na średniowiecznym szlaku drogowym wieś była świadkiem wielu ciekawych zdarzeń historycznych i była mocno powiązana gospodarczo z pobliskim Tczewem.

Obecnie wieś zamieszkana jest przez ok. 250 mieszkańców. To społeczność aktywnie działająca na rzecz jej rozwoju i podejmująca ciekawe inicjatywy. Wiosną 2017 r. mieszkańcy Śliwin doprowadzili do remontu zabytkowej kapliczki z 1937 r. i umieścili w postumencie kapsułę czasu z informacjami na temat współczesnego świata i grupowym zdjęciem mieszkańców wsi.

Mieszkańcy Śliwin wraz z Dawnym Tczewem organizują co roku rodzinny rajd rowerowy, pchli targ oraz inne inicjatywy. Jedną z nich jest akcja "Śliwiny są wszędzie" zainicjowana latem tego roku. Mieszkańcy wsi otrzymali kartonowe tabliczki ze zdjęciem znaku drogowego Śliwiny z dopiskiem "są wszędzie". Zabierali je na swoje wakacyjne podróże, robili z nimi zdjęcia w różnych ciekawych miejscach, które następnie były umieszczane na profilu wsi na Facebooku. Mieszkańcy przysłali w sumie 180 zdjęć z 15 krajów na trzech kontynentach.

Obchody 730-lecia wsi stanowią kolejny punkt świętowania urodzin Małej Ojczyzny mieszkańców wsi.

Program imprezy:

  • prezentacja historii wsi „Śliwiny 1289-2019” przygotowanej we współpracy z Dawnym Tczewem,
  • wystawa prac fotograficznych wykonanych przez mieszkańców wsi i zgłoszonych do konkursu „Śliwiny dawniej i dziś”,
  • pokaz filmu „Śliwiny z lotu ptaka” wykonanego przez nastoletniego mieszkańca Śliwin, Filipa Kubiaka,
  • prezentacja zdjęć z akcji „Śliwiny są wszędzie”. Polegała ona na tym, że mieszkańcy wsi podczas wakacyjnych podróży wykonywali zdjęcie z okolicznościową tabliczką „Śliwiny są wszędzie”. Organizatorzy akcji otrzymali 180 zdjęć z 15 krajów na trzech kontynentach,
  • prezentacja diaporam gdańskiego fotografika Sławomira Fiebiga, który ilustrował między innymi swoją diaporamą na temat stanu wojennego koncert Jean Michela Jarre’a w gdańskiej stoczni w 2005 roku.
  • Organizatorzy zapraszają, poza tym na wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek, bigos, barszcz, wypieki przygotowane przez panie z KGW. Natomiast atrakcją dla dzieci będzie zagroda z kozami.

Zapraszamy do wspólnego świętowania! W razie niepogody impreza zostanie przeniesiona do pobliskiej świetlicy. Zachęcamy również do śledzenia profilu wsi na FB

Opr. MW/źródło: Paweł Tobolski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe