Dobiegł końca powiatowy projekt edukacyjny "Wiedza to potęga"

  • 21.06.2019, 16:19
  • Źródło: Starostwo Powiatowe w Tczewie
Dobiegł końca powiatowy projekt edukacyjny  "Wiedza to potęga" Starostwo Powiatowe w Tczewie „Wiedza to potęga” to program, z którego skorzystało 1337 uczniów z naszego powiatu

Podziel się:

Oceń:

Ponad 20 000 dodatkowych zajęć i warsztatów dla uczniów szkół średnich. Powiat Tczewski zakończył projekt edukacyjny pn.: „Wiedza to potęga – poprawa jakości edukacji ogólnej w szkołach Powiatu Tczewskiego”.

Celem projektu było podniesienie jakości kształcenia ogólnego w 10 szkołach podległych Powiatowi Tczewskiemu poprzez organizację zajęć dodatkowych dla uczniów oraz doskonalenie umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli, tworzenie warunków do nauczania opartego na metodzie eksperymentu i wykorzystania TIK w procesie. Z projektu skorzystało 1337 uczniów i 103 nauczycieli.

W latach szkolnych 2016/2017 oraz 2017/2018 Powiat Tczewski wraz z Partnerami (Certes Sp. z o.o. oraz DGA S.A.) realizował projekt edukacyjny „Wiedza to potęga – poprawa jakości edukacji ogólnej w szkołach Powiatu Tczewskiego” współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Efekt projektu jest bardzo dobry, zarówno pod względem edukacyjnym, jak i w kwestii doposażenia sal lekcyjnych. – podsumowuje Starosta Tczewski, Mirosław Augustyn. - Nie było to łatwe działanie, ale dzięki współpracy z dyrektorami i nauczycielami oraz dobremu prowadzeniu projektu przez pracowników Starostwa, w ciągu ostatnich kilku lat udało się zrealizować około 20 tys. dodatkowych zajęć i warsztatów dla uczniów, setki godzin szkoleń dla nauczycieli oraz doposażono szkoły w nowoczesny sprzęt dydaktyczny. Decyzja poprzedniej Rady Powiatu oraz Zarządu o podjęciu projektu była bardzo dobra i zaowocowała podniesieniem jakości kształcenia oraz warunków, w jakich uczą się młodzi ludzie. To, co zostało wykonane, zostanie w szkołach na długie lata.

Uczniowie brali udział zarówno z zajęciach wyrównawczych (np. z języków obcych, matematyki czy fizyki), zajęciach rozwijających (np. w zakresie kompetencji informatycznych, naukowo-technicznych, inicjatywności i przedsiębiorczości itd.), jak i warsztatach (rozwijających zainteresowania i uzdolnienia społeczne itd.) Przeprowadzono m.in. 1200 godzin zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia w zakresie języków obcych, 810 godzin zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia w ramach kompetencji społecznych. Ogólnie zrealizowano w ramach projektu przeszło 20.000 godzin zajęć.

Ponadto wszystkim uczniom biorącym udział w projekcie zagwarantowano możliwość przystąpienia do doradztwa zawodowego, w szczególności poprzez dostęp do testów osobowościowo - zawodowych oraz godzinną konsultację z doradcą zawodowym.

W ramach przedsięwzięcia wyposażono szkolne pracownie interdyscyplinarne w sprzęt ICT tj. laptopy, projektory, tablice oraz monitory interaktywne, na potrzeby zajęć szachowych zegary szachowe, szachy turniejowe i demonstracyjne, na potrzeby koła zainteresowań młody radiowiec; dyktafon, mikrofony, stół mikserski, na potrzeby warsztatów teatralnych i recytatorskich mikrofony, reflektory, parawan sceniczny, na potrzeby zajęć przyrodniczych; mikroskopy, modele szkieletu, zestawy preparacyjne, zestawy doświadczalne i badawcze.

Uczniowie objęci wsparciem uczestniczyli również w wycieczkach, m.in.: na dni otwarte Politechniki Gdańskiej, do ogrodu botanicznego w Gdańsku Oliwie, ogrodu dendrologicznego w Wirtach, do Centrum Hewelianum, Radia Gdańsk, Pomorskiego Parku Naukowo- Technicznego w Gdyni, do Muzeum Techniki i na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wsparciem objęto 1337 uczniów i 103 nauczycieli z 10 następujących szkół:

I Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskej - Curie w Tczewie,

II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie,

Liceum Ogólnokształcące i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie,

Liceum Ogólnokształcące i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Henryka Mrossa w Gniewie,

Technikum i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Zespole Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich im. księcia Sambora II w Tczewie,

Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza Pasierba w Tczewie,

Liceum Ogólnokształcące w Swarożynie.

 

Wartość projektu: 3 109 944,80 zł

Wartość dofinansowania RPO: 2 954 447,56 zł

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tczewie

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe