Wspomnienie pierwszego dnia II wojny światowej

  • 11.09.2019, 08:36
  • Zenon Weiss/opr. (tomm)
Wspomnienie pierwszego dnia II wojny światowej Wygląd domu w 1938 r. (łaźnia miejska) na ówczesnej pocztówce.

Podziel się:

Oceń:

TCZEW. 1 września 1939 r. odbił swoje krwawe piętno na losach wielu mieszkańców Tczewa. Wciąż żywe są wspomnienia tych tragicznych dni. Zwłaszcza 1 września 1939 r. dobrze pamięta Zenon Weiss, obecnie przewodniczący Polaków Poszkodowanych przez Trzecią Rzeszę w Tczewie, który przekazał nam swoje wspomnienia.

„W dnu wybuchu II wojny światowej rodzice zatrudnieni byli przy obsłudze urządzeń Łaźni Miejskiej przy ul. Łaziennej w Tczewie. Mieszkanie mieściło się na II pietrze (okna na poddaszu tego budynku). Budynek ten wybudowany został przez dra Schefflera w okresie zaboru niemieckiego i przyjęła się nazwa „Scheffer Bad”. Po odzyskaniu niepodległości przyjęła się nazwa „Łaźnia Miejska”. Budynek ten przygotowany został jako schron przeciwlotniczy z możliwością przyjęcia osób skażonych chemicznie.

Było już po godzinie 6.00 kiedy zostałem zbudzony i ojciec szybko poderwał mnie do okna, gdyż bombardowany był dworzec kolejowy. Zobaczyłem jak od samolotu oderwało się coś w kształcie cygara, by za sekundę usłyszeć silny wybuch. Ojciec polecił wszystkim udać się do schronu. Niedługo potem znowu zatrzęsło budynkiem od silnego wybuchu. Okazało się, że wysadzono most w nurtach Wisły i przyczółka zachodniego.

(...)

Zenon Weiss/opr. (tomm)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mateusz
Mateusz 11.09.2019, 09:48
Takie wspomnienia są niezwykle cenne dla odklamywania historii zalganej przez Rosjan, zaklamanej przez Niemców i polukrowanej przez anglosasow.

Pozostałe