Wypoczynek i zwiedzanie z profilaktyką oraz treningami strażackimi

  • 27.07.2019, 07:29
  • Źródło: KPPSP Tczew
Wypoczynek i zwiedzanie z profilaktyką oraz treningami strażackimi KP PSP w Tczewie

Podziel się:

Oceń:

POW. TCZEWSKI. W dniach od 30 czerwca do 10 lipca br. odbył się Obóz Szkoleniowy dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w miejscowości Tleń. W obozie wzięło udział 38 członków MDP z wszystkich gmin powiatu tczewskiego w wieku od 8 do 16 lat. Obóz został zrealizowany w Stanicy Wodnej Patex, położonej nad pięknym jeziorem Żur, które jest zbiornikiem zaporowym na rzece Wdzie.

W ramach obozu młodzież miała okazję, poza zajęciami strażackimi, aktywnie spędzić czas podczas wycieczek pieszych i rowerowych. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych udało się spędzić również czas na plaży ośrodka oraz na wodzie, przy wykorzystaniu rowerków wodnych.

 

Odwiedziny zaprzyjaźnionej komendy

Uczestnicy obozu mieli również możliwość zmierzyć się z wyzwaniem przejścia jednej z tras parku linowego w miejscowości Rulewo. Dnia 5 lipca cały obóz udał się do Świecia. W godzinach rannych młodzież mogła skorzystać z atrakcji Parku Wodnego. Następnie wszyscy odwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu, gdzie funkcjonariusze zapoznali młodzież z posiadanym sprzętem, specyfiką funkcjonowania Jednostki Ratowniczo- -Gaśniczej oraz zorganizowali zajęcia z ratownictwa wysokościowego. Kolejnymi przystankami były starówka miejska oraz zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Świeciu.

 

Na obozie gościli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie, którzy wypełnili czas ćwicząc z młodzieżą techniki samoobrony oraz elementy sztuk walki. Poza ćwiczeniami fizycznymi policjanci poprowadzili zajęcia w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz "Narkotyki i dopalacze zabijają" i rozmawiali z wypoczywającymi w ośrodku dziećmi o bezpiecznym spędzaniu wakacji.

Obóz odwiedził również Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, Pan Mirosław Chyła, który podarował wszystkim uczestnikom obozu słodkie podarunki. Warto wspomnieć, że Urząd Miasta i Gminy Pelplin dofinansował dzieciom ze swojego obszaru administracyjnego pobyt na obozie.

Młodzież miała również okazję do sprawdzenia swoich możliwości podczas strzelania z pistoletów paintball. Starsi uczestnicy obozu mogli w warunkach terenowych założyć swoją bazę, bronić jej i zdobywać teren przeciwnika. Młodszym zorganizowano strzelanie do celu. Całość z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu.

 

Wakacje bez smartphona

Czas pomiędzy zajęciami wypełniało tworzenie piosenek obozowych, gry zespołowe, niedzielna Msza Święta, czy też występy talentów. Nie obyło się również bez wieczornych ognisk, śpiewania piosenek i pieczenia kiełbasek. Cały obóz odbywał się w duchu strażackiej musztry. Dzieci codziennie budziła syrena strażacka, po czym odbywała się poranna zaprawa dostosowana do wieku młodzieży. Organizatorzy przyjęli zasadę zakazu posiadania telefonów komórkowych i innych urządzeń, co owocowało szeroko rozumianą kreatywnością u młodzieży i wspólnym spędzaniem czasu.

Obóz w takiej formie odbył się dzięki dofinansowaniu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, gen. brygadiera Leszka Suskiego. Środki umożliwiły organizację w tak wyjątkowym, znajdującym się w środku lasu miejscu i pozwoliły na urozmaicenie pobytu różnymi atrakcjami, jednocześnie nie obciążając rodziców kosztami. Wszyscy uczestnicy obozu otrzymali koszulki i czapeczki pamiątkowe, które wręczył podczas wizytacji na obozie Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie bryg. Andrzej Mróz wraz ze swoim zastępcą st. kpt. Zbigniewem Rzepką.

 

Kadra z ochotników OSP

Kadrę obozu stanowili druhowie ochotnicy z OSP miasta Tczewa, OSP Turze i OSP Gniew. Zajęcia prowadzili również funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie.

Organizatorzy w tym miejscu pragną podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w stworzenie tego przedsięwzięcia, dzięki czemu dzieci mogły aktywnie spędzić czas podczas wakacyjnego wypoczynku, a w sposób wyjątkowy gospodarzom Stanicy Wodnej Patex, którzy przez cały czas trwania obozu zapewniali obsługę na wysokim poziomie.

 

Źródło: KPPSP Tczew

Zdjęcia (20)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe