Rodzice: po co na basenie zainstalowano nową kamerę? Prokuratura bada czy doszło do molestowania uczennicy

  • 23.05.2019, 08:49
  • Karol Uliczny
Rodzice: po co na basenie zainstalowano nową kamerę? Prokuratura bada czy doszło do molestowania uczennicy

Podziel się:

Oceń:

Po co na tczewskim basenie zainstalowano kamerę ustawioną tak, by nagrywała miejsce, gdzie rozgrzewa się nastoletnia młodzież? Skargę do Rady Miasta w tej sprawie złożyli zaniepokojeni rodzice dzieci uczęszczających na treningi. Dyrektor TCSiR-u odpowiada, że kamera jest konieczna, ponieważ na balkonie mogło dochodzić do molestowania uczennic.

Do komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta wpłynęło pismo mieszkańców zaniepokojonych obecną sytuacją na tczewskim basenie. Wynika z niego, że dyrektor oraz niektórzy pracownicy basenu mają źle traktować zarówno ich, jak i jednego z trenerów, co ma bezpośrednio przekładać się na samopoczucie trenującej młodzieży. 

Obraz kamery na telefonie?

To poniekąd kontynuacja głośnego w ostatnich miesiącach konfliktu pomiędzy dyrektorem TCSiR-u a jednym z trenerów UKS „Dwójka” Tczew. Pod koniec ub. roku opiekun zarzucił dyrektorowi m.in. utrudnianie dostępu do basenu młodzieży trenującej. Andrzej Błaszkowski odpierał ataki na swoją osobę, ostatecznie sprawa zakończyła się podpisaniem aneksu do umowy z SSP 2 w Tczewie. Na tym jednak animozje pomiędzy stronami nie wygasły. 27 listopada Andrzej Błaszkowski zawiadomił prokuraturę w związku z podejrzeniem molestowania seksualnego jednej z uczennic, do którego miało dochodzić na balkonie hali basenu sportowego. W odpowiedzi, rodzice dzieci chodzących na treningi złożyli skargę na działalność personelu basenu do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, ciała funkcjonującego od nowej kadencji Rady Miasta. 

„Pracownicy bezpodstawnie oskarżają trenera o nieodpowiednie zachowanie wobec swoich podopiecznych, pisząc pisma do kuratorium i prokuratury. Sprawy każdorazowo są umarzane, ale trener wraz z rodzicami jest zmuszany do ciągłych wyjaśnień, co zaburza nasze życie i obciąża emocjonalnie dzieci. Owe oskarżenia są konsekwencją podważania przez nas rodziców/klientów oraz trenera, umiejętności kadry ratowniczej TCSiR-u. – napisano w liście do komisji Rady Miasta.  

42 kamery – dla bezpieczeństwa

To co najbardziej zbulwersowało rodziców, to fakt zamontowania kamery, znajdującej się na tarasie obiektu, na którym przed treningiem, w strojach kąpielowych, rozgrzewa się nastoletnia młodzież. Według rodziców, obraz z kamery może być śledzony przez dyrektora na smartfonie. 

„Pływaczki skrępowanie nową kamerą próbowały zakryć przestrzeń mogąca monitorować ich ciała. Po pewnym czasie kamerę przeniesiono tak, aby dziewczęta nie mogły się zakryć”. 

6 maja dyrektor Błaszkowski przesłał do komisji obszerne wyjaśnienia w tej sprawie. Jak przekazał, system monitoringu TCSiR składa się z 42 kamer, obejmujących swym zasięgiem m.in. baseny odkryte, halę tenisową, halę lodowiska czy korty w parku i jest stosowany wyłącznie w celu podniesienia bezpieczeństwa.
 
- Kamery usytuowane są w miejscach najbardziej narażonych na akty wandalizmu i kradzieży - informuje Andrzej Błaszkowski. -  Znajdują się wewnątrz budynku w częściach ogólnie dostępnych. Kamery rozmieszczone są tak, aby nie naruszać prywatności i intymności klientów – nie są rozmieszczone w przebieralniach i w węzłach sanitarnych. (...) Nagrania są zabezpieczone przed dostępem osób nieuprawnionych, ewentualne udostępnianie służbom następuje po pisemnym wniosku.

Postępowanie w końcowym etapie

Dodatkowa kamera, obejmująca swym zasięgiem taras, pojawiła się krótko po tym, jak dyrektor zawiadomił prokuraturę o możliwości molestowania zawodniczki.  

- Dodatkowo, w celach profilaktycznych, aby nie dochodziło do podobnego zdarzenia w przyszłości, w grudniu, obszar tarasu objęto monitoringiem dodatkowej kamery. W dniu montażu na tarasie umieszczono dodatkowy napis „obiekt monitorowany”. W 2019 r. do dzisiaj nie otrzymałem zgłoszeń od pracowników TCSiR o masażu uczennic.

Dyrektor skontaktował się z prezesem  UKS „Dwójka” Tczew i zwrócił uwagę, by podczas ćwiczeń na lądzie młodzież ubierała koszulki oraz spodenki.  Co do możliwości oglądania nagrań z kamery w telefonie, Andrzej Błaszkowski wyjaśnia, że nigdy nie nagrywał i nie robił zdjęć treningów dzieci i młodzieży prywatnym ani służbowym telefonem.

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, po zapoznaniu się z wyjaśnieniami dyrektora oraz z oświadczeniem przekazanym przez skarżącą, uznała skargę za niezasadną. Należy zaznaczyć, że komisja zaprosiła skarżącą na swoje posiedzenie, ta jednak odmówiła, tłumacząc, że jest jedynie przedstawicielką większej grupy anonimowych rodziców. Z kolei postępowanie w sprawie podejrzenia molestowania trwa i jest w końcowej fazie. Jednak jak dowiedzieliśmy się w prokuraturze, przeprowadzone czynności prawdopodobnie nie będą skutkować zarzutami wobec trenera. Okoliczności wskazywanych przez dyrekcję TCSiR-u nie potwierdziła rzekoma poszkodowana uczennica. Jak widać po kolejnych wpisach na fejsbuku, sprawa nie jest zakończona, a wojenka na linii dyrektor – trener ciągle trwa...
 

Karol Uliczny

Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Były pływak
Były pływak 24.05.2019, 09:08
Szkoda, że ta grupa pływaków tak jak wszystkie poprzednie się rozsypie. No bo ilu wyc***anków Maziewskiego pływało w kategorii seniorów ? Większość zawodników rozstaje się z pływaniem w szkole średniej kiedy to po pobiciu rekordów klubu i okręgu nic więcej nie zdoła osiągnąć, bo jest wyeksploatowana. Talenty zdarzają się rzadko. Niestety Maziewski jest nastawionych na wynik tu i teraz są wyniki są medale jestem nie do ruszenia ! Takim reżimem treningowym , kilometrażem prędzej czy później pływanie i dalszą karierę wybija z głowy. Szkoda tych dzieci. Nie ma trenerów niezastapionych , jeżeli są jakieś wątpliwości wyc***awcze co do trenera to jest policja i prokuratura. Może czas zatrudnić kogoś z nową myślą , nowymi pomyslami , kogoś kto będzie chciał wyc***ać zawodnika który będzie zdobywał medale na arenach międzynarodowych. Jestem byłym pływakiem mam dzieci i żadnemu z nich nie pozwoliłem pływać , bo wiedziałem , że prędzej czy później trafi do grupy Maziewskiego.
Obserwator
Obserwator 24.05.2019, 09:51
Ciekawe jest tez przeszlosc tego trenera . Bo z tego co sie wypytalem w szkole 11tez pracowal i tam mu tez powiedzieli ,,do dzieci sie nie nadajesz". A jak juz odszedl to zrobili impreze ze go nie bedzie . Ha
rr
rr 24.05.2019, 08:51
Pytanie do Pana Piotra; Czy posiada pan uprawnienia masażysty ?
Obywatel
Obywatel 24.05.2019, 08:16
Mam pytanie dotyczace monitoringu który przeszkadza rodzicom. Czytając wasze żale zastanawiam sie czy juz napisaliscie do wladz naszego państwa po co moninitoring na ulicach miast, centrach handlowych, szkolach, instytucjach panstwowych i prywatnych, ostodkach sportowych i tak można wymieniac bez końca. .... czy tylko wam przeszkadzaja kamery. A moze jednak komu innemu?????
Zebra
Zebra 23.05.2019, 19:59
No jo, są świadkowie ☺️ którzy swoje powiedzą, NAOCZNI ŚWIADKOWIE RÓŻNYCH RZECZY.
POZDRO
obserwator
obserwator 23.05.2019, 15:18
"Z kolei postępowanie w sprawie podejrzenia molestowania trwa i jest w końcowej fazie. Jednak jak dowiedzieliśmy się w prokuraturze, przeprowadzone czynności prawdopodobnie nie będą skutkować zarzutami wobec trenera"
próba wywieranie wpływu na Prokuratora? na tym etapie czynność wiedzę ma tylko Prokurator lub osoba z policji prowadząca czynności, kto jeszcze zagląda do zeznań świadków? redaktor nie podaje źródła swoich informacji, może przeczytał na fb :)
break
break 23.05.2019, 13:28
Mam jakieś dziwne skojarzenia, może warto się temu trenerowi przyjrzeć? Bo dużo plotek, niejasności...
Piotr Maziewski
Piotr Maziewski 23.05.2019, 16:09
Witam.
Autorem wszystkich plotek i pomówień jest Pan Błaszkowski. Zapraszam na stronę na Fb UKS 2 Tczew. Zamieściłem opis niecnych działań tego Pana wobec mojej osoby.
P. S.
Proszę o cywilną odwagę i podpisywanie się z imienia i nazwiska.
Xxx
Xxx 23.05.2019, 16:45
Znam tą niby poszkodowana zawodniczke i powiem Panie Piotrze, że łączę się w bólu jaki musicie znosić, może to nie ból ale upokarzanie Pana, zawodniczek. Nikt nie wie przez jaka traume przechodzą te zawodniczki i ich rodzice i Pan. Ja bym zastanowił się czy jest możliwość wystąpić do sądu za zniesławienie. Jakoś zawodniczki nie boją się Pana, uczęszczestnicza w zawodach i zgrupowania h. Myślę, że gdyby były molestowane zaprzestał by pływania pod Pana okiem.
Rysio
Rysio 23.05.2019, 16:22
niecnych działań ? dyrektorowi do pięt nie dorastasz ... weź się już człowieku nie kompromituj :)
adam.S
adam.S 23.05.2019, 12:49
Pseudo dyrektor który twierdzi że rozbudowa basenu wymaga tylko nowej niecki bez części rekreacyjnej. Do tego kłamliwe stwierdzenie że odchodzi się od budowy zjeżdżalni wodnych na modernizowanych basenach... NIGDZIE w Polsce nie praktykuje sie takich rozwiązań ale dyrektor i prezydent ciągle rozpowszechniają te bzdury byle tylko argumentować brak kasy na pełną rozbudowę. Gdzie ten aquapark obiecany na 3 dni przed wyborami prezydencie Pobłocki i dyrektorze Błaszkowski.
Zebra
Zebra 23.05.2019, 20:01
Aby postawić basen potrzebny jest projekt, kilka set tysi. Poza tym materiał bardzo dozo pieniędzy, pomijając miejsce w którym miałby stać
Obserwator
Obserwator 23.05.2019, 09:43
Brawo Panie Piotrze... Mam wrażenie, że nad wyraz się Panu nudzi w życiu. Niejednokrotnie widziałem jak przedmiotowo traktuje Pan swoich podpieczonych, a wykorzystywanie ich w sposób medialny jest chore. Pływacy i Rodzice są tak ślepo w Pana zapatrzeni... Ciekawe jak długo jeszcze! Chyba najwyraźniej tylko Panu coś nie pasuje w tym całym TCSiR, wielokrotnie odbywał Pan "treningi" na siłowni zlokalizowanej w obiekcie, później przeszedł Pan do Adama Muellera i Colorfitu, a teraz ponownie można Pana spotkać na siłowni TCSiR'u? Śmieszne jest to całe Pana zac***anie, stosunek do wszystkich i czepialstwo! Może czas zakończyć karierę?

Pozdrawiam serdecznie,

Obserwator
Rysio
Rysio 23.05.2019, 16:26
brawa dla obserwatora - też tam ćwiczę i bardziej pretensjonalnego człowieka jak ten z dziarą olimpijską - nie było, jeden "wielki" chodzący problem ... wprowadzić zakaz wstępu - zatrudnić profesjonalnego trenera na pływalni - i po kłopocie
Piotr Maziewski
Piotr Maziewski 23.05.2019, 16:25
Kolejna osoba, która ocenia mnie nie będąc na żadnym moim treningu, widząc pewnie ułamek mojej pracy przez szybę w drzwiach siłowni. Ale do tego zdążyłem się przyzwyczaić. Tak jak do podpisów pod skargą na mnie niby moich byłych zawodników, którzy nawet nie byli uczniami naszej szkoły. Co najwyżej mogli zazdrością popatrzyć przez okno na moich zawodników.
P. S.
Trochę odwagi. Proszę podpisywać się z imienia i nazwiska. A wyrazie wątpliwości zapraszam do rozmowy.
Facebook
Facebook 23.05.2019, 23:05
Dialog trenera pedagoga do Filipa usunięty z fb,,...Filipie biedny skrzywdzone dziecko z traumą na całe zycie....pseudo zawodniku pływałeś na 6. torze,dla niewtajemniczonych tor dla najsłabszych zawodników ...na takich pseudo zawodników staram się nie zwracać uwagi...nie dość ze nic nie wniosłeś w rozwój naszego klubu to teraz zrzucasz swoje niepowodzenia na innych. Ale tak robią nieudacznicy...,, odpowiedz młodego człowieka „ale to była lekcja wyc***ania fizycznego”
Zebra
Zebra 23.05.2019, 20:03
Po co nazwiska, w swoim czasie będą, już kilka. Podpisów dałem
Wizjoner wróżka zębuszka
Wizjoner wróżka zębuszka 23.05.2019, 18:27
Trener w środę na fb zaprosił do czytania artykułu w wersji papierowej, z pisaniem którego nie miał nic wspólnego ale znał treść w środę o 21, wersja papierowa i elektroniczna dostępna była w czwartek w punktach sprzedaży a elektroniczna rano o 9:00taka jest wiarygodność PM
Rodzice
Rodzice 23.05.2019, 17:03
Zadziwiające ile mają do powiedzenia osoby zupełnie niezaangażowane w sprawę, „coś wiedzą”, „coś widzieli”. Do obserwatora: ciężko jest „zaślepić” WSZYSTKICH rodziców, jakoś dyrektor nie umie tego zrobić. Na pewno trener przeszedł szkolenie z manipulacji i testuje je na nas-rodzicach???.
Zaobserwowałeś „przedmiotowe traktowanie zawodników”? Ile razy byłeś na treningu? 5, 10, 100 razy? Ile razy byłeś na zawodach? Może na zgrupowaniu lub obozie? Ile razy rozmawiałeś z nami rodzicami lub z naszymi dziećmi o ich, „przedmiotowym traktowaniu”? Pracowałeś kiedyś z młodzieżą, która ma marzenia i cele? Nie potrzebujemy pseudo obrońców naszych dzieci, jesteśmy w pełni kompetentni, aby sami się o nich zatroszczyć. I dopóki oni będą bronić swojego trenera, to my również.
Tomek B.
Tomek B. 24.05.2019, 06:44
Byłem zawodowoym sportowcem. Trenowałem przez lata, Niejeden raz reprezentowałem Polskę na arenie międzynarodowej wiec chyba mogę się wypowiedzieć o relacjach trener-zawodnicy-rodzice, bo napotkałem ich w swojej karierze zdecydowanie więcej niż Wy, drodzy rodzice. Nikt nie wątpi w skuteczność Pana Maziewskiego. Może był dobrym trenerem, może dalej nim jest, a może tez i nie. Nurtuje mnie tylko jedno pytanie. Ilu olimpijczyków Pan Maziewski wyc***ał i ile przywiózł razem z nimi medali. Człowiek z takim doświadczeniem jakie jest tutaj przedstawiane raczej powinien mieć ich na koncie setki, zwłaszcza ze pływanie jest dyscyplina, w której przywozi się po kilka medali z jednych igrzysk. Traktowany jest przez zawodników jako autorytet, co jest zrozumiałe i jak najbardziej normalne, ale rodzice... Zastanówcie się. Zeby orzec o czyjejś winie trzeba poznać obie strony medalu a nie jedna. I mówię to z doswiadcznia, bo nieraz miałem już styczność z identycznymi sytuacjami jak obecna. Pedagog powinien być przykładem dla swoich podopiecznych, a wiąże się z tym wyc***anie i opanowanie. Za to posługiwanie się wyzwiskami w stronę drugiej osoby, kiedy brakuje argumentów jest przejawem zwykłego gówniarstwa, niewyc***ania i głupoty. Niech da Wam to do myślenia.
Tomek B.
Tomek B. 24.05.2019, 06:50
PS
Nigdy nie spotkałem się z tym zeby trener masował swoich zawodników. To zadanie fizjoterapeuty.
Dziękuje, pozdrawiam, do widzenia
Xxx
Xxx 23.05.2019, 16:56
Widocznie mało ludzi wyczynów coś uprawiał że sportem. Swego czasu trenowalam koszykowke. Wycisk jaki dawał nam na treningach czy obozozach sportowych Pan A. Kamiński pamiętam do dziś i do dziś pamiętam, że masowa nas dziewczyny, kiedy była potrzeba. Nigdy nawet nie pomyslalysmy o tym, że mając nasze zaufanie i oddanie dla koszykówki mógł by nas molestowac, gdyż masaże to normalna sprawa. Każdy trener wymaga od zawodnika każdego razu więcej. Nie wiem może ktoś na tym basenie nie wie co to znaczy sport wyczynów, a sport rekreacyjny? Bo nie wierzę w to aby Pan Piotr masowa dziewczynom piersi czy dolne części intymne, a to jest molestowanie.
Obserwator z bliska
Obserwator z bliska 23.05.2019, 19:25
Jedna z bylych zawodniczek wczesniej odwazyla sie powiedziec NIE na masaze trenera P.M i co z nia znia zrobil ? Obecnie tez zlozyla zeznania i inni w tej sprawie,,mowila nie , a i tak calowal ja po szyji " Poprzednia grupa i rodzice tez sie skarzyli na zle traktowanie przez trenera a ze sam lubi sie klocic co przy blizszym poznaniu wychodzi podal ich do sadu i co przegral . Na fc wszystkie niewygodne komentarze usowa . Czyzby sam cos ukrywal i specjalnie wszystko przekoloryzowywal na wlasna strone ?
Adam.S
Adam.S 23.05.2019, 12:51
To pisałem ja dyrektor, łubu dubu łubu dubu niech nam żyje prezydent naszego miasta niech żyje nam!
Kris
Kris 23.05.2019, 09:06
"nie otrzymałem zgłoszeń od pracowników TCSiR o masażu uczennic."
Rysio
Rysio 23.05.2019, 16:27
czyli nadal czekają na masaż "olimpijczyka" :)
Piotr Maziewski
Piotr Maziewski 23.05.2019, 16:43
A może byś się tak Rysio podpisał z imienia i nazwiska. Co brakuje odwagi? Kozak w necie, nie powiem co w świecie?
Uwielbiam takich hejterków internetowych. Szczekają jak te pieski zza płotu, ale jak się robi dziura w siatce to uciekają że skulonym ogonkiem.
Obserwator z bliska
Obserwator z bliska 23.05.2019, 19:37
Obwarowujesz sie dziecmi i uzywasz strony klubowej do pisania .Odwracasz wszystko kota ogonem .A w pisy dla ciebie nie wygodne usowasz to jaka to ma byc odwaga i prawda ? I jakie dbanie o dzieci jak tylko jedna dziewczyne masujesz i zabierasz ja solo ? A co z reszta grupy .Po za tym czy ty masz uprawienia masazysty ? To jak mozesz sie na tym znac ?
Kamil
Kamil 23.05.2019, 16:58
A po co Ci ich imienia i nazwiska? Wyrażają swoją opinię, nie każdy chce się ujawniać, jak Ty. Ja brechtam z takich jak Ty, jakby chcieli to by Ci to powiedzieli, widocznie nie chcą :)

Pozostałe